Promienniki podczerwieni bezpiecznym sposobem na ogrzewanie łazienki

Stale poszukujemy ekologicznych, ekonomicznych i wygodnych rozwiązań, które skutecznie ogrzeją nasze mieszkania i domy. Wybierając ogrzewanie do domu, coraz ważniejszym aspektem wyboru jest ekologia, aby nie zanieczyszczać powietrza, które nas otacza oraz bezpieczeństwo. W wielu lokalizacjach, szczególnie w kamienicach, wciąż jedynym możliwym rozwiązaniem w celu ogrzania mieszkania, jest ogrzewanie elektryczne. Z jakiej jednak metody skorzystać, żeby w wilgotnych miejscach, jak kuchnia czy łazienka sprawdziła się i była w pełni bezpieczna? Doskonałym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie innowacyjny system grzewczy — promienniki podczerwieni.

 Czym są promienniki podczerwieni?

Promienniki podczerwieni są urządzeniami, które przetwarzają energię elektryczną w promieniowanie podczerwone. Promieniowanie podczerwone stanowi źródło ciepła, które oddawane jest do pomieszczenia. Panele grzewcze promienników podczerwonych występują w dwóch rodzajach. Są to promienniki niskotemperaturowe o temperaturze pracy do 120°C, które służą do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych i wysokotemperaturowe o temperaturze pracy 350°C — wykorzystuje się je do montażu na tarasach i otwartych przestrzeniach, halach i w warsztatach.

Co istotne, promienniki nie ogrzewają bezpośrednio powietrza, tylko pomieszczenie, w którym się znajdują. Dopiero od nagrzanych ścian, podłogi, sufitu i mebli ogrzewa się powietrze. Dzięki temu zmniejszamy straty energii. Ogrzewanie promiennikami jest ogrzewaniem strefowym, co oznacza, że w większych pomieszczeniach nie wystarczy jeden, ale trzeba zamontować ich więcej, tak by równomiernie ogrzać całe wnętrze.

Promienniki do ogrzewania wnętrz można znaleźć w różnych formach. Mogą mieć postać płaskich tablic, o powierzchni pokrytej termokryształem, szkłem lub ceramiką. Istnieje również możliwość wydrukowania na ich powierzchni obrazów, a także mogą być to lustra, . Taka forma idealnie wpasowuje się do wnętrza łazienki.

 Dlaczego promiennik podczerwieni to doskonałe rozwiązanie do łazienek?

Promienniki podczerwieni, które oferuje firma Enerbau dzięki swojej budowie stanowią bezpieczny sposób na elektryczne ogrzewanie łazienki. Co ciekawe — promieniowanie podczerwone stanowi najzdrowsze źródło ciepła, jest stosowane w inkubatorach dla noworodków jak również w gabinetach fizjoterapeutycznych, do leczenia schorzeń reumatycznych. Dzięki braku konwekcji ogrzewanie przy pomocy promiennika podczerwieni jest najzdrowsze dla alergików i doskonale stymuluje układ immunologiczny.

Łazienki stanowią miejsce wilgotne, sprzyjające rozwojowi bakterii i grzybów pleśniowych. Badania dowodzą, że ten rodzaj ogrzewania zapobiega ich powstawaniu. W dodatku doskonale zapobiega zawilgoceniu ścian a także osusza już zawilgocone ściany. Dzięki temu unikniemy niechcianych, a powszechnych zjawisk w łazienkach.

Promienniki podczerwieni w łazience

 

Promienniki podczerwieni a ekologia

Promienniki podczerwieni mogą czerpać energię z odnawialnych źródeł energii, czyli tych, które są ekologicznymi. Dzięki tej metodzie poboru energii do ogrzewania, nie emitujemy zanieczyszczeń do atmosfery, ponieważ nie występuje spalanie. Możliwe jest pozyskiwanie energii elektrycznej do ogrzewania z własnej produkcji — fotowoltaika. System promienników podczerwieni jest trwały — czas jego działania szacuje się na 20 do 30 lat.

Ekonomiczne źródło ciepła

Dzięki promiennikom podczerwieni obniżamy zużycie energii do 30 procent w stosunku do ogrzewania gazowego. Koszty inwestycyjne — związane z montażem promienników podczerwieni są niskie. Istnieją liczne dofinansowania na tę metodę grzewczą. Eksploatacja nie generuje dodatkowych kosztów i nie wymaga serwisowania, w dodatku montaż instalacji grzewczej jest bardzo prosty, dlatego możemy wykonać go na własną rękę. Gwarancja na promienniki wynosi 5 lat.

Promienniki podczerwieni to nowoczesne spojrzenie na ogrzewanie elektryczne. Pozwala ogrzać mieszkanie czy dom wykorzystując minimum środków. Dzięki licznym dofinansowaniom możemy znacznie zmniejszyć koszty inwestycyjne. Promienniki podczerwieni są dofinansowywane, dzięki programom wspierającym ekologiczną myśl w ogrzewaniu domu.

Warto zdecydować się na to rozwiązanie w trosce o bezpieczeństwo naszych bliskich i otaczającej nas przyrody, ponieważ stosowanie promienników podczerwieni minimalizuje emisję smogu. Podczas ogrzewania promiennikami nie ma spalania, dlatego też nie mamy do czynienia z emisją zanieczyszczeń.

Dodatkowo promienniki podczerwieni to najbezpieczniejszy sposób ogrzewania elektrycznego. Płyty grzewcze emitują ciepło bezpośrednio, ogrzewając wnętrze pomieszczenia, od którego dopiero nagrzewa się powietrze. Są zdrowe dla reumatyków gdyż nagrzewają bezpośrednio nas i alergików, ponieważ nie występuje zjawisko konwekcji. Żadne pyłki i inne substancje nie unoszą się pod wpływem ogrzewania. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wystąpień reakcji alergicznych.

Dodatkowo działanie promienników podczerwieni pozwala osuszać zawilgocone pomieszczenia, dlatego też promienniki doskonale sprawdzają się w łazienkach. Wydzielane przez nie ciepło osusza ściany, na których nie osadzają się grzyby, a to cecha mile widziana w łazienkach, które są zazwyczaj środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Warto zwrócić uwagę na promienniki podczerwieni, ponieważ jest to korzystne i innowacyjne rozwiązanie, szczególnie w starym budownictwie.