Klimatyzacja i jej wpływ na zdrowie

Klimatyzacja znajduje się obecnie niemal w każdym budynku, w pracy czy w sklepie. Jest bardzo wygodna i podczas gorących, letnich dni wydaje się być wręcz niezbędna. Zastosowanie znajdzie ona również w okresie chłodniejszym, kiedy bez problemu będziemy mogli podnieść temperaturę panującą w pokoju i cieszyć się przyjemnym ciepłem. Pomimo wszystko, przeglądając fora internetowe coraz częściej możemy się spotkać z opinią, że jest ona szkodliwa dla zdrowia i wręcz odmawia się jej stosowania. Czy to prawda? Jakie działanie na zdrowie człowieka ma klimatyzacja?

Dbasz o zdrowie? Nie zapomnij o serwisowaniu klimatyzacji

Klimatyzacja ma na celu utrzymanie odpowiedniej, komfortowej temperatury w pomieszczeniu, bez względu na pogodę panującą za oknem. Klimatyzacja pobiera powietrze i nadaje mu odpowiednią temperaturę, przy okazji oczyszcza je i nadaje odpowiednią wilgotność. Współczesne urządzenia wyposażone są w specjalistyczne filtry dzięki którym możemy pozbyć się z powietrza kurzu, sierści , roztoczy oraz pleśni. Zapobiegają one również roznoszeniu się bakterii i wirusów.

Dzięki takim zdolnościom klimatyzacja na pewno nie zaszkodzi, a wręcz ułatwi osobom cierpiącym na alergię swobodne oddychanie. Pamiętajmy jednak, aby utrzymać ten korzystny efekt, klimatyzacja musi być regularnie czyszczona i sprawdzana przez fachowców. Warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza w okresie wiosny, ponieważ wtedy najwięcej roślin pyli, a duże cząsteczki puchu i tego rodzaju pyłków mogą zatkać urządzenie klimatyzujące. Warto umówić się ze specjalistami w tej dziedzinie, przed okresem letnim, tak aby mieli oni możliwość wyczyszczenia klimatyzacji ze zbędnych pyłków przed nadejściem upałów.

Fujitsu

Obniżenie wilgotności powietrza jakie zapewnia nam klimatyzacja powoduje, że bakterie i wirusy nie rozmnażają się i jest ich mniej. Utrzymanie relatywnie niskiej wilgoci w pomieszczeniu pozwoli nam uchronić się przed chorobami. Ma to również pozytywny wpływ na urządzenia i sprzęt znajdujący się w danym pokoju. Będzie on dużej i sprawniej pracował, z pewnością nie będzie potrzebował napraw ze względu na nagle zwarcia. Zlikwidowanie wysokiej wilgotności sprawi, że nie będziemy musieli się zmagać z problemem związanym z pleśnią na ścianach.

Zwróć uwagę na filtry

W czasach gdy głośno jest o smogu i o zanieczyszczeniu powietrza, warto przyjrzeć się bliżej jak wspaniałe zastosowanie w tej kwestii mają urządzenia klimatyzujące. Filtry mogą usunąć znaczące ilość szkodliwych cząsteczek i zapewnić nam bezpieczeństwo. Klimatyzacja oprócz bezpośredniego wpływu na zdrowie pod względem fizjologicznym, świetnie wpływa na samopoczucie, poziom koncentracji i skupienie. Każdy z nas wie jak ciężko pracuje się w lecie, w gorącym pomieszczeniu. Klimatyzacja zniweluje ten problem. Naukowcy udowodnili, że temperatura oscylująca w okolicach 20-21 stopni Celsjusza, jest temperaturą optymalną, gdzie efektywność pracy człowiek jest największa, a mózg jest najlepiej dotleniony i sprawnie pracuje. Pracując w tak komfortowych warunkach, kiedy możemy cieszyć się czystym, świeżym powietrzem liczba popełnianych błędów znacząco się zmniejsza.

Klimatyzacja jest dobrym pomysłem nie tylko poprawiającym nam komfort pracy ale również może znaleźć ona pozytywne zastosowanie dla naszego zdrowia.

Oczyszczające powietrze filtry będą z pewnością świetnie służyły każdemu alergikowi. Dzięki takiemu sprzętowi unikniemy chorób powodowanych przez bakterie i wirusy. Zalet jest zdecydowanie więcej niż wad. Pamiętajmy jednak, że klimatyzator, tak jak każde inne urządzenie wymaga zadbania. Regularne przeglądy techniczne znacznie wydłużą jej trwałość i spowodują, że będziemy mogli się cieszyć czystym i świeżym powietrzem przez długie lata. Usługa montażu klimatyzacji we Wrocławiu zapewnia również kompleksowy serwis i konserwację systemu przez specjalistów, tak by zapewnić bezpieczeństwo użytkowania oraz prawidłowe działanie.