Oświetlenie LED zdobywa wśród konsumentów coraz większą popularność, prawdopodobnie ze względu na korzyści jakie płyną z ich zakupu. Żarówki LED to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także ekologiczne rozwiązanie.
Diody LED to energooszczędne źródło światła, które świetnie sprawdzą się w warunkach domowych, jak i w przestrzeni publicznej. Zwłaszcza w przypadku, kiedy wybierzemy odpowiednią moc i barwę światła. O ile w przypadku tradycyjnych żarówek, które emitują jedynie światło o ciepłym odcieniu, wybór nie był trudny, o tyle w przypadku żarówek LED-owych warto zastanowić się, jaki klimat pragniemy osiągnąć w konkretnym pomieszczeniu.
Z pozoru wydaje się, że to wcale nie jest tak istotne. Warto jednak pamiętać, ze wybór będzie miał wpływ na wiele istotnych kwestii związanych z naszym komfortem fizycznym i psychicznym. Jaką barwą żarówek zatem wybrać?
Barwa żarówek LED – czy jest istotna?
W zależności w jakim pomieszczeniu przebywamy, istotne jest dostosowanie barwy światła. Warto kierować się funkcjonalnością wnętrz, bo to my mamy się w nich czuć dobrze. Wybór odcienia światła znacznie wpływa na nasze samopoczucie i nastrój podczas odpoczynku lub pracy. Niestety, najczęściej kolor światła wybieramy kierując się efektem wizualnym, co nie niestety nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę.
W okresie jesienno-zimowym spędzamy dużo czasu w pomieszczeniach sztucznie doświetlanych. Barwa światła ma wtedy ogromny wpływ na nasze emocje oraz na postrzeganie niektórych przedmiotów. Niewystarczające światło może w dużej mierze wpływać na pogorszenie się stanu zdrowia, a prześwietlone pomieszczenie powodować bóle głowy. Dlatego tak istotne jest wybranie odpowiedniej barwy żarówek, aby pobudzały organizm i pozwalały na chwilę relaksu.
Barwa ciepła czy zimna – która lepsza?
Przy wyborze odcienia światła, warto jest kierować się funkcją danego pomieszczenia. Trudno jest określić, które światło będzie korzystniejsze. Barwa światła nastraja nas, wpływa na nasz nastrój i w zależności od koloru – nadaje odpowiedni klimat pokoju. Jeśli zatem pragniemy odpocząć, zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy – warto zdecydować się na ciepłą barwę światła. Ciepły odcień wprawi każdego w miły nastrój, ale może również powodować rozleniwienie oraz senność.
Szukając natomiast oświetlenia do pomieszczenia, w którym zamierzamy pracować – najczęściej do biura – warto przemyśleć zakup żarówek LED o zimnym świetle. Ta barwa zwiększa koncentrację oraz pobudza do działania.
W dużym jednak stopniu to, na jaką barwę światła się zdecydujemy, wpływ mają przyzwyczajenia oraz preferencje mieszkańców.
Jak określić barwę światła? Temperatura barwowa
Światło określamy dwoma podstawowymi słowami – ciepłe i zimne. Dzięki nim oględnie możemy mówić o charakterze światła, za po mocą którego możemy wpływać na klimat i wystrój wnętrza, dostosowując do naszych potrzeb.
Do określenia barwy światła stosuje się temperaturę barwową, która podawana jest w kelwinach. Skalę rozpoczyna światło bardzo ciepłe (poniżej 2900 K). Światło ciepłe podaje się w widełkach 3000 do 3900 K. Natomiast światło zimne określone jest w parametrach od 4600 K do nawet 5900 K. Kupując żarówki LED-owe warto poznać skalę temperatury barwy – ułatwi to poszukiwania odpowiedniej barwy światła do naszego pomieszczenia.
Ciepłe czy zimne – jak je odróżnić?
Żarówki LED-owe firmy LumenTEC o barwie ciepłej i zimnej można bardzo łatwo od siebie odróżnić na dwa sposoby. Pierwszy, najbardziej popularny, to kupno żarówek i ujrzenie światła na własne oczy. Dzięki temu nie tylko widzimy różnicę gołym okiem, ale także mamy okazję upewnić się, czy ten odcień będzie dobrze wpływał na nastrój danego pomieszczenia.
Kolejnym, znacznie mniej czasochłonnym oraz oszczędnym, sposobem na odróżnienie barwy zimnej od ciemnej, to znajomość parametrów temperatury barwowej. Odpowiednia liczba umieszczana jest na opakowaniu żarówki, więc odróżnienie kolorów światła nie będzie trudne.
Jak wybrać odpowiednią barwę żarówki?
Wybór pomiędzy ciepłą a zimną barwą żarówki LED wcale nie jest tak trudny, jak może się wydawać. Najlepiej zastanowić się nad przeznaczeniem danego pomieszczenia, co znacznie ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji. Należy również pamiętać, że barwa światła zawsze będzie miała wpływ na nasze samopoczucie.