Minimalistyczne wnętrze – jak je zaaranżować?

Minimalistyczne wnętrze w dzisiejszych czasach kojarzy się przede wszystkim z zachowaniem umiaru przy dobieraniu odpowiednich ozdób i dekoracji do pomieszczeń. Decydując się na minimalizm, nie musimy rezygnować z ulubionych sposobów na ozdabianie mieszkania. W każdym pomieszczeniu możemy zamieścić ozdoby, które według nas będą podkreślać klimat i charakter. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety ozdób kamiennych i podajemy przykłady aranżacji poszczególnych pomieszczeń.

Dlaczego warto wybrać minimalistyczny styl?

Najważniejszą zaletą minimalizmu jest umiarkowanie. Styl ten nie jest krzykliwy, kolorystyka utrzymana jest w brawach stonowanych, a kształt konkretnych ozdób można dopasować do każdego pomieszczenia. Obecnie, sposoby na urządzanie mieszkania są na tyle mnogie, że wnętrza mogą być jednocześnie skromne i zachwycające.

Szczególną uwagę przywiązujemy co prawa do wyboru mebli, dywanów, zasłon czy sprzętów AGD. Nie można jednak pominąć ozdób i dekoracji. Rozmieszczając dekoracje w różnych częściach pomieszczenia, uzupełniamy je. Dobrze wybrane ozdoby nadają oryginalny wygląd i charakter. Ważne jest, by ozdoby były odpowiednio dopasowane do kuchni czy łazienki. Inny typ dekoracji sprawdzi się w salonie, a jeszcze inny w pokoju dziecięcym.

napis z kamienia

Wybieramy ozdoby z kamienia

Od wielu lat, popularnością cieszą się ozdoby kamienne. Kamień to kruszywo tanie i łatwe w obróbce. Dodatkowo, istnieje wiele rodzajów ozdobnego kamienia, dzięki czemu nie musimy ograniczać się do kilku kolorów.

Kamienne dodatki, jakie chcemy zamieścić w naszym domu, musimy wybrać rozważnie. Minimalizm to styl, który wprowadza spokój do pomieszczeń. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić – nadmiar ozdób kamiennych może przytłaczać i nadawać wnętrzom przesadzonego wyglądu. Na co warto się zdecydować i gdzie umieścić konkretne ozdoby?

Urządzając mieszkanie lub dom, najczęściej zaczynamy od kuchni i łazienki. Są to pomieszczenia najbardziej funkcjonalne, dlatego warto najpierw do nich dobrać meble, sprzęty elektroniczne, armaturę czy dekoracje.

minimalistyczne wnętrze

Twoje wnętrze w minimalistycznym stylu

Do łazienki najlepiej jest wybrać elementy ozdobne, które będą jednocześnie funkcjonalne. Przykładami są wazony na kwiaty, kamienne donice ścienne, świeczniki czy kamienne półki. Kolor kamienia oraz jego grubość czy fakturę można dobrać konsultując się ze specjalistami.

Kuchnia jest miejscem, w którym znajduje się najwięcej sprzętów. W tym przypadku warto więc zachować szczególną uwagę przy dekorowaniu. Ozdoby z kamieni w jakie warto zainwestować, to na pewno taca na owoce, kwietnik czy funkcjonalna taca na przyprawy/saszetki herbaty.

W salonie i sypialni można umieścić dekoracyjne wazoniki z kamienia, figury kamienne czy napisy. Napis ‘home’ lub ‘love’ to dość znany typ dekoracji minimalistycznych. W pokoju dziennym i w sypialni można pozwolić sobie na nieco więcej fantazji.

Dobrym pomysłem na funkcjonalną ozdobę z kamienia jest też stojak na biżuterię. Srebrne pierścionki, złote łańcuszki i kolczyki oraz bransoletki z koralików będą kontrastować z delikatnym kamieniem.

wnętrze

Ozdoby z kamienia można umieścić w dowolnym pomieszczeniu. Warto jednak dobierać je tak, aby pasowały do kolorystyki, w jakiej utrzymane jest mieszkanie. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na to, by dekoracje pełniły jakąś funkcję. Ozdoby, podobnie jak pozostałe wyposażenie naszego mieszkania, powinny cechować się nie tylko pięknym wyglądem. Dekoracyjne elementy muszą by trwałe i wytrzymałe. Kamień jest kruszywem twardym, a dzisiejsze technologie produkcji gwarantują długą eksploatację i elegancki wygląd. Dodatki ozdobne z kamienia sprawdzą się w każdym minimalistycznym wnętrzu i przełamią prostotę.