Jak skutecznie pozbyć się pluskiew z domu?

Pluskwy to szkodniki, które wbrew obiegowej opinii nie pojawiają się wyłącznie w bardzo zaniedbanych i brudnych domach. Ich ugryzienia mogą być bardzo drażniące, ale największym problemem jest fakt, że pozbycie się pluskwy z domu to bardzo trudne, wymagające i czasochłonne zadanie, nawet po przeprowadzeniu profesjonalnej dezynsekcji. Jak skutecznie pozbyć się pluskiew z domu i co robić, aby nie pojawiły się ponownie?

Pluskwa w domu – skąd pojawiają się owady?

Pluskwa nie pojawia się w mieszkaniu z brudu, nie podróżuje kanalizacją czy wentylacją i najczęściej zagnieżdża się w mieszkaniu zupełnie niepostrzeżenie. W rzeczywistości pluskwy preferują czyste powierzchnie i w zadbanym mieszkaniu odnajdują się lepiej, mając zdecydowanie większą swobodę przemieszczania się. Skąd jednak pojawiają się jej jaja, jeśli mieszkanie jest regularnie sprzątane i odkurzane?

Owady lub ich jaja możemy przynosić m.in. na ubraniach i w bagażu – jeśli nocujemy w hotelach lub motelach i trafimy na problem pluskwy, istnieje duża szansa że owady wrócą z nami do domu. Często zdarza się też przyniesienie jaj pluskwy na używanych meblach oraz tekstyliach.

Największym i najczęstszym winowajcą są jednak bloki mieszkalne, bo jeśli u jednego sąsiada pojawi się problem szkodników, owady wykorzystają obecność instalacji grzewczej, wentylacji i szybów wodno-kanalizacyjnych do przemieszczania się w kierunku kolejnych żywicieli.

Najbardziej problematycznym z punktu widzenia inwazji pluskwy obszarem mieszkania są sypialnie – owady żerują w nocy, więc okolice łóżka są dla nich najlepszym miejscem na kryjówkę. Niestety, konstrukcja lóżek i pobliskich szafek wcale nie ułatwia człowiekowi dostrzeżenia problemu – owady mogą składać jaja i zamieszkiwać szwy materaca, drewniane zakamarki w ramie łóżka, chować się pod szafkami nocnymi, w wąskich szczelinach przy podłodze, w książkach, tapecie, a nawet pudełkach z ubraniami i pościelą przechowywanych pod łóżkiem.

Jakie szkody dla człowieka może wyrządzić pluskwa?

Pluskwy żywią się krwią ludzi, atakując przede wszystkim w nocy. Ich ugryzienia skupiają się na odsłoniętych i nieowłosionych częściach ciała, po których znacznie łatwiej się poruszać – wiele ugryzień pojawia się na nogach, rękach oraz brzuchu. Ich ukłucie jest bezbolesne i często pierwszym zauważanym problemem są liczne ślady po ugryzieniach – wiele osób podejrzewa początkowo komary, ale z czasem zauważa że ugryzień jest znacznie więcej, także poza komarowym sezonem.

Pluskwę można zauważyć, przeglądając dokładnie wspomniane wcześniej punkty ich żerowania – pojedyncze sztuki nie są łatwe do zlokalizowania, ale w przypadku większych grup zauważymy zużyte łupiny jaj, skorupy i wylinki owadów oraz odchody przypominające małe, czarne ziarenka sezamu. Jeśli na Twoim ciele pojawiają się nieznanego pochodzenia ugryzienia, np. w okolicy kostek, a kropki po ugryzieniach układają się w jedną linię i występują w grupach, istnieje duża szansa że masz problem z pluskwami.

Likwidowanie pluskwy domowej – skuteczne sposoby

Domowe sposoby na likwidowanie inwazji pluskwy sprowadzają się do zlokalizowania owadów, dokładnego sprawdzenia wszystkich możliwych miejsc ich bytowania, a następnie dokładnego wyprania pościeli, pokrowców od materaca, firanek, dziecięcych zabawek, czy poduszek i kołder. Warto zadbać też o odkurzenie książek, podłóg, cokolików i innych zakamarków, które podczas regularnego sprzątania mogły być pomijane. Samo zwalczanie pluskwy sprowadza się najczęściej do zastosowania odpowiednich środków zwabiających żywe osobniki oraz zastosowanie czyszczenia z pomocą pary ułatwiającej usuwanie jaj owadów.

Dezynsekcja pluskwy
Skuteczna dezynsekcja pluskwy powinna być przeprowadzona przez profesjonalną firmę, wyposażoną w niezbędny do tego sprzęt i środki.

Ze względu na potrzebę odpowiedniego zabezpieczenia mebli i bardzo dokładnego przeprowadzenia czyszczenia parowego, jeśli w Twoim domu pojawił się problem z pluskwami warto już od początku oddać sprzątanie w ręce specjalistów.

Dezynsekcja i odpluskwianie zagwarantują długotrwały efekt – pozbycie się zarówno żywych owadów, jak i larw oraz jaj, korzystając z metody parowej oraz sprawdzonych, bezpiecznych środków chemicznych.

Odpluskwianie może być przeprowadzone:

  • metodą oprysku,
  • opylania,
  • zamgławiania technicznego,
  • odymiania

lub skupić się na metodach fizycznych, w tym podgrzewaniu pomieszczenia, ogrzewania parą wodną, wymrażania suchym lodem i odkurzania.

Utrzymanie czystości ma znaczenie

Aby zapobiec ponownemu pojawieniu się pluskwy warto zadbać o utrzymanie czystości, bo choć pluskwy nie przepadają za brudem, regularne sprzątanie w najbardziej newralgicznych zakamarkach może pomóc szybciej zidentyfikować problem i pozbyć się go zanim pluskwy rozprzestrzenią się po całym mieszkaniu lub dotrą do sąsiadów.

 

W pozbyciu się pluskiew raz na zawsze może Ci pomóc sprawdzona firma Vector, zajmująca się przeprowadzaniem dezynfekcji w Łodzi.

WWW: https://vector-uslugi.pl/
Telefon: 725 392 578
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź (realizujemy działania również na terenie całej Polski)