logo

Dywan czy wykładzina – Co wybrać?

logo
Dywan czy wykładzina – Co wybrać?

Wybór między dywanem i wykładziną nie jest łatwy. Zależnie od tego jakie wnętrze chcemy osiągnąć lub jakie mamy potrzeby i możliwości finansowe, szala przechyla się na korzyść jednego lub drugiego.

Cena

Cena dywanów jest bardzo wysoka. Zależnie od rozmiaru dywanu i materiału, z jakiego go wykonano ceny wahają się od 100 zł do 600 zł. Cena wykładziny jest stosunkowo niska, bowiem oscyluje w granicach 20 – 40 zł za metr kwadratowy. Zatem w przypadku pokoju o wielkości ok 20 metrów, zapłacimy ok 400-600 zł. Dywan wyniesie nas oczywiście taniej, ale należy pamiętać, że dywanu nie położymy na gołą podłogę, musimy jeszcze mieć panele, wafle lub inną podłogę. Zatem wykładzina jest zdecydowanie tańsza w ogólnym rozrachunku.

Estetyka

W przypadku dywanu, gdy coś nam się na niego wysypie lub rozleje. możemy bardzo łatwo to posprzątać, a w razie potrzeby nawet cały dywan można wyprać. Tego rodzaju działanie jest niemożliwe w przypadku wykładziny. Często okazuje się, że w przypadku trudnych, ciężkich do usunięcia plam, możemy mieć naprawdę dużo roboty by się ich pozbyć. Często w przypadku wykładziny okazuje się to niemożliwe. W takim przypadku aż do ponownego remontu i zmiany podłogi będziemy musieli patrzeć na plamę na wykładzinie

Utrzymanie dywanu w higienicznym stanie również zdaje się być łatwiejsze. Oczywiście możemy wyszorować czy wyprać specjalnym odkurzaczem również wykładzinę, jednak będzie to dużo trudniejsze i bardziej czasochłonne działanie niż wykonanie tych samych czynności w przypadku dywanu. Warty odnotowania jest także fakt, że dywany mogą prezentować się naprawdę efektownie. Ostatnio wraca moda na tak zwane dywany luksusowe – wykonane z materiałów najwyższej jakości, z dodatkowymi zdobieniami czy nawet wysadzane kryształami. Tego typu dywany to dodatek, który doda elegancji każdemu wnętrzu. Do wyboru mamy mnóstwo materiałów, wzorów i technik zdobień dzięki czemu możemy znaleźć dywan bardzo dobrze odpowiadający stylowi danego wnętrza. Produkty takie możemy także personalizować – na przykład za pomocą inicjałów właściciela, które są mniej lub bardziej widoczne. Generalnie w przypadku dywanów na zamówienie ogranicza nas jedynie wyobraźnia i to jest znacząca przewaga tego typu produktów.

Zmiana dekoracji

cat-535011_640W przypadku gdy chcemy zmienić wystrój naszego wnętrza, o wiele łatwiej jest wymienić nam dywan niż całą wykładzinę. Wymiana dywanu jest zmianą niejako kosmetyczną podczas gdy wymiana wykładziny będzie zmianą remontową-budowlaną zatem o wiele trudniejszą, bardziej pracochłonną i kosztowną.

Dywan w sypialni

Prawdą jest, że wykładzina wciąż króluje w naszych sypialniach i szczególnie w… sypialniach dzieci. Jest to w dużej mierze spowodowane tym, że wykładzina jest miękka i przez to sprzyja zabawom dzieci na podłodze, ich raczkowaniu i ogólnemu spędzaniu czasu. W tym przypadku dywan zdecydowanie gorzej się sprawdzi, jest zwykle mniejszy, nie pokrywa całej powierzchni pokoju i przez to ogranicza powierzchnię zabawową dzieci. Jednak coraz więcej ludzi decyduje się na zastosowanie paneli + dywanu w miejscach gdzie pierwszy raz stawiamy stopy po przebudzeniu. Nie bez znaczenia jest tutaj łatwiejsze utrzymanie czystości, które w sypialni jest tak ważne.

W przypadku gdy stoimy przed wyborem: dywan czy wykładzina, dobrze jest zastanowić się nad wieloma aspektami tej sprawy. Dla kogo remontujemy to pomieszczenie, jak długo ma nam służyć, ile pieniędzy możemy przeznaczyć. Jeśli dysponujemy większym budżetem to warto jest dopłacić do lepszych jakościowo dywanów.

Comments are closed.

logo
logo
Porady wnętrzarskie