Ogród zimowy – wyjątkowe miejsce do relaksu

Planując budowę domu warto rozważyć również budowę ogrodu zimowego. Przy większości domów istnieje możliwość dobudowania oszklonego pomieszczenia pełniącego rolę takiej oranżerii. Ale jeśli powstanie razem z domem, to będzie to rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Mówiąc potocznym językiem – ogród zimowy to nieogrzewana weranda używana sezonowo w okresie wiosenno–letnim do przebywania w pobliżu natury, Zimą przechowuje się na niej egzotyczne rośliny, a temperaturę utrzymuje elektryczny grzejnik.

Ciepło przez cały rok w ogrodzie zimowym

Coraz częściej mówi się o konieczności przebudowy  werandy w taki sposób, aby służyła jako pokój całoroczny. Chcemy cieszyć się słońcem długo po zakończeniu lata. Jest to możliwe dzięki połączeniu materiałów takich jak aluminium, tworzywa sztuczne, szkło i drewno, a czasem tylko niektórych z nich.

Jaka lokalizacja ogrodu zimowego?

Gdy mowa o lokalizacji, to najpierw należy określić funkcję, jaką ogród zimowy będzie spełniał, co wiążę się z zależnym od przeznaczenia oczekiwanym nasłonecznieniem pomieszczenia. Jeżeli przewidujemy, ze będzie pełnił rolę jadalni, czy pokoju do pracy – idealnym rozwiązaniem okaże się strona wschodnia –w godzinach południowych nie będzie nadmiernie nasłoneczniony. Strona południowa latem i zimą jest bardzo oświetlona słońcem – bez zacienienia trudno byłoby wytrzymać dłuższy okres czasu, np. posiłki. Strona zachodnia wiąże się z dużą ilością słońca latem, wiec i tu niezbędna okaże się ochrona przed słońcem w postaci markizy, rolety czy innego zacienienia. Zimą od strony zachodniej słońca jest niewiele. Jeśli chodzi o stronę północną, jest ona nasłoneczniona w niewielkim stopniu, ale dostarcza dużo światła. Przeznaczenie werandy na pokój do pracy będzie tu trafionym efektem.

ogród zimowy
Oszklona weranda to idealne miejsce do wypoczynku – lub do pracy.

Przeznaczenia ogrodu zimowego

Kształt ogrodu zimowego  zależy od jego usytuowania i możliwości działki, jak również od tego, czy powstaje równocześnie z domem, czy też jest do niego dobudowywany. Jeśli warunki na to pozwalają, to kształt będzie taki, jakim chcemy go widzieć.

Co do materiałów, z których należy zbudować ogród zimowy, to będą to przede wszystkim szkło, aluminium, drewno i tworzywa sztuczne, które połączone ze sobą mogą dać wspaniały efekt. Jeżeli ogród zimowy ma pełnić funkcję kipiącej zielenią oranżerii, warto zawczasu, jeszcze w trakcie budowy, zaplanować, gdzie będą się znajdowały rośliny. Te miejsca należy odpowiednio zagospodarować, aby rośliny miały jak najwięcej przestrzeni, by móc się swobodnie rozrastać.

Ważne są podłogi, które w takich miejscach zazwyczaj wykonane są z płytek terakotowych lub gresowych – są one łatwe do utrzymania czystości, a ich wzory pozwalają na wiele możliwości ułożenia. Pięknie wygląda posadzka kamienna, ale daje niestety poczucie zimna i nie sprawdzi się w całorocznym ogrodzie zimowym.

Podłogi drewniane są ciepłe, ale za to trudne do utrzymania w czystości ze względu na pielęgnację roślin w oranżerii. Również barwa podłogi nie pozostaje bez znaczenia, gdyż jasny kolor rozświetla i powiększa pomieszczenie, latem dając poczucie chłodu. Ciemna barwa dodaje mu przytulności, łatwo się nagrzewa, aby potem powoli to ciepło oddawać. Sama wielkość ogrodu zimowego także spełnia ważną rolę – to ma być miejsce odpoczynku, a więc niezbyt wielkie, ale i niemałe – mają się tam zmieścić niezbędne wygodne meble, a całość nie powinna być przeładowana różnego rodzaju bibelotami.

Potrzebujesz firmy, która zajmie się projektem oraz montażem tarasu drewnianego lub kompozytowego? Sprawdź ofertę Verano – Architekta Ogrodu.