Jak zadbać o estetykę drzwi drewnianych?

Nasze zainteresowanie drzwiami najczęściej kończy się wraz z momentem ich zamontowania i powraca ewentualnie w przypadku pojawienia się znaczących uszkodzeń lub podjęcia decyzji o wymianie na nowe. Dobre drzwi to zakup na lata i pomimo tego, że będą się one zużywały na przestrzeni lat, mamy wpływ na przedłużenie ich żywotności i pięknego wyglądu.

 

 

 

Regularna pielęgnacja drzwi z drewna

Drzwi to nie tylko zabezpieczenie przed utratą ciepła, włamywaczami i niepożądanymi gośćmi, lecz też istotny element aranżacji domu.

Codziennie są bardzo intensywnie eksploatowane, otwierane i zamykane po kilkadziesiąt razy. Jeśli nie ma nad nimi odpowiedniego zadaszenia chroniącego przed wiatrem, deszczem lub słońcem, jest tym trudniej.

Jak zatem pielęgnować drewniane drzwi?

  • Przynajmniej raz do roku należy zadbać o metalowe elementy i dokładnie oczyścić z zalegających zanieczyszczeń, a następnie naoliwić.
  • Do pielęgnacji najlepsze będą delikatne płyny do naczyń lub specjalne mleczka, pozbawione drobinek ściernych, uszkadzających powłokę ochronną. W żadnym wypadku nie wolno stosować środków do czyszczenia łazienki ani innych opartych na działaniu substancji żrących, które mogą doprowadzić do powstania nieodwracalnych uszkodzeń.
  • Do czyszczenia wybieramy miękkie gąbeczki lub szmatki.
  • Specjalne mleczka pielęgnacyjne pozostawiają ochronną powłokę, którą warto wypolerować, gdy się już wchłonie, o ile producent drzwi drewnianych nie zalecił inaczej.

 

O czym pamiętać podczas renowacji?

Co 2-3 lata warto skontrolować stan drzwi – zawiasy, działanie klamki, powłokę lakieru lub farby. W razie spostrzeżenia, że warstwa lakieru jest zbyt cienka, pojawiły się wybrzuszenia lub pęknięcia, warto przemyśleć renowację. Można ją przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalistów. W przypadku podjęcia decyzji o samodzielnej renowacji należy wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy:

  • Pełna, porządna renowacja wymaga demontażu drzwi i wymontowania wszelkich elementów metalowych – sprawdź również drzwi drewniane przeciwpożarowe
  • Do usunięcia starej powłoki możemy użyć papieru ściernego lub szlifierki. Wszystko zależy od tego, jak bardzo są zniszczone.
  • Po usunięciu starej powłoki, usuwamy nagromadzony pył wilgotną ściereczką. Robimy to bardzo dokładnie, by nie popsuć efektu.
  • Zdarza się, że na drzwiach pojawiły się ubytki, które trzeba wypełnić. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, które nakładamy szpachlą specjalnie przeznaczoną do drewna, co znacznie podnosi jakość pracy i wygląd naniesionych poprawek.
  • Farbę lub lakier nanosimy wałkiem na dużych powierzchniach, pędzelkiem dokonujemy malowania w trudniej dostępnych miejscach. Najlepiej jest nałożyć dwie warstwy, co lepiej zabezpieczy drzwi przed niszczeniem.

Co zapewnia wysokiej jakości powłoka ochronna?

  • Najbardziej oczywiste jest zaimpregnowanie, zapewniające odporność na działanie wody lub atak szkodników.
  • Ochrona przed promieniowaniem UV – zapobiegnie blaknięciu koloru przez dłuższy czas.
  • Dobra powłoka jest elastyczna i nie złuszczy się, gdy drewno będzie w naturalny sposób rozszerzać się i kurczyć pod wpływem zmiany temperatur.
  • Paroprzepuszczalność, która pozwala odparować wilgoci nagromadzonej w drewnie, bez pękania ochronnej powłoki.

Dbałość o estetykę drzwi wejściowych z drewna to konieczna czynność, pozwalająca na przedłużenie czasu, przez który będą one służyły w niezawodny sposób.

 

Dobrze jest, gdy montowane są one we wnęce, podnoszącej poziom ochrony przed słońcem, wiatrem i deszczem. Piękny wygląd drzwi podnosi poziom komfortu ich użytkowania, a dalsza eksploatacja przez długie lata nie będzie im straszna. Nieprędko będzie trzeba myśleć o ich wymianie na nowe. Jeśli zaś przyjdzie ten moment, warto skorzystać z oferty producenta okien drewnianych i drzwi Halupczok.