W jakim celu tworzy się wizualizację budynków?

W ostatnim czasie można mówić o swoistym boom na wizualizacje 3D w budownictwie. Możliwość trójwymiarowej wizualizacji obiektu w wysokiej rozdzielczości sprawiła, że wysokiej jakości projekty to swoiste realistyczne dzieła sztuki, które ciężko odróżnić od rzeczywistych zdjęć.

Fakt ten ma niezaprzeczalny wpływ na branżę architektoniczną oraz tę związaną z budownictwem, ponieważ za pomocą wizualizacji można ocenić i, jeśli jest taka potrzeba, skorygować projekt architektoniczny jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Oprócz tego można zmieniać geometrię, dobór kolorów, strukturę, teksturę, szacować sposób łączenia różnych materiałów itp.

Same zalety wizualizacji budynków

Wizualizacja architektoniczna budynków oszczędza czas i zasoby. To główna zaleta wykorzystania tej technologii w architekturze i budownictwie, jednak, jak możemy się domyślać, korzyści płynących z wizualizacji architektonicznej jest oczywiście o wiele więcej.  A są to również:

1. Wyższe parametry sprzedaży

Na  podstawie rysunków i planów niewielu klientów jest w stanie wyobrazić sobie, jak będzie wyglądał efekt końcowy budynku, pomieszczenia czy jakiejkolwiek innej przestrzeni.

Twoimi potencjalnymi inwestorami nie muszą być architekci czy osoby z branży, więc pomyśl o nich jako o ludziach, którzy dysponują pieniędzmi, ale niekoniecznie wyobraźnią przestrzenną. Kiedy projekt jest dostarczany z wykorzystaniem wizualizacji architektonicznej, jest on o wiele bardziej zrozumiały. To jak przekształcenie rysunków, schematów i planów z dawnych lat w coś zrozumiałego dla wszystkich odbiorców. To z kolei ma pozytywny wpływ na podświadomość przy podejmowaniu decyzji.

Jakość wizualizacji 3D domu lub mieszkania jest kluczem do udanej sprzedaży już na samym etapie projektowania. Mając do dyspozycji wizualizację 3D klient nie kupuje projektu, lecz piękny trójwymiarowy obraz, który pozwala mu zobaczyć przyszły rezultat jego inwestycji finansowych. W ten sposób wie, czego może się spodziewać i na co tak naprawdę wydaje swoje pieniądze.

2. Łatwiejsze zatwierdzanie projektów przez przy przetargach oraz podczas kontroli

Przedstawienie projektu 3D wraz z wymaganą dokumentacją, sprzyja podjęciu pozytywnej decyzji przez urzędników lub innych organów wydających pozwolenia i kontrolujących projekty. Trójwymiarowy obraz pomaga dostrzec wartość merytoryczną prac, ocenić ich wkomponowanie w istniejący krajobraz i upewnić się, że nie dochodzi do naruszeń norm prawnych. Dzięki temu możemy przyspieszyć zwykle długotrwałe procesy urzędowe.

3. Zastosowanie w reklamie

Projekty 3D mogą pełnić funkcję najlepszego portfolio i uzyskane za ich pomocą obrazy mogą być włączone do kampanii promocyjnych, prezentacji life, reklamach na dużych banerach lub innych nośnikach. To ogromny skok jakościowy i, bez wątpienia, wartość dodana do Twojej strategii marketingowej. Wszystko to sprawi, że reklama będzie skuteczniejsza, a inwestycja w nią dużo mniej kosztowna, ponieważ unikniesz kosztów wynikających z kupna zdjęć, kiedy te należą już do Ciebie.

3. Oszczędność czasu i pieniędzy

Wizualizacja 3D pozwala zobaczyć, ocenić i sfinalizować projekt na wczesnym etapie, aby uniknąć błędów i dodatkowych kosztów podczas samego procesu budowy. Potencjalni nabywcy mogą ocenić parametry techniczne i estetyczne instalacji, zgłosić uwagi i sugestie, które mogą zostać uwzględnione jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Wszystko to przyspiesza procesy, poprawki, a przede wszystkim pozwala uniknąć błędów, których naprawa mogłaby być sporo kosztować. Wizualizacja architektoniczna jest zatem swego rodzaju polisą, która gwarantuje większą rentowność oraz kontrolowanie ryzyka.

4. Poprawa bezpieczeństwa na placach budowy

System wizualizacji może pomóc w poprawie bezpieczeństwa na budowie poprzez wykrywanie zagrożeń zanim staną się one problemami i unikanie ryzyka fizycznego poprzez zaplanowanie logistyki budowy z wyprzedzeniem. Wizualna analiza ryzyka i oceny bezpieczeństwa mogą pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa wykonawcom podczas realizacji projektu.

5. Lepsze zarządzanie podczas eksploatacji budynków

Wizualizacja 3D stanowi nie tylko cenny materiał marketingowy, ale także jest również częścią dokumentacji budowy, która może posłużyć także po odbiorze budynku i wydaniu zgody na jego użytkowanie. Dokładny zapis informacji o budynku jest cenny dla zarządzania obiektem przez cały cykl życia budynku. Dane te mogą być przesyłane do oprogramowania do obsługi technicznej budynku.

3d

Nie tylko efekt 3D

Jednym z najczęstszych błędnych przekonań jest to, że wizualizacje budynków mogą posłużyć jako „żywe” katalogi sprzedażowe. Jednak modele te to cenne źródło informacji o obiekcie, które może stanowić niezbędną dokumentację służącą przez długie lata zarówno deweloperom i wykonawcom, jak i klientom.