Zamki drzwiowe – wybierz najlepszy

Bezpieczeństwo naszego domu i dorobku zależy od tego w jaki sposób będziemy je chronić. Absolutną podstawą w tej kwestii zdają się być zamki drzwiowe w które wyposażone są praktycznie każde drzwi wejściowe. A ze względu na różne ich rodzaje, klienci mają do wyboru kilka możliwości. 

Różne rodzaje tradycyjnych zamków do drzwi

By zrozumieć różnicę między tradycyjnymi modelami, a ich nowoczesnymi odpowiednikami należy natomiast przeanalizować sposób działania obydwu. Pierwszym rodzajem zamków drzwiowych są zamki wpuszczane. Montowane są wewnątrz drzwi, umożliwiając założenie klamek wyposażonych w dekoracyjne szyldy. Cechują się zatrzaskiem uruchamianym przez półobrót klamki lub zasuwę reagującą na klucz i dzielą się na te z wkładką cylindryczną z kluczem płaskim, z blokadą, z zasuwą uruchamianą kluczem lub zatrzaskiem uruchamianym półobrotem klamki, bez otworu.

Kolejnym rodzajem są też zamki wielopunktowe umożliwiające zamknięcie drzwi w kilku punktach przy użyciu do tego wyłącznie jednego klucza. Taki rodzaj zamka nazywany jest również skrzynkowym i najlepiej sprawdza się w przypadku drzwi pełnych.

Ostatnim, równie popularnym co poprzednicy jest zamek wierzchni, który sprawdza się, gdy drzwi są na przykład zbyt cienkie. Takowe nie nadają się bowiem do montażu zamka wpuszczanego bądź skrzynkowego. Ten typ można zastosować więc do starych drzwi lub tych tradycyjnych.

drzwi

Zamki elektryczne i elektromagnetyczne

Nowocześniejsze, bo opierające się na sygnale elektrycznym są natomiast zamki elektromagnetyczne i elektryczne. Montowane na zewnątrz wykazują jednak bardzo dużą odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Zamki elektryczne i elektromagnetyczne, to  w dużym skrócie system kontroli dostępu w zastosowaniu domofonów i wideo domofonów. Urządzenia te mają za zadanie blokowanie drzwi wejściowych, a po podaniu odpowiedniego sygnału elektrycznego ich otwieranie. Choć wydawać by się mogło, iż z racji tego, że są to sprzęty elektroniczne mogą być narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych – nic bardziej mylnego.

Z reguły takie mechanizmy odporne są na korozję, udary mechaniczne i ścieranie. Nie wymagają zatem konserwacji i z powodzeniem mogą być stosowanie w warunkach zewnętrznych, gdzie nie zaszkodzi im wpływ żadnych czynników.

drzwi

Decydując się na zakup zamka do drzwi

Decydując się na wybór zamka do drzwi mamy więc kilka możliwości. Wszystko zależy oczywiście od naszych potrzeb i funduszy, jakimi operujemy. Z całą pewnością przed podjęciem decyzji należy jednak sprawdzić kilka kwestii. Po pierwsze, zorientujmy się w kierunku otwierania naszych drzwi. Po drugie, oceńmy ich grubość.

Nie zawsze bowiem można dopasować do danego ich rodzaju konkretny zamek. I po trzecie, skonsultujmy ze sprzedawcą wymiar i kształt upatrzonego przez nas zamka. Oczywiście rady te dotyczą zamków tradycyjnych. Z opisanymi nowoczesnymi ich modelami, zachodu jak wiadomo jest znacznie więcej. System składający się z domofonu czy wideo domofonu oraz zamka elektrycznego lub elektromagnetycznego wymaga jednak precyzyjniejszych przygotowań i w większości przypadków pomocy specjalistów.

Pocieszającym z pewnością jest fakt, że aby poczytać o konkretnych rodzajach, przeanalizować ich parametry, funkcje i opinie o nich wystarczy odszukać w sieci specjalistycznych stron i sklepów umożliwiających zamówienie konkretnego rodzaju na odległość. Przykładowo Dantom swym klientom proponuje zarówno wspomniane już zamki tradycyjne oraz elektryczne i elektromagnetyczne. Podejmując więc decyzje i przymierzając się do zakupu jednego z modeli wystarczy złożyć zamówienie za pośrednictwem jego strony.