Czy warto zamontować ogrzewanie podłogowe?

Na współczesnym rynku pojawia się coraz więcej alternatyw dla tradycyjnego ogrzewania centralnego. Jedną z takich alternatyw jest właśnie wodne ogrzewanie podłogowe, którego założenie niesie za sobą całkiem spore korzyści. Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?

Korzyści wynikające z założenia ogrzewania podłogowego

Płyta fundamentowa z ogrzewaniem wodnym coraz bardziej zyskuje na popularności. Nic w tym dziwnego, ciągle poszukuje się innowacyjnych alternatyw dla tradycyjnych form ogrzewania w zimniejszych sezonach. Nie jest to oczywiście rozwiązanie pozbawione wad, lecz tutaj skupimy się przede wszystkim na zaletach:

  • Główną zaletą jest równomierne rozkładanie się ciepła. Zgodnie z ludzką fizjonomią, najcieplej powinno być pod stopami, zaś im bardziej idziemy w górę ciała, tym powinno być troszkę chłodniej. Wszystko to zapobiega nadmiernemu uczuciu przegrzania się, które negatywnie wpływa na nasze efektywne funkcjonowanie w ogrzewanym pomieszczeniu. 
  • Płyta fundamentowa z ogrzewaniem wodnym, to całkiem dobre rozwiązanie dla alergików. Poprzez zmniejszenie się cyrkulacji powietrza, osłabia się ruch kurzu, który w sezonie jesienno-zimowym może być bardzo dokuczliwy dla alergików. 
  • Dziś kładzie się duży nacisk na rozwiązania proekologiczne. Wprowadzenie takich rozwiązań, jak fundamentowa płyta grzewcza, niesie za sobą możliwość zmniejszenia temperatury grzania o nawet dwa stopnie, przy czym odczuwalny efekt grzewczy będzie praktycznie taki sam. 

rodzina leżąca na fundamencie grzewczym

  • Ten rodzaj ogrzewania zapewnia optymalne warunki higieniczne. Fundamentowe płyty grzewcze wprowadzono do obiegu również w dużej mierze ze względu na poziom likwidowania wilgoci w pomieszczeniu, co ogranicza warunki do rozwoju nie tylko nieestetycznych, lecz również niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni.
  • System ogrzewania podłogowego generuje dużo mniejsze straty cieplne – w tradycyjnych metodach cieplejsze powietrze ucieka do góry, podczas, gdy przy podłodze może być chłodniej (dlatego czasem, mimo grzania, możemy mieć poczucie chodnych stóp, zaś w przypadku płyty fundamentowej z ogrzewaniem podłogowym, ciepło wytwarza się już przy podłodze i jest rozłożone o wiele bardziej równomiernie. 
  • Fundamentowa płyta grzewcza z ogrzewaniem wodnym jest dosyć uniwersalna w zastosowaniu. Można ja wykorzystać zarówno w domowym zaciszu, jak i też np. w halach przemysłowych.
  • Dobre metody izolacyjne to przy wykorzystaniu fundamentowej płyty grzewczej, oszczędność rzędu nawet do 25 %. Myśląc o cenach prądu w Polsce, oszczędność ta dotyczy raczej ogrzewania wodnego.
  • Jeśli mamy małe pomieszczenie, a grzejniki dodatkowo zabierają nam przestrzeń dostępną do aranżacji wnętrza, ogrzewanie podłogowe tez będzie świetnym rozwiązaniem. Tylko, trzeba się nad takim rozwiązaniem zastanowić dużo wcześniej, zanim zabierzemy się z zapałem do ustawiania mebli. Ich rozstawianie musi być jednak wzięte pod uwagę przy projektowaniu sposobu ułożenia rur z podgrzewana wodą, gdyż ogrzewanie nie może przebiegać pod meblami, zwłaszcza masywnymi. Blokuje to przepływ ciepła i powoduje zwiększone straty cieplne. Meble, ustawione w miejscu przebiegu rur, muszą mieć nóżki na co najmniej 10 cm wysokości.  
  • Płyta fundamentowa z ogrzewaniem wodnym to bardzo dobre rozwiązanie w zakresie utrzymywania ciepła. Jeszcze długo po wyłączeniu ciepła, podłoga pozostaje ciepła. Jednak niestety, działa to również w drugą stronę- jeśli coś długo utrzymuje ciepło, analogicznie długo się rozgrzewa.

Optymalne rozwiązania w zakresie projektu oraz instalacji systemu ogrzewania podłogowego gwarantuje wiele zakładów, na przykład firma Termico. Płyta fundamentowa z ogrzewaniem wodnym to nie tylko spora oszczędność pieniędzy, ale także komfort cieplny mieszkańców danego budynku. Do rozwiązań tego typu przekonuje się coraz więcej osób. Warto rozważyć zamontowanie ogrzewania podłogowego także u siebie!