Firany do różnych wnętrz i pomieszczeń

Firanki przeżywają obecnie swój renesans. Jednak nie wyglądają już one tak jak kilka(naście) lat temu, nie są już tak strojne. Obecnie królują proste firanki o gładkiej fakturze, ewentualnie takie ozdobione poprzecznymi lub podłużnymi liniami. Firanki dodają wnętrzu ciepła i przytulności, jednak gdy zdecydujemy się na nowoczesne i surowe wnętrze, również znajdzie się dla nich miejsce.

Kuchnia

kitchen-1-1195080W przypadku gdy chcemy zamontować firanki na kuchennym oknie, często wybierzemy zazdrostki, zamiast zwykłych długich firan, które znajdziemy w pokojach. Zazdrostki to krótkie firanki, mocowane na cienkim karniszu przymocowanym bezpośrednio do okna. Oprócz zazdrostki można również zamontować krótką firankę na górze okna (patrz zdjęcie) dzięki takiemu sposobowi zamontowania firanek zapewnimy sobie maksimum prywatności w kuchni i dodatkowo odpowiednią widoczność pomiędzy dwiema firankami. W przypadku gdy mamy niestandardowy rozmiar okna możemy zakupić karnisze teleskopowe, które można wysuwać odpowiednio do pożądanej długości, zależnie od wymiarów okna.

Łazienka

W przypadku okien łazienkowych, które są zwykle niewielkiej wielkości, sprawdzą się doskonale firanki z obciążnikami na dole. Takie firanki zapewnią nam odpowiednią ilość prywatności dzięki temu, że nie będzie możliwości by podwiał je go góry podmuch wiatru. W przypadku łazienek znajdujących się na wyższych piętrach lub w budynkach, które są oddalone od innych chętnie stosuje się także łazienkowe zazdrostki.  Również w przypadku łazienek, często bardzo dobrze sprawdzą się tutaj teleskopowo regulowane karnisze.

Salon i jadalnia

curtains-3W salonie i jadalni, czyli w miejscach które zwykle mają największe okna w domu, dobrze sprawdzą się długie do ziemi firany i zasłony. Można takich dekoracji okiennych używać nie tylko w wypadku gdy mamy do czynienia z wysokimi do podłogi oknami, ale także gdy chcemy optycznie wyciągnąć pomieszczenie – dłuższe zasłony pomogą nam oszukać wzrok i nadać wnętrzu wyższy wygląd. Firany i zasłony dobrze dobrać do kolorów panujących w salonie, z tym że zwykle wybiera się firany o wiele jaśniejsze niż zasłony. Te ostatnie możemy przewiązać ozdobnym sznurkiem i nadać im elegancki, klasyczny wygląd.

Sypialnia

W sypialni zwykle zależy nam na tym by zbudować jak intymny i przyjemny nastrój. Dobrze jest skorzystać w takim wypadku z możliwości jakie dają nam zasłony. Dzięki zasłonom nawet w środku dnia możemy przesłonić okno i zapewnić sobie odpowiednią ilość cienia, która pozwolić odpocząć i zrelaksować się w dowolnym momencie dnia.