Pokój dziecka przestrzenią do bezpiecznej i przyjemnej zabawy i nauki

Pokój dziecięcy to wyjątkowa przestrzeń, która z jednej strony ma służyć do zabawy, a z drugiej do nauki. To jak zostanie zaprojektowany ma ogromne znaczenie. Musi on tworzyć odpowiednią atmosferę, w której dzieci będą mogły rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania oraz stać się niezależnymi i pewnymi siebie uczniami.

Jakie meble wybrać do pokoju dziecka?

Podczas projektowania pokoju dla naszego malucha należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie i organizację mebli oraz zastosowane materiały. Niezależnie od tego, czy przestrzeń pokoju jest mała czy duża, rozmieszczenie mebli i innych przedmiotów odgrywa ważną rolę w ogólnym rozwoju dziecka.
Dużą przestrzeń pokoju dziecięcego rozbijmy na mniejsze obszary. Inaczej będzie ona zachęcać dzieci do biegania, a nie chodzenia. Oznacza to, że podczas zabawy mogą się one potknąć, przewrócić i poobijać. Do tworzenia odpowiednich obszarów wykorzystajmy stoły, krzesła, półki i maty. wszystko to może być użyte do zdefiniowania kluczowych obszarów i umożliwienia dzieciom zrozumienia granic podczas zabawy. Zachęca to również do właściwego zachowania.

Dekoracja ścian w pokoju dziecięcym

Dekoracja ścian w każdym pomieszczeniu zasadniczo wpływa na atmosferę. W pokoju dziecięcym jest ona szczególnie istotna. Jeżeli nasz maluch chce spędzać czas u siebie to łatwiej go przekonać do nauki czy odrabiania lekcji.
Na ścianie warto umieścić jakiś element pozwalający planować dzieciom zabawę i pracę. Może być to plan lekcji czy obowiązków domowych. Taka tablica przyda się na ścianie. Obszar ten powinien być stałym elementem i być dostępnym dla rodziców miejscem, aby również mogli do niego zajrzeć.
Warto też poświęcić część przestrzeni na zdjęcia i obrazy. Zamiast wieszać prace naszego małego artysty w całym pokoju lepiej będzie wybrać ścianę, która będzie galerią jego najlepszych dzieł.
Pokój dziecka musi być udekorowany w taki sposób, aby pasował do zainteresowań naszego malucha. Dodatkowo niezbędne jest, aby było to praktyczne rozwiązanie, odporne na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Z tego względu idealnie sprawdzają się fototapety. Wraz z naszym maluchem możemy wybrać odpowiedni wzór, który pokryje całą ścianę. Może to być jego ulubione zwierzę, postać z bajki czy samochód. Następnie możemy w prosty sposób zamówić fototapetę do pokoju dziecka w sklepie internetowym. Taka dekoracja sprawi, że pokój będzie miał indywidualny charakter.

pokój dla dziecka
Walcz z bałaganem

Małe dzieci i bałagan często idą w parze, ale możemy ułatwić organizację, zapewniając mnóstwo otwartych półek z pojemnikami lub koszami, w których przechowywane będą zabawki i gry. Ułatwia to dostęp do rzeczy i, co najważniejsze, ułatwia sprzątanie. Maluch szybko zrozumie dokąd idzie każda zabawka, gdy kończy się czas zabawy. Umieśćmy podobne rzeczy razem, klocki z klockami, a misie z misiami, w osobnych pojemnikach i pracujmy z dzieckiem, dopóki nie pozna systemu.

Pokój dla dwojga

Jeśli dzieci dzielą pokój, ale nie zawsze mają ten sam punkt widzenia. Często chcą się wyróżnić i zyskać przestrzeń tylko dla siebie. Nie zakładajmy więc, że będą one spać na takich samych łóżkach. Wspólna sypialnia nie oznacza dopasowania pościeli, a nawet mebli. Podczas, gdy niektóre dzieci lubią mieć symetryczny pokój, inne wolą postawić bardziej indywidualny styl. Warto więc zapytać czego one chcą i pomóc im zindywidualizować swoją przestrzeń, chociażby zakładając indywidualne fototapety dla każdego malucha.