Kupno domu z gotowym wystrojem?

Budowa domu czy szukanie swojego miejsca często łączy się z marzeniami o tym, jak będzie wyglądać to miejsce. Wymarzone, idealne, często przypomina w naszych wyobrażeniach jedną ze stron z katalogu sklepu meblowego. Czy kupno takiego gotowego wnętrza jest możliwe?

Stan surowy czy pod klucz?

Oczywiście trzeba najpierw rozstrzygnąć terminologiczne nieścisłości i uważać, bo dom „pod klucz” nie zawsze znaczy „gotowy do zamieszkania. Czasami deweloperzy nazywają tak po prostu stan surowy, czyli pozbawiony wykończeń. Stan surowy zamknięty posiada już wmontowane okna, ścianki działowe, drzwi itp. Nie ma jednak wytycznych prawnych, które uściślałyby te pojęcia, dlatego warto wcześniej upewnić się, czego tak naprawdę dotyczy zawarta przez nas umowa.

gotowy wystrój domu

Zdarzają się jednak oferty, w których oferowany jest dom z gotowym wystrojem – często przy projektach domów można zaplanować również wygląd wnętrza, a także zamówić realizację tego planu, tak by wprowadzić się do mieszkania czy domu w pełni wyposażonego. Wystarczy poukładać swoje rzeczy w szafach – i już, można mieszkać.

Dom z gotowym wystrojem

Wiele osób już w czasie budowy domu myśli o tym, jak zagospodarować powstającą przestrzeń. W tego typu rozważaniach mogą być pomocne specjalne aplikacje, które pozwalają stworzyć komputerowy model wnętrza. Można wówczas wizualizować sobie, czy wymarzony układ mebli i sprzętów sprawdzi się w konkretnym wnętrzu, czy też lepiej pomyśleć o innych rozwiązaniach.

gotowy wystrój domu

Wybierając gotowy projekt można zaoszczędzić sporo czasu i zachodu, bo przecież samodzielne zaplanowanie i kupienie wszystkich mebli i dodatków jest ogromnym wysiłkiem. W ten sposób można otrzymać gotową, zaplanowaną przestrzeń, zyskując pewność, że plan uwzględnia uwarunkowania pomieszczeń, tak że układ mebli będzie współgrał z rozkładem pomieszczeń. Ponadto dostaje się wówczas wnętrze gustownie urządzone, które można już tylko urozmaicić osobistymi akcentami.

Wiele osób może jednak czuć się pozbawionymi swojego udziału w powstawaniu domu i mogą czuć się, jakby mieszkali w hotelu. Warto jednak pamiętać, że przecież jako zamawiający i jako klient mamy możliwość dostosowywania zamawianych usług do własnych potrzeb. Raczej nei zdarzy się, że ktokolwiek arbitralnie narzuci określony wystrój bez możliwości naniesienia jakichkolwiek modyfikacji.

W razie jakichś wątpliwości ekspert od nieruchomości z biura Elite pomoże w dobraniu najlepszej opcji.