Czy wiesz jak zadbać o posadzkę? Nasze porady

Luźne zabrudzenia (kurz, piasek, błoto) są zmorą dla miękkich podłoży takich jak PCV, Linoleum, Marmur ponieważ pod wpływem tarcia szczególnie w miejscach natężonego ruchu (hol, wejścia, korytarze, poczekalnie) ulegają trwałym uszkodzeniom. Najtrudniejszym okresem dla tego typu posadzek jest okres jesienno-zimowy i wczesno wiosenny. Dlatego szczególnie przed tym okresem warto pomyśleć o zabezpieczeniu posadzki za pomocą odpowiednich powłok ochronnych, które nie tylko wpływają na estetykę, ale również w dużym stopniu przedłużają żywotność posadzki.
Zabezpieczoną posadzkę jest łatwiej utrzymać w czystości ponieważ wypolerowane podłoże traci przyczepność i usunięcie zabrudzeń nie jest problematyczne.

Nie które korzyści wynikające z zabezpieczenia posadzki to:

  • powłoka ochronna zabezpiecza powierzchnię przed zniszczeniem, zarysowaniem
  • przedłuża żywotność posadzki
  • substancje zabezpieczające wnikają w mikropory podłoża, przez co zamykają je dla brudu i drobnoustrojów
  • powierzchnia staje się bardziej gładka, przez co codzienne utrzymanie czystości jest łatwiejsze i tańsze
  • eliminujemy zjawisko wyjaławiania podłoża, które może wystąpić przy częstym gruntownym czyszczeniu, bez elementów konserwujących
  • poprawia się wygląd podłoża, struktóra i kolory stają się wyraźniejsze
  • mają właściwości antypoślizgowe

Dodatkowym rozwiązaniem, które w dużym stopniu może przyczynić się do utrzymania podłoża w czystości jest układanie odpowiednich mat przed i za drzwiami. Maty powinny skutecznie „odbierać” zabrudzenia z naszych butów, ale jednocześnie łatwo „oddawać” podczas czyszczenia. Dobrze ułożone maty i wycieraczki mogą zatrzymać nawet do 90% wnoszonego piasku.

Szczególnym rodzajem posadzki jest posadzka lastryko (na powyższym zdjęciu efekt pracy firmy BMS PHU Brzezińscy, specjalizującej się w posadzkach dekoracyjnych), która wymaga pewnej pielęgnacji. Co prawda lastryko odporne jest na częste mycie oraz ścieranie, ale należy pamiętać o tym, że wsiąka wilgoć, więc nie należy przesadzać z ilością wody. Należy również trzymać się zalecanej przez producenta ilości środka do pielęgnacji lastryko. Nadmierne narażanie posadzki cienkowarstwowej na działania substancji chemicznych nie pozwala na wiele lat zachować wysokiej jakości posadzki.

Pomoc w sprzątaniu posadzki

Generalnie mając do wyczyszczenia dużą powierzchnię warto jest pokusić się o zatrudnienie w tym celu specjalistycznej firmy sprzątającej. Specjaliści z odpowiednim sprzętem oraz planem działania są w stanie szybko i skutecznie pozbyć się uporczywych plam, zabrudzeń, rys czy niezbyt ciekawego zapachu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na tą ofertę. Wybierając swoją pomoc zastanówmy się najpierw ile przestrzeni rzeczywiście będziemy chcieli posprzątać – w szczególności jeśli jest to biuro. Firma sprzątająca musi bowiem zaplanować swoje działania tak aby swoją pracą nie kolidować z obowiązkami pracowników i codziennym rytem pracy, najczęściej zatem firmy sprzątające wykonują zadania przed otwarciem biura – tj. do godz 9.30, lub po jego zamknięciu – po godzinie 18.