W jaki sposób zająć się aranżacją wnętrza?

Współcześnie aranżacja wnętrz stała się istotnym elementem sztuki użytkowej. Coraz więcej osób zatrudnia architektów wnętrz lub spędza długie godziny planując w jaki sposób zagospodarować przestrzeń domową, aby zachwycić siebie i swoich gości.

Ponieważ nasze wnętrza stają się coraz piękniejsze, powstaje coraz więcej firm, które proponują duży wybór produktów dekoracyjnych. Wybierając najlepszej jakości artykuły dekoracyjne mamy możliwość stworzenia wyjątkowego wnętrza.

Jak wybierać poszczególne elementy?

Podczas wybierania poszczególnych elementów wystroju powinniśmy pracować z myślą o tym, jaki efekt chcemy osiągnąć. Podstawą naszego wystroju jest oczywiście kolor ścian i podłóg. Istotną kwestią jest także dobór faktur – czy postawimy na farbę czy wybierzemy tapetę?

Wybierając poszczególne produkty decydujemy o końcowym efekcie wystroju naszego mieszkania czy domu. Obecnie zarówno wybór farb jak i tapet jest ogromny – mamy do wyboru tradycyjne produkty, jak i nowoczesne, np. tapety z wzorem z aksamitu.

Decydując się na ciemne ściany i/lub podłogi powinniśmy postawić na jaśniejsze meble i dodatki – ciemne wnętrze może być bardzo przytłaczające, szczególnie jeżeli nie mamy wprawy w dekorowaniu wnętrz. Aranżacja jasnego wnętrza jest o tyle łatwiejsza, że dobrze wygląda z jasnymi i ciemnymi dodatkami. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz zdolności dobierania kolorów, niekiedy nie warto ryzykować i wynająć firmę projektującą wnętrza.

Kiedy już zdecydujemy się na produkty bazowe możemy zająć się pozostałymi elementami – meblami i dodatkami. Oczywiście meble są najważniejsze ponieważ to one stanowią o funkcjonalności pomieszczenia. Wybierając meble powinniśmy zastanawiać się nad efektem jaki chcemy osiągnąć. Warto wybrać jeden konkretny styl (lub ich mieszankę) i tak dobierać poszczególne produkty, żeby pasowały one do naszej koncepcji. Podobną zasadą powinniśmy kierować się przy wyborze dodatków i elementów upiększających wnętrze.

Style

Jeżeli najbardziej podobają nam się wnętrza w stylu glamour, warto postawić na zróżnicowane faktury, dużo błysku i efektownie wykonane dodatki – np. kryształowe rączki mebli.

W stylu skandynawskim liczy się prostota i jasne barwy, zaś styl nowoczesny to stylowe,  surowe w swojej formie elementy, które rewelacyjnie sprawdzą się w wystroju domów osób, które lubią najnowszą architekturę i jej dizajn.

Dużym ułatwieniem są sklepy specjalizujące się w produktach do aranżacji wnętrz, które proponują produkty wpisujące w poszczególne style. Wybierając dowolne produkty z asortymentu takich sklepów mamy gwarancję, że będą one pasować do pozostałych elementów wnętrza i pozwolą na stworzenie wyjątkowych pomieszczeń.

Efekt końcowy

Aby finalne dzieło nas zachwyciło powinniśmy pracować z wizją tego co chcemy osiągnąć. Kupowanie każdego ładnego przedmiotu nie jest rozwiązaniem, musimy przed każdym zakupem zadać sobie pytanie czy dana rzecz faktycznie sprawdzi się w danym wnętrzu. Taki sposób zakupów jest gwarancją stworzenia wyjątkowego wystroju. Jeśli jednak nie posiadamy wyobraźni przestrzennej bądź po prostu nie mamy czasu na kompletowanie dodatków do wnętrz warto skorzystać z usług projektanta wnętrz.