Zakładanie trawnika w domu

Trawnik w naszym ogrodzie jest równie ważny, jak rośliny, które posadzimy na wiosnę. Trawnik zajmuje zwykle najwięcej obszaru z każdego ogrodu. Dobrze prezentujący się ogród powinien mieć idealnie zasiany i przystrzyżony trawnik. Źdźbła tej samej długości prezentują się pięknie.

Trawnik to również główne miejsce do zabaw dla dzieci – w cieplejsze pory roku dzieci często przebywają na dworze. Jednak, żeby nasz trawnik był zadbany i godny pozazdroszczenia przez sąsiadów, warto skupić się na najważniejszych kwestiach. Pierwszą jest oczywiście wybór odpowiedniej firmy zajmującej się zakładaniem ogrodów.

Etap I – zasianie trawy

zakładanie trawnika KrakówPodstawową ważną rzeczą jest pora roku. Najlepiej zakładać trawnik na wiosnę. Żeby zasiać trawę, musimy mieć odpowiednio przygotowaną do tego glebę. Nie może mieć ona odczynu zbyt kwaśnego lub zbyt zasadowego.

Można odpowiednio zakwasić dodatkowo ziemię lub sprawić, że będzie ona posiadać odczyn wyższy od poprzedniego.  Ziemia, na której będziemy siać trawę musi zostać przez nas dokładnie oczyszczona z wszelkich śmieci, kamieni czy liści. Trzeba także pozbyć się wszystkich chwastów. Kolejną rzeczą w celu zasiania trawy jest dokładne przekopanie ziemi. Następnie trzeba ją wyrównać.

Etap II – nawożenie

W celu nawożenia naszej gleby należy skontaktować się ze specjalistą, który zna się lepiej od nas w temacie zakładania trawników. Ma znaczenie to, czy w danym miejscu w ogrodzie trawnik siany będzie pierwszy raz. Nawóz taki powinien zawierać odpowiednie ilości niektórych pierwiastków i ‘’pokarmów’’ dla gleby. Powinien on być odpowiedni do naszej gleby, na której chcemy zasiać trawnik. Istnieją także różne metody, dzięki którym możemy nawieźć nasz trawnik i rodzaj ten również powinien być omówiony ze specjalistą.

Etap III – podlewanie

Na podlewanie naszego trawnika powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Nowo posiana trawa nie może zostać zasuszona przez zbyt małą ilość wody dostarczaną w trakcie podlewania. Nie możemy również przesadzić z podlewaniem, bo zbyt częste i obfite nawadnianie trawnika może doprowadzić do zgnicia.

Na samym początku hodowli trawy powinno się podlewać ją kilka razy w ciągu doby. Ilość wody na początku nie musi być duża – jest to dobre dla naszego trawnika. W trakcie rośnięcia trawy należy podlewać ją rzadziej ale za to większą ilością wody.

Należy także zwrócić uwagę na typ nasion trawy. Często są do kupienia tak zwane mieszanki traw, dzięki którym trawnik będzie wyglądał na bardziej gęsty. Jeżeli decydujemy się na zakup owej mieszanki, musimy wiedzieć, że czas kiełkowania nasionek może być różny.

Etap IV – koszenie

Gdy nasz trawnik osiągnie odpowiednią długość, możemy zająć się pierwszym koszeniem. Zwykle jest to długość przekraczająca 15 cm. Musimy być przy tym bardzo ostrożni, ponieważ młode źdźbła trawy podatne są na łatwe wyrwanie z gleby. Trawę kosić należy także do pewnej długości.