Domowe piece opalane drewnem

Ogrzewanie drewnem wbrew pozorom nie trafiło do lamusa, jest to bardzo popularne paliwo przede wszystkim z dwóch względów. Po pierwsze jest to stosunkowo tani materiał w porównaniu do prądu i gazu, a po drugie nie emituje szkodliwych dla atmosfery substancji. Ceny energii elektrycznej cały czas wzrastają, a koszt drewna jest znacznie niższy. Wykorzystanie tego materiału nie powoduje szkód w zasobach leśnych, ponieważ odrasta porównywalna ilość lub nawet więcej nowych drzew. Dlatego też wiele osób decyduje się na piece na drewno.

Alternatywa dla piecyków gazowych i elektrycznych

Jest to alternatywa dla piecyków gazowych i elektrycznych. W obecnych czasach, kiedy tak ważna jest ochrona środowiska, powinniśmy zgłębić możliwości, jakie dają piece na drewno i węgiel. Można instalować je w dowolnych miejscach i przestrzeniach, trzeba tylko pamiętać o elementarnych zasadach, takich jak: zapewnienie izolacji, pozostawienie przestrzeni wokół pieca czy regularne czyszczenie. Eksploatacja pieca na drewno jest bardzo prosta, dzięki czemu mogą z niego korzystać osoby, które nigdy wcześniej nie miały z nimi do czynienia.

Ceny pieców na drewno są bardzo zróżnicowane, w zależności od ich przeznaczenia i wyglądu. Proste urządzenia, które mają służyć do ogrzania kilku pomieszczeń można kupić już za kilkaset złotych. Natomiast bardziej rozbudowane piece, z wieloma funkcjami, na przykład z możliwością podpięcia do ogrzewania centralnego, mogą być znacznie droższe. Zastosowanie pieców na drewno jest bardzo szerokie. Instaluje się je nie tylko w prywatnych domach i kamienicach, ale także w firmach i przedsiębiorstwach.

ogrzewacz-ogrodowy-patio

Istnieją różne rodzaje pieców na drewno, dzięki czemu można swobodnie dobrać coś do własnych potrzeb. Są specjalne piece do sauny, które produkowane są na wzór fińskich. Cenią je wszyscy amatorzy tego rodzaju miejsc. Z kolei miłośnicy pysznej, aromatycznej pizzy uwielbiają, gdy jest pieczona w specjalnych piecach na drewno. Na rynku dostępne są także eleganckie salonowe piece kominkowe. Dają one nie tylko możliwość urozmaicenia wnętrza, ale także łatwego i skutecznego ogrzania. Tradycja i nowoczesność łączą w sobie także bezpieczeństwo i wygodę w użytkowaniu.


Wiele osób decyduje się na kupno pieca ze względu na cenę eksploatacji. Całkowity koszt kupna tego urządzenia zwraca się w ciągu jednego sezonu grzewczego. W momencie, gdy inne paliwa, takie jak: olej opałowy, gaz czy węgiel wymagają dużych nakładów finansowych, drewno cały czas jest stosunkowo tanim materiałem.

Zróżnicowane ceny pieców na drewno

Osoby, które cenią tradycyjną fińską saunę mogą nabyć piece na drewno, które świetnie nadają się do małej sauny. Ich cena nie przekracza trzech tysięcy złotych. Podstawowe modele można zakupić za ponad tysiąc złotych, a wysoce rozbudowane, nawet za kilkanaście tysięcy. Niewielkiej objętości urządzenia są starannie zaprojektowane, dzięki czemu duży obieg powietrza zwiększa ich wydajność. Piec może być wyposażony także w pojemniki na wodę, można dokupić do niego również ścianki ochronne pozwalające przystawić go do ściany. Rura dymowa w tych mniejszych piecach zamontowana jest z tyłu. Jego ciężar waha się między 50 a 70 kilogramów.

piec wolnostojacy na drewno

Wiele pizzerii poszukuje najlepszych pieców opalanych drewnem kominkowym. Urządzenie to w połączeniu z odpowiednim przepisem kulinarnym sprawia, że w lokalu brakuje wolnych miejsc. W restauracjach, gdzie wykorzystuje się piece na drewno zawsze unosi się niepowtarzalny zapach i aromat pysznego jedzenia. Koszty wybudowania pieca do pizzy zwracają się w bardzo szybkim tempie. Eksploatacja pieca na drewno jest nieporównywalnie tańsza niż w przypadku elektrycznego, a cena zakupu jest niemal identyczna. W zależności od gabarytów urządzenia trzeba za niego zapłacić pięć tysięcy złotych.

Na rynku istnieje wiele urządzeń, do których można stosować różnorodny materiał opałowy. Piece na drewno i węgiel cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród prywatnych użytkowników, którzy montują je w piwnicach czy w pokojach, jak i w przedsiębiorstwach czy instytucjach publicznych. Najtańsze piece można zakupić nawet za kilkaset złotych, które posiadają niską wagę i można je łatwo przenieść. W kilkanaście minut dają ciepło do pomieszczenia i są bardzo łatwe w obsłudze.

Dzięki rozmaitym kształtom mogą być zamontowane w pokoju czy w salonie. Specjalne piece kominkowe cieszą się dużą popularnością. Wydawało się, iż kominki gazowe, imitujące tradycyjne urządzenia, wyprą swoich poprzedników z rynku, jednak tak się nie stało i dziś kominki na drewno wracają do łask użytkowników i sprzedawców. Najprostsze można zakupić za pół tysiąca złotych, za bardziej rozbudowane trzeba zapłacić kilka lub kilkanaście razy więcej.