Odbiór mieszkania

Czym jest odbiór mieszkania? To różnorodne czynności, które wykonujemy by sprawdzić czy mieszkanie jest zgodne z założeniami projektowymi. Chodzi o to by mieć pewność, że otrzymaliśmy dokładnie taki projekt za jaki zapłaciliśmy. Ważne jest to by dokładnie sprawdzić czy wszystkie obiecane w projekcie wymiary się zgadzają, czy w mieszkaniu znajduje się planowana ilość gniazdek elektrycznych, czy w obiecanych miejscach znajdują się odprowadzenia wodno-kanalizacyjne, czy okna i drzwi są prawidłowo wstawione. Jeżeli wszystkie te czynności wydają Ci się przerażające i nie masz ochoty biegać po całym mieszkaniu z miarką i projektem możesz skorzystać z usług profesjonalisty i zlecić firmie odbiór mieszkania.

Samodzielnie czy z profesjonalistą?

Profesjonalista, który zajmuje się sprawdza za nas te wszystkie szczegóły i mamy pewność, że niczego nie przeoczymy. Gdy zdecydujemy się na usługę profesjonalnego odbioru mieszkania zyskujemy pewność, że

  • wymiary wszystkich pomieszczeń są zgodne z projektem – dom, komórka lokatorska, garaż, miejsce parkingowe
  • podłogi i posadzki są równe
  • okna i drzwi zostały wstawione w prawidłowy sposób
  • każda z instalacji jest sprawna i została wykonana w prawidłowy sposób, który nie zagraża naszemu życiu czy zdrowiu
  • ściany są równe i tynki zostały wykonane w prawidłowy i estetyczny sposób.

Te wszystkie rzeczy możemy zweryfikować samodzielnie i jeżeli nie boimy się tego wyzwania to należy pamiętać by podczas oględzin mieszkania nie spieszyć się i robić wszystko dokładnie by mieć pewność, że mieszkanie żebyście zostało wykonane w prawidłowy sposób.

remont2Jeżeli zdecydujemy się na zlecenie tej usługi profesjonaliście możemy znaleźć inżynierów budownictwa poprzez stronę Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa lub skorzystać z usług prywatnej firmy.

Jeżeli jakieś usterki lub niedociągnięcia umkną naszemu oku czy też oku specjalisty zatrudnionego w tym celu, możemy zawsze skorzystać z prawa do rękojmi, które mamy zagwarantowane w polskim prawie. Jednak należy pamiętać, że uwzględnienie naszych praw i rozprawy sądowe mogą ciągnąć się długie lata, dlatego lepiej jest od razu bardzo skrupulatnie sprawdzić całe mieszkanie i nie podpisywać dokumentu odbioru mieszkania dopóki nie mamy pewności, że całe mieszkanie jest w stanie dokładnie odpowiadającym projektowi, który zamówiliśmy.

Mamy nadzieję, że artykuł ten przybliżył Państwu temat odbioru mieszkań i przyczyni się do wielu pozytywnych i prawidłowych odbiorów mieszkań oraz pomoże w sprawnym przechodzeniu przez ten trudny etap. Pamiętajmy, że za wykonanie mieszkania zapłaciliśmy, jest ono niejako zakupionym przez nas towarem, mamy zatem prawo wymagać by spełniało ono wszystkie nasze wymagania i było w  stu procentach zgodnie ze stanem projektowym.