W jaki sposób stworzyć mini-spa w swoim domu?

Stwórz sobie swój kącik relaksacyjny

Odpowiednio zaprojektowane i wykonane zaplecze rekreacyjne z basenem, sauną czy minibasenem spa to przyjemność i zdrowie dla całej rodziny. Natomiast w przypadku obiektu hotelowego takie zaplecze znacznie podnosi jego atrakcyjność. Warto o nim pomyśleć już na etapie projektowania obiektu; przebudowy i aranżacje istniejącego budynku są zwykle o wiele bardziej kosztowne i pracochłonne niż przygotowanie pomieszczeń na etapie budowy.

Z czego składa się centrum spa/wellness?

Zaplecze rekreacyjne w domach jednorodzinnych to najczęściej: sauna, minibasen (wieloosobowa wanna spa), basen, łaźnia (kabina) parowa i siłownia. Natomiast w obiektach hotelowych, wypoczynkowych czy sanatoriach centrum spa to także gabinety dla kosmetyczki, masażysty czy rehabilitanta (wraz z osprzętem), solaria, kapsuły kosmetyczne i groty solne.

Domowe SPA
Baseny

Podejmując decyzję o budowie basenu zazwyczaj wiemy już, jakie będzie jego przeznaczenie. Mamy do wyboru dwie możliwości: prywatny, który będzie atrakcją dla rodziny i znajomych oraz publiczny, dzięki któremu nasz obiekt zyska na popularności. Biorąc pod uwagę basen publiczny, musimy pamiętać o wymaganiach stawianych tego typu obiektom (rygorystyczne normy w zakresie technologii obiegu wody, wielkość zaplecza basenu i konstrukcja niecki). Rynek oferuje szeroką gamę materiałów, z których można wykonać konstrukcję basenu (żelbet, PVC, folia basenowa) i odpowiednio wykończyć nieckę (ceramika, mozaika, folia). Ze względu na koszty i zaplecze duże znaczenie ma także to, czy obiekt ma być otwarty czy kryty. Decydując się na przykrycie basenu należy zadbać o  sprawnie działającą wentylację hali basenowej. Wyposażenie dodatkowe, takie jak przeciwprądy, stanowiska masażowe czy kaskady dodatkowo wzbogacą nasz obiekt…

Sauny

Sauna jest coraz częściej stosowana w gabinetach odnowy biologicznej. Typowa trzy-, czteroosobowa kostka o wymiarach 2 x 2 x 2 m mieści się stosunkowo łatwo w większości pomieszczeń przeznaczonych na ten cel. Najważniejsze jest doprowadzenie odpowiedniego zasilania. Trzeba również odpowiednio zadbać o miejsce wypoczynku w trakcie kąpieli saunowej, niezbędna są prysznice oraz balie do schładzania. Decydując się na saunę powinniśmy zwrócić uwagę na elementy, które wpływają na koszt tej inwestycji:

   drewno, jakiego użyto do wykonania sauny,
    rodzaj i budowa pieca,
    sterowanie.

W zależności od rodzaju pieca można uzyskać różne formy kąpieli. W przypadku pieca parowego będzie to efekt pośredni – miedzy tradycyjna sauną fińską a łaźnią parową. Coraz częściej interesującą alternatywą dla sauny są kabiny infrared.