Dywan czy wykładzina – co wybrać?

Wybór między dywanem i wykładziną nie jest łatwy. Zależnie od tego jakie wnętrze chcemy uzyskać lub jakie mamy potrzeby i możliwości finansowe, szala przechyla się na korzyść jednego lub drugiego.

Cena wykładzin i dywanów

Cena dywanu może być bardzo wysoka. Zależnie od rozmiaru dywanu i materiału, z jakiego go wykonano, ceny wahają się od 400 zł do nawet 2000 zł. Cena wykładziny jest stosunkowo niska, bowiem oscyluje w granicach 40 zł za metr kwadratowy. Zatem w przypadku pokoju o wielkości ok. 20 metrów, zapłacimy w granicach 400-600 zł. Wykładzina świetnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym, dywan natomiast lepiej będzie prezentował się w salonie.

Czyszczenie i pranie wykładzin oraz dywanów

W przypadku dywanu, gdy coś nam się na niego wysypie lub rozleje, możemy bardzo łatwo to posprzątać. W razie potrzeby cały dywan można wyprać. Tego rodzaju działanie jest niemożliwe w przypadku wykładziny. Często okazuje się, że w przypadku trudnych, ciężkich do usunięcia plam, możemy mieć naprawdę dużo roboty, by się ich pozbyć. Istnieją jednak firmy, które zajmują się profesjonalnym praniem wykładzin. Dzięki ich usługom możliwe jest pozbycie się każdej plamy z wykładziny czy dywanu. Utrzymanie dywanu w higienicznym stanie zdaje się być łatwiejsze. Oczywiście możemy wyprać specjalnym odkurzaczem również wykładzinę, jednak będzie to dużo trudniejsze i bardziej czasochłonne działanie niż wykonanie tych samych czynności w przypadku dywanu. Technika ekstrakcyjna, która wykorzystywana jest przy czyszczeniu dywanów we Wrocławiu, radzi sobie z każdym rodzajem dywanu – zbiera okruchy, niweluje roztocza, pozbywa się nieestetycznych plam.

Dywany mogą prezentować się naprawdę efektownie. Ostatnio wraca moda na tak zwane dywany luksusowe – wykonane z materiałów najwyższej jakości, z dodatkowymi zdobieniami czy nawet wysadzane kryształami. Tego typu dywany to dodatek, który doda elegancji każdemu wnętrzu. Do wyboru mamy mnóstwo materiałów, wzorów i technik zdobień, dzięki czemu możemy znaleźć dywan doskonale odpowiadający stylowi danego wnętrza. Produkty takie możemy także personalizować – na przykład za pomocą inicjałów właściciela, które są mniej lub bardziej widoczne. Generalnie w przypadku dywanów na zamówienie ogranicza nas jedynie wyobraźnia i to jest znacząca przewaga tego typu produktów.

Zmiana dekoracji

cat-535011_640W przypadku, gdy chcemy zmienić wystrój naszego wnętrza, o wiele łatwiej jest wymienić nam dywan niż całą wykładzinę. Wymiana dywanu jest zmianą niejako kosmetyczną, podczas gdy wymiana wykładziny będzie zmianą remontową, zatem o wiele trudniejszą, bardziej pracochłonną i kosztowną.

Dywan w sypialni

Prawdą jest, że wykładzina wciąż króluje w naszych sypialniach, a szczególnie w… sypialniach dzieci. Jest to w dużej mierze spowodowane tym, że wykładzina jest miękka i przez to sprzyja zabawom dzieci na podłodze oraz ich raczkowaniu. W tym przypadku dywan sprawdzi się zdecydowanie gorzej, jest zwykle mniejszy, nie pokrywa całej powierzchni pokoju i przez to ogranicza powierzchnię zabawową dzieci. Jednak coraz więcej ludzi decyduje się na zastosowanie paneli oraz dywanu w miejscach, gdzie chcą czuć się komfortowo – w sypialni, przy wyjściu z łazienki czy przy kominku.

W przypadku, gdy stoimy przed wyborem – dywan czy wykładzina – dobrze jest zastanowić się nad wieloma aspektami tej sprawy. Dla kogo remontujemy to pomieszczenie, jak długo ma nam służyć, ile pieniędzy możemy przeznaczyć. Jeśli dysponujemy większym budżetem to zdecydowanie warto jest dopłacić do lepszych jakościowo dywanów.