Delikatne firany żakardowe

Od paru lat na polskim rynku coraz popularniejsze są firany w stylu nieco odmiennym od tego, jaki przez lata kojarzył się z tym, co może znaleźć się w naszym oknie.

Praktyczne firany żakardowe

Przez pewien czas panowała moda na okna „gołe” – bez firan, bez zasłon, ewentualnie z roletami. Tymczasem od niedawna można zauważyć, że firany wracają do łask. Odchodzi się jednak od tkanin przypominających firanki, jakie można było spotkać we wszystkich polskich mieszkaniach 20 lat temu. Obecnie coraz bardziej modne są firany z woalu lub delikatnego żakardu, które swoim subtelnym splotem i wzornictwem dają znacznie bardziej atrakcyjne pod względem estetycznym efekty.firany żakardowe

Wyższość trzeba im przyznać także jeśli chodzi o względy czysto praktyczne – otóż firany żakardowe po praniu praktycznie się nie gniotą. Wystarczy je strzepnąć po praniu i rozwiesić, tak aby doschły. – mówi nam Anna Rokitniak, specjalistka w sprzedaży tkanin i krawcowa. Jest to zatem kolejna oprócz wyglądu cecha, która przekłada się na rosnące zainteresowanie tym rodzajem firan.

Delikatne firany do salonu

Tkaniny żakardowe powstają dzięki zastosowaniu w czasie tkania maszyny z mechanizmem Żakarda – to spolszczona postać nazwiska twórcy tej techniki, Jacquerda. Nici są ze sobą gęsto splecione, ale same są bardzo cienkie, dzięki czemu firany wykonane z tego materiału zapewniają wysoką przejrzystość i nie wpływają negatywnie na wartość nasłonecznienia w pomieszczeniu. Pozwala to natomiast na uzyskanie efektu lekkiego migotania tkaniny w pełnym słońcu – warto powiesić takie firany szczególnie w pomieszczeniach reprezentatywnych dla domu.firany do salonu

Doskonale się sprawdzą chociażby jako firany do salonu – niezależnie od tego, czy dysponujemy z pokoju dużymi, czy niewielkimi oknami. W obu przypadkach żakard wpuści do pomieszczenia dużo światła. Odpowiednio dopasowane firany mogą wpłynąć dodatnio na prezencję pokoju. Wybierając gładkie firany z delikatnym, drobnym wzorem nadamy pomieszczeniu lekkości. Z kolei podłużne szerokie pasy, zwłaszcza w innym kolorze, pasują raczej do dużych pomieszczeń – mogą optycznie pomniejszać niewielki salon.

Choć najpopularniejsze są firany białe i przejrzyste, coraz większa liczba producentów oferuje firany z wyrazistym wzornictwem i mocnymi barwami. Często w zestawie można zakupić zasłony lub akcesoria do wystroju wnętrz – to dobra opcja dla tych, którzy urządzają dom od podstaw lub planują zmianę wystroju pomieszczenia.