Drewniane podłogi lakierowane i olejowane

Pielęgnacja i konserwacja podług lakierowanych i olejowanych znacznie się od siebie różni. Przed podjęciem decyzji, którą z nich wybierzemy do naszego domu warto poznać różnice i podobieństwa  w sposobach pielęgnacji.

Podłogi lakierowane

Jest to najczęściej wybierany rodzaj wykończenia drewnianej podłogi. Wierzchnia warstwa lakieru tworzy powłokę dzięki której zadbanie o drewno jest znacznie łatwiejsze. Obecnie można skorzystać z lakieru matowego, z połyskiem, satynowego oraz półmatowego. Ogromną zaletą lakierowanych powierzchni jest łatwość w ich czyszczeniu i usuwaniu pojawiających się plam. Jednak aby lakier prezentował się schudnie należy codziennie dbać o podłogę. Warto jak najczęstszej odkurzać powierzchnię, dzięki czemu pozbędziemy się małych, twardych elementów oraz piasku, który często niepostrzeżenie powoduje pojawianie się rys na podłodze.

Do mycia podłogi lakierowanej najlepiej zastosować lekko wilgotny mop oraz środek do czyszczenia bez dodatku tłuszczy. Warto zakupić detergent przeznaczony konkretnie dla lakierowanych powierzchni, wówczas będziemy mieli pewność, że nasz parkiet lub panele będą odpowiednio wyczyszczone bez naruszenia warstwy lakieru. Raz w miesiącu dokładnie wypastujmy podłogę. Dzięki temu nabierze ona głębokiego koloru i będzie bardziej błyszcząca.

Co 5-10 lat konieczne jest przeprowadzenie cyklinowania oraz lakierowania. Cyklinowanie polega na starciu zniszczonej warstwy drewna. Lakierowanie i cyklinowanie najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, dzięki czemu będziemy mieli gwarancję, że nasza podłoga będzie wyjątkowo zadbana.

Podłogi olejowane

Olejowana powierzchnia jest znacznie mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych niż lakierowana. Jej zaletą jest bardziej naturalny wygląd i mniejsza śliskość. Dbając o olejowaną drewnianą podłogę najlepiej stosować suche metody pielęgnacji. Regularne odkurzanie również będzie jak najbardziej wskazane.

Podłoga zaolejowana

W przypadku mycia podłogi możemy zastosować suchy lub bardzo lekko nawilżony mop. Woda wykorzystana do mycia musi być zima, a chcąc zastosować detergent wybierzmy specjalistyczny produkt o działaniu lekko natłuszczającym. Raz w miesiącu powinniśmy przemyć podłogę specjalistycznym mydłem i zastosować środek natłuszczający. Aby drewno wyglądało na zadbane warto co pół roku stosować środek zabezpieczający przeznaczony do tego rodzaju powierzchni. Ponadto dwa razy do roku przeprowadźmy ponowić olejowanie.

Zaaplikowany olej schnie od 6 do 12 godzin – w tym czasie powierzchnia musi być wyłączona z użytku. Mimo, że może być to uciążliwe zagwarantuje, że drewniana podłoga będzie nam służyła przez wiele lat bez konieczności jej wymiany.

Zarówno w przypadku podłogi drewnianej lakierowanej i olejowanej warto zabezpieczyć nóżki mebli w filcowe nakładki. Często odkurzanie i unikanie chodzenia w budach na obcasach zapobiegnie pojawianiu się rys. Posiadając zwierzęta domowe koniecznie należy regularnie podcinać im pazury. Stosując się do porad, każda drewniana podłoga mimo intensywnej eksploatacji będzie dobrze wyglądała przez wiele lat.

Jak na co dzień pielęgnować drewniane podłogi?

Niezależnie czy masz lakierowaną czy olejowaną musisz przede wszystkim zadbać o codzienny porządek. Drewniane podłogi nie reagują zbyt dobrze na kontakt z wodą, dlatego mycie takiej podłogi może być problem. Na szczęście w tych czasach technologia jest na tyle rozwinięta, że na rynku są już ogólnodostępne odkurzacze z funkcją prania. Pozwalają one na skuteczne usunięcie brudu i jednocześnie mogą pomóc w sprawnym umyciu podłogi przy zużyciu niewielkiej ilości wody.