Urządzamy łazienkę – wygodnie i korzystnie

Co w łazience być musi?

W urządzaniu wnętrz często skupiamy się na dbałości o szczegóły w kwestii pomieszczeń reprezentatywnych – salon i kuchnia muszą wyglądać wspaniale, tak by można było w nich przyjmować oczarowanych gości. Sypialnia czy gabinet są istotne, bo muszą spełniać określone funkcje, tak aby można było w nich wygodnie i bez zakłóceń spać, odpoczywać lub pracować i uczyć się. W tych rozważaniach łazienki bywają traktowane po macoszemu – czas to zmienić!

wnetrza-porady.pl

Nie zawsze dysponuje się tak dużą przestrzenią łazienki, by zmieścić w niej wszystko, co chcemy. Na pewno muszą znaleźć się tam takie elementy armatury sanitarnej jak umywalka, wanna lub kabina prysznicowa, zazwyczaj także toaleta, rzadziej także bidet. Często w łazience stoi także pralka. Przydatne są rozmaite szafki, w których można schować kosmetyki czy detergenty, ręczniki, bieliznę pościelową czy ubrania do prania. Niezwykle istotnym elementem jest także lustro.

Wanna czy prysznic? A może – jedno i drugie

Dylematów dostarcza samo rozstrzygnięcie między wanną a kabiną prysznicową. W starym budownictwie przebudowa łazienki może wiązać się ze sporymi kosztami – a wiadomo, że prysznic jest wygodniejszy, pozwala na szybką i przede wszystkim oszczędną kąpiel. Czasem jednak każdy potrzebuje zrelaksować się po trudnym, długim dniu w pachnącej, gorącej kąpieli. Dla niezdecydowanych oraz tam, gdzie przebudowa byłaby trudna, dobrym rozwiązaniem okaże się wanna z kabiną prysznicową – wystarczy rozłożyć kilkuskrzydłowy parawan, by nie zachlapać całej łazienki w czasie brania prysznica. Jeśli ktoś zajmuje projektowaniem domu od podstaw może oczywiście zaplanować od początku taki układ, jaki uzna za najwygodniejszy.

wnetrza-porady.pl

Innymi wartymi uwagi elementami wystroju łazienki są wspomniane szafki czy półki. Warto mieć wszystko pod ręką – kosmetyki i przybory do pielęgnacji ciała i włosów, środki czyszczące, proszki i płyny do prania poukładane tak, by łatwo można było wszystko znaleźć. Warto także w miarę możliwości zadbać o ograniczenie dostępu dzieci do produktów, które mogą być dla nich niebezpieczne. Nie trzeba wszystkiego chować wysoko pod sufitem – wystarczą blokady do drzwiczek, z którymi małe rączki sobie poradzą.