Okna drewniane – jak dopasować do nich dekoracje?

Wystrój okna obecnie zyskał na znaczeniu. Nie kończymy już na zawieszeniu jakiejkolwiek zasłonki czy firanki. Chcemy, by dobrane elementy w pełni harmonizowały z resztą wnętrza, obiciami na meblach, poduszkami i innymi elementami, choćby takimi, jak oświetlenie. Na jakiś czas odeszliśmy od starych, drewnianych ram okiennych, na rzecz plastikowych, które były swego czasu synonimem nowoczesności. Dziś jednak okna drewniane powracają do łask w zupełnie nowym wydaniu. Jak dobrać do nich najlepsze dekoracje?

Przykładowe dekoracje okienne

Dostępne są różnego rodzaju zasłony, karnisze, rolety, a także możliwość wykonania dekoracji okiennych w stylu DIY. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z drewnianą ramą okienną, dobrze jest zastosować dekoracje pasujące do stylu rustykalnego.

  • Coraz częściej stykamy się z wieszaniem zasłonek w elegancki, a zarazem nietypowy sposób, tak, aby jedna zachodziła na drugą. W połowie długości związujemy zasłonkę w stylowy węzeł, a na parapecie stawiamy dwie rośliny w prostych, białych doniczkach, lub z delikatnym tłoczonym wzorkiem. Dekoracja ta jest niesłychanie prosta, a zawiera w sobie mnóstwo uroku.
  • Uwielbiasz kwiaty? Możesz je wykorzystać do udekorowania okna w bardzo urokliwy sposób! Jeśli okna są wyposażone w dodatkowe okiennice na zewnątrz, pomyśl o posadzeniu roślin pnących, które będą je pięknie okalać na wiosnę kolorowymi kwiatami. Jeśli masz ku temu warunki, przemyśl także zainstalowanie na parapecie od zewnątrz donic z kwiatami, które będą opadać efektownymi kaskadami. Bardzo popularne są w tym przypadku surfinie.
  • Jeśli jesteś zwolenniczką prostych patentów, zdecyduj się na ustawienie przy oknie świeczek. Dobierz efektowne świeczniki, które swoim wyglądem będą pasowały do całości aranżacji, umieść świeczki i ciesz się wieczorami nietuzinkowym klimatem, jaki możesz stworzyć w tak prosty sposób.
  • Najlepsze dekoracje to te najprostsze. Możesz spróbować zaopatrzyć się w tzw. pół-bombki, czyli kule z otworami, do których możesz wsypać dekoracyjne elementy, np. kamyki. Kule przywiąż do karnisza za pomocą wstążek. Staraj się, by były one umieszczone na różnych wysokościach, lecz też niezbyt nisko.

okno drewniane

Na co uważać podczas dekorowania okien?

  • Dekoracja okna drewnianego to integralny element aranżacji całego pomieszczenia. Nie zapominaj o tym i staraj się, by Twoje pomysły zgrywały się stylistycznie z całością wystroju.
  • Dobierając karnisz i zasłony, pamiętaj o dokładnym pobraniu wymiarów. Idealny karnisz nie kończy się wraz z wymiarami okna, lecz jest szerszy o co najmniej 30-50 cm. Z kolei, gdy będziesz dobierać zasłony, lepiej zrobisz, jeśli postawisz na wersje monochromatyczne lub te z subtelnym wzorem – zbyt intensywne kolory i wzory mogą Cię znudzić i zmęczyć już po krótkim czasie. Zasłony nie powinny zasłaniać grzejnika, by nie marnotrawić wytwarzanego ciepła. Niekoniecznie muszą też sięgać samej podłogi.
  • Nie zastawiaj zbytnio okna – kwiaty na parapecie to miła oku dekoracja, lecz przesadne zasłanianie się spowoduje mniejszy przepływ światła, będzie też całkowicie nieestetyczne. Dobierając kwiaty na parapet, staraj się ustalić, gdzie będzie im najlepiej. Jeśli dana roślina potrzebuje dużo słońca, ustaw ją od strony południowej, jeśli mało- od strony północnej.
  • Wszelkie grafiki dekoracyjne, zazdrostki i inne dekoracje to na pewno ciekawy pomysł, lecz staraj się unikać nadmiernego przepychu. Czasem lepiej, gdy dekoracja jest prostsza i zawiera mniej elementów, gdyż staje się bardziej uniwersalna i nie opatrzy się tak szybko.