Po czym poznać dobrą ekipę od cyklinowania

Drewniane podłogi – klasyczny dodatek do wnętrza, który posłuży przez lata. Nawet przy nieustannie zmieniających się trendach wnętrzarskich prawdziwy drewniany parkiet będzie solidną inwestycją spełniającą wszystkie najważniejsze funkcje podłogi. Utrzymanie drewnianej podłogi w dobrej formie jest jednak znacznie trudniejsze, niż w przypadku płytek czy wykładzin, a jej ewentualna wymiana jest znacznie bardziej kosztowna, niż w przypadku paneli podłogowych. Jeśli więc decyzja o położeniu drewnianych klepek na podłodze została już podjęta, czas nastawić się na regularną konserwację i cyklinowanie podłóg. Na czym polega proces i jak wybrać ekipę, która nie zniszczy podłogi, a faktycznie przywróci jej należny blask?

Czym jest cyklinowanie?

Cyklinowanie polega na starciu zewnętrznej, zniszczonej warstwy lakieru zabezpieczającego parkiet lub, w razie konieczności, również częściowe starcie powierzchni drewna. Wszystko po to, by odzyskać pierwotny wygląd desek i przywrócić im świetny wygląd. Aby cyklinowanie przynosiło oczekiwane rezultaty, należy wykonywać je regularnie co 5 do 10 lat i nie zapominać o odpowiedniej konserwacji podłogi pomiędzy cyklinowaniem. Podstawowe cyklinowanie może wykonać nawet majsterkowicz-amator, jeśli jednak zależy ci na dobrze wykonanym zadaniu i korzystaniu z podłogi przez długie lata, warto zwrócić się po poradę do specjalistów. Po czym poznać dobrą ekipę do cyklinowania podłóg?

Rozpoznanie przypadku

Pierwsza wskazówka, dzięki której można odróżnić dobrą ekipę zajmującą się cyklinowaniem podłóg od tej, która nie jest warta uwagi przychodzi już podczas rozmowy telefonicznej. Drewniany parkiet wymaga naprawdę dobrej znajomości materiału i dla wielu osób nie mających kompletnie pojęcia o drewnie i podłogach jego zniszczenia mogą wydawać się znacznie gorsze, niż są w rzeczywistości. Jeśli „specjalista” umawia się z tobą wyłącznie przez telefon, lub godzi się na podjęcie zadania wyłącznie na podstawie twojej opinii brzmiącej „potrzebuję cyklinowania podłogi” – zapomnij. Prawdziwie dobra ekipa zaproponuje wizytę w domu w celu obejrzenia podłogi, nad którą przyjdzie jej pracować oraz omówienie szczegółów wykonywanych robót, ich czasu trwania i ceny. Cyklinowania nie można przyspieszać – jeśli ktoś oferuje ci szybką obsługę w pół dnia, z góry podziękuj za usługi i szukaj kolejnej ekipy.

Podłogi drewniane są bardzo lubiane ponieważ uszlachetniają wnętrze

Jakość pracy i wycena usługi

Jak w przypadku każdej profesjonalnej usługi, nie warto kierować się tu ceną – kwestia tyczy się zarówno tych podejrzanie tanich ofert, jak i pseudo-specjalistów próbujących wyciągnąć za cyklinowanie nierealistyczne stawki. Zawsze należy kierować się jakością pracy ekipy, którą można poznać zarówno poprzez rekomendacje znajomych, jak i fora internetowe z poradami dotyczącymi cyklinowania podłóg. Warto też przyglądać się pracy ekipy, gdy decyzja o jej zatrudnieniu została już podjęta. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość używanego sprzętu do cyklinowania. Czy sprzęt wygląda na nowy i wysokiej jakości, czy może przestarzale? Czy specjaliści mają wizualnie wystarczającą ilość papierów ściernych? Wbrew pozorom wygląd ekipy może powiedzieć bardzo wiele o ich etyce pracy, a ta podczas cyklinowania musi być naprawdę wysoka.

W ramach kontroli ekipy warto zadawać też pytania kontrolne. Nawet jeśli temat cyklinowania podłóg jest ci obcy, wypytaj pracowników o dokładny zakres prac i to, co po kolei dzieje się z twoim parkietem. Masz pełne prawo poznać odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące odnawianej podłogi, a dobra ekipa powinna być na tyle wykształcona i doświadczona w zawodzie, że udzielenie odpowiedzi nie sprawi im najmniejszych problemów. Stawiając na dobrą, sprawdzoną i doświadczoną ekipę możesz mieć pewność, że parkiet nie straci na uroku, a jedynie odzyska swój dawny blask.

Jeśli interesuje Cie cyklinowanie podłóg to zapraszamy tutaj <<<