Odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia do snu lub drzemki w ciągu dnia ma szczególne znaczenie dla jakości wypoczynku. Aby zapewnić sobie idealne warunki niezależnie od pory dnia, warto rozważyć zawieszenie zasłon zaciemniających. Jakie są ich największe zalety?
Jak duże znaczenie ma odpowiednia ilość snu?
Zanim powiemy sobie więcej na temat zasłon zaciemniających, warto przyjrzeć się temu, jak ogromne znaczenie ma odpowiednia jakość snu i warunków stworzonych do wypoczynku. Optymalna długość snu jest przeciętnie szacowana na 7-8 godzin, chociaż zdarzają się osoby, u których zapotrzebowanie to jest nieco większe lub mniejsze.
Bez względu na ilość godzin, których potrzebujesz, by się porządnie wyspać, za jakość Twojego snu odpowiada melatonina, której ilość jest uzależniona m.in. od ilości światła w otoczeniu. Im jest go mniej, tym więcej wydziela się hormonu i tym szybciej możesz zapaść w sen. Zbyt duża ilość światła w pokoju przekłada się na gorsze wydzielanie melatoniny, gorszą jakość snu, a co za tym idzie – znaczne pogorszenie funkcjonowania w ciągu dnia.
Co zrobić, by poprawić jakość snu?
Sposoby na poprawę snu są powszechnie znane. Aby móc spokojnie zasnąć, konieczne jest zapewnienie sobie odpowiedniej dawki relaksu. Może on przyjąć formę kąpieli, dobrej książki lub spaceru. Ważne jest to, aby co najmniej na godzinę przed zaśnięciem odstawić wszelkie ekrany. Światło emitowane przez urządzenia elektroniczne są sygnałem dla organizmu, że ma wciąż czuwać. Wyłączenie się sprzyjać będzie powolnemu przechodzeniu w zdrowy, głęboki sen.
Czy to wszystko? Raczej nie, duże znaczenie ma wspomniane już zaciemnienie pomieszczenia. Aby je sobie zapewnić, warto zainwestować w zasłony zaciemniające.
Dlaczego warto wybrać zasłony zaciemniające?
Zasłony ogólnie służą zwiększeniu poziomu prywatności i zmniejszeniu poziomu naświetlenia pokoju. Wiemy jednak, że zwykłe zasłony nie zawsze wszystko dokładnie zakrywają, a do tego nie zawsze zaciemniają pomieszczenie na tyle mocno, na ile jest to w danej chwili potrzebne. I tu właśnie wyróżniają się zasłony zaciemniające.
Materiały, z których zostały one wykonane, odpowiadają za całkowite zablokowanie dostępu światła do pomieszczenia, a co więcej, nie ma przy nich najmniejszego ryzyka prześwitywania, zatem zapewniają one pełną prywatność. Sprawdzają się zarówno podczas słonecznych dni, kiedy potrzebujesz drzemki, jak i w nocy, kiedy uliczne latarnie nie dają Ci spać.
Czy zasłony zaciemniające mają inne zalety?
- Pomagają one chronić elementy wyposażenia wnętrza przed blaknięciem i zniszczeniem się materiału. Nadmierne promieniowanie słoneczne, padające np. na meble skórzane lub wykonane ze skóry ekologicznej, przyczyniają się do jej pękania.
- Blokują nie tylko dostęp światła, lecz też tłumią nadmierny hałas. Dzięki nim możesz spać spokojnie nawet w centrum miasta. Krzykliwi przechodnie już Ci tego nie utrudnią.
- Liczne kolory zasłon pozwalają na swobodne dobranie ich do wystroju pomieszczenia, czyniąc je wyjątkowo eleganckim. Sprawdzą się zarówno w stylu minimalistycznym, jak i w bogatym stylu glamour.
- Idealnie nadają się do nowoczesnych wnętrz.
- Dostępne są zarówno w wersji gładkiej, monochromatycznej, jak i w wielu atrakcyjnych wzorach.
- Zasłony zaciemniające wysokiej jakości są odporne na działanie ognia, co jest potwierdzone stosownymi certyfikatami.
Aby zasłony nie nadawały pomieszczeniu zbyt ciężkiego charakteru, warto stosować je w pomieszczeniach dużych, urządzonych w jasnych, lekkich kolorach.
Gdzie szukać dobrych zasłon?
Jeśli nie jesteś fanem żmudnego dobierania zasłon, oddawania ich do przeróbki, dopasowywania, mierzenia i długiego czekania na ostateczny efekt, gotowe zasłony zaciemniające są właśnie dla ciebie – spośród wielu dostępnych rozmiarów możesz wybrać ten, który najlepiej pasuje do twoich okien. Co ważne, nie trzeba martwić się ewentualną większą długością, ponieważ zasłony zaciemniające, wykonane z nieco grubszych materiałów, pięknie się układają w eleganckie fałdy – toteż wiele osób celowo wybiera zasłony nieco dłuższe niż wysokość od karnisza od podłogi, tak by osiągnąć efekt delikatnego rozlewania się materiału na podłodze. Dodatkowo podnosi to walor zaciemniania i tłumienia dźwięków, dzięki zmniejszeniu prześwitów dla światła czy hałasów.