Często kominek poza ozdobą w salonie staje się również źródłem ogrzewania dla całego domu. Skoro ludzie tak chętnie rozpalają kominek w salonie, dlaczego by nie ogrzać nim jednocześnie całego domu? Odpowiedzią na taki pomysł są kominki z płaszczem wodnym, które ogrzewają wodę trafiającą do grzejników lub też ogrzewania podłogowego.
Od paleniska do kotła
Dzisiejsze kominki pochodzą z czasów ognisk wykorzystywanych do ogrzewania jaskiń przez ludzi prehistorycznych. Wymyślenie kominów miało na celu praktyczne usuwanie dymu z wnętrza domu, a wynalazki z kolejnych epok znacznie poprawiły skuteczność spalania, jak i sprawność cieplną kominków.
Dzisiejszy kominek najczęściej nie jest już otwartą konstrukcją z cegły. Dzieje się tak, ponieważ kominki otwarte działają jak wielki wentylator, gdyż wyciągają spora ilość nagrzanego powietrza z wnętrza salonu. Z tego właśnie względu dziś stosuje się najczęściej kominki szczelne, które zaopatrywane są w powietrze do podtrzymania spalania z zewnątrz.
Bardzo chętnie wybierane są powietrzne wkłady kominkowe, które podgrzewają wyłącznie powietrze, mogą one ogrzewać pomieszczenie, w którym stoją lub też cały dom, dzięki wykorzystaniu układu dystrybucji gorącego powietrza.
Można powiedzieć, że dzisiejsze kominki z płaszczem wodnym są eleganckimi kotłami centralnego ogrzewania na drewno. Są natomiast o wiele ładniejsze od tych tradycyjnych pieców, które montuje się w kotłowni. Takie kominki zarówno pełnią funkcję rekreacyjną jak i grzewczą.
Wkład i obudowa kominka z płaszczem wodnym
Obecnie najczęściej wybiera się tzw. wkład kominkowy, czyli samo palenisko z wymiennikiem ciepła. Wkład zrobiony jest jest ze stali lub żeliwa. Następnie obudowuje się go wybraną obudową, wedle wymagań klienta.
Takie rozwiązanie jest bardzo optymalne i z pewnością będzie miało zastosowanie na rynku przez wiele następnych lat. Z jednej strony posiadamy odpowiednie źródło ciepła, czyli sam wkład kominkowy. Wytwarzany przez specjalistów, z użyciem zaawansowanej technologii do cięcia oraz łączenia metalu, w określonych typoszeregach, z identycznych elementów. Wszystkie te czynniki powodują, że wkłady kominkowe są w pełni sprawne, wydajne i co najważniejsze bezpieczne. Z drugiej jednak strony posiadamy obudowę, która zrobiona jest na miejscu, pod kątem oczekiwań wizualnych klienta.
Prawdę mówiąc za obudową mieści się nie tylko wkład kominkowy, ale również cała jego armatura, czyli rurki, zawory, pompka obiegowa oraz wymiennik ciepła. Nie należy również zapomnieć o kominie. Dzięki takiemu zastosowaniu, kominek może stać się praktycznym źródłem ciepła dla całej instalacji ogrzewania centralnego. Zarówno dla podłogi jak i grzejników.
Kominki wodne jako podstawowe źródła ciepła
Aby praktycznie wykorzystać wkład kominkowy z płaszczem wodnym i jednocześnie nie popsuć sobie przyjemności z rozpalania ognia, warto w tym celu użyć duży zasobnik, czyli bufor ciepła. Zasobnik ten jest czymś na kształt termosu, który mieści w sobie co najmniej kilkaset litrów wody. Najlepiej, aby pomieścił on 3 m³.
Bufor będzie odpowiednim miejscem, w którym zgromadzimy ciepło wytworzone w naszym kominku wodnym w postaci gorącej wody. W pierwszej kolejności rozpalimy kominek dosyć intensywnie na kilkanaście godzin i tym czasie ogrzewamy wodę w buforze do nawet 95°C. Z bufora woda trafia do grzejników lub ogrzewania podłogowego i w ten sposób ogrzewamy cały nasz dom. Nie jest to skomplikowane, a można połączyć przyjemne z pożytecznym.