Sposoby na upiększenie starych mebli

Wielu z nas posiada w swoim domu meble, z których nie korzysta. Stają one bezużytecznie, jednak nie mamy serca całkowicie się ich pozbyć. Warto jednak pamiętać, że stare, nudne, a nawet trochę zniszczone meble można z łatwością odnowić przy wykorzystaniu różnorodnych sposobów i technik. Każdy z nas z pomocą wyobraźni może dokonać imponujących metamorfoz i sprawić, że nawet zapomniane szafki, krzesła czy półki staną się niepowtarzalną ozdobą naszych wnętrz. Jakimi sposobami możemy nadać meblem drugie życie?

Jak odnawiać stare meble?

Stare meble mogą być dowolnie przez nas zmieniane, odnawiane co sprawi, że bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów zyskamy element upiększający nasze wnętrza. Technikę jaką zastosujemy w przypadku odnawiania danej szafki, półki lub innego przedmiotu w głównej mierze zależy jedynie od naszej pomysłowości.

Warto zastanowić się jaki styl będzie najlepiej pasował do naszego mieszkania i pod tym względem wybrać konkretną technikę.  Niekiedy najlepiej sprawdzi się retro, a w przypadku innych wnętrz industrialny, minimalistyczny styl. Aby osiągnąć spektakularne efekty wcale nie musimy posiadać żadnego doświadczenia. Wystarczy pomysł, odpowiednie przybory i odrobina kreatywności, a zapomniane meble znowu zaczną zachwycać.

Wykorzystanie porcelanowych uchwytów

Elementem, który może w znaczący sposób zmienić wygląd starych i nieco niemodnych mebli są uchwyty. Obecnie w sklepach możemy wybierać spośród bogatej oferty ich różnorodnych wersji. Aby nadać swoim meblom wyjątkowego charakteru warto skorzystać z porcelanowych uchwytów. Możemy zastosować zarówno porcelanowe gałki lub bardziej proste, klasyczne wersje. Wymiana zwykłych rączek na porcelanowy uchwyty będzie trwała kilka minut, a efekt końcowy z pewnością zachwyci każdego.

Odnawiając niewielkie komody, szafki łazienkowe lub toaletki warto dobrać zdobione porcelanowe gałki, zarówno te kuliste, jak i modele z płaską powierzchnią. Nadadzą one meblom retro elegancji. Porcelanowe uchwyty można stosować również przy odnawianiu nowoczesnych, minimalistycznych szaf czy komód. Dzięki takim gadżetom uzyskają awangardowy, niebanalny wygląd.

Odnawianie starych mebli za pomocą farby kredowej

Najprostszym sposobem na odnowienie starych mebli jest oczywiście ich pomalowanie. Zastosowanie farby kredowej daje nam tysiące możliwości, dzięki którym z łatwością nadamy przedmiotom drugie życie. Aby uzyskać ciekawy efekt nie musimy starać się dokładnie malować powierzchnię. Smugi, niedociągnięcia powodujące prześwitywanie drewna spod spodu sprawi że efekt końcowy zyska interesujący charakter.

stara szafa
Odświeżenie starych mebli nada im nowego życia, a przede wszystkim – nowego i unikalnego wyglądu.

Co więcej farba kredowa cechuje się wyjątkowo dobrą przyczepnością, więc nie ma konieczności wcześniejszego szlifowania mebli i usuwania starych warstw farby. W zależności od naszych preferencji możemy uzyskać efekt matowy lub z połyskiem.

Wykorzystanie szablonów

Ciekawym sposobem na upiększenie zapomnianych mebli może być wykorzystanie specjalnych lub samodzielnie zrobionych szablonów. Decydując się na ich zakup, możemy skorzystać z różnorodnych wzorów, dzięki którym z łatwością dobierzemy odpowiedni styl do naszych wnętrz. Wyjątkowo ciekawy efekt możemy wykorzystać szablony w kształcie serwetek lub geometrycznych wzorów. Wystarczy wspomniany szablon przytwierdzić do powierzchni mebla a następnie delikatnie za pomocą gąbki uzupełnić jego luki. Szablony możemy również stworzyć sami lub wyznaczyć graficzne wzory za pomocą taśmy malarskiej.

Decoupage na meblach

Decoupage jest techniką zdobniczą, która polega na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub papierowej serwetki.  Meble odnowione tą techniką z pewnością będą wyglądać bardzo oryginalnie i z łatwością można ich styl dopasować do danego wnętrza.

Najczęściej wykorzystuje się serwetki z kwiatowym motywem, jednak w zależności od indywidualnych preferencji z powodzeniem można zastosować inne rodzaje. Aby móc wykorzystać tę metodę koniecznie należy zakupić specjalistyczne kleje do decoupage czy farby akrylowe w zależności od tego jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

Ciemny wosk do postarzania

Inną metodą, która nada meblom wyjątkowego charakteru jest zastosowanie ciemnego wosku. Możemy wykorzystać go na całej powierzchni lub na brzegach danego mebla. Aby móc nałożyć wosk ciemny konieczne jest wcześniejsze zabezpieczenie drewna woskiem jasnym. Dzięki temu ciemny wosk nie wniknie w strukturę farby, a jego rozprowadzenie będzie znacznie łatwiejsze. Decydując się na tę technikę możemy stylowo postarzyć meble, a nawet uzyskać na ich powierzchni konkretne wzory.

Wykorzystanie sklejki

Kolejnym sposobem na przekazanie drugiego życia wysłużonym już meblom jest wykorzystanie sklejki. Jej uniwersalność pozwala dobrać precyzyjnie rodzaj drewna, z którego została wykonana, grubość, a nawet właściwości, ponieważ możliwe do zakupu są także sklejki wodoodporne. Wymyślne kształty, zdobienia z użyciem sklejki tchną powiew świeżości do naszego wnętrza i pozwolą na całkowitą zmianę dotychczasowego wyglądu posiadanych przez Nas mebli. Do wykonania całego planu wystarczy pomysł realizacji i zakup odpowiedniej sklejki np.