Układanie kostki. Z projektantem czy bez?

Każde młode małżeństwo marzy o własnym kącie. Nieważne czy będzie to mieszkanie czy domek. Jak to się mówi: małe, ciasne, ale własne. Jeśli jednak jest ku temu okazja, by zamieszkać w domu z ogrodem wydaje się, że warto z niej skorzystać. Wiąże się to z mnóstwem spraw do ogarnięcia, bo własny dom to nie tylko kwestia ułożenia kostki brukowej we właściwy wzór.

Ogrodowe dekoracje z kostki brukowej

Trzeba przede wszystkim najpierw znaleźć odpowiednią działkę pod budowę (jeśli rzecz jasna chce się wybudować nowy dom), potem zakupić odpowiedni projekt, no i na koniec sama budowa z wykończeniem. Gdy dom zostanie już postawiony, można zabrać się za organizację otoczenia wokół mieszkania. Oczywiście można zasiać trawę i na tym skończyć organizację ogrodu, ale jak już coś robić to najlepiej z polotem. Dotyczy to także terenu wokoło domu. Może to wiązać się z dodatkowymi kosztami, ale jeśli stać na to właścicieli posesji, to czasem warto skorzystać z rady architekta krajobrazu.

Kostka brukowa układanie

Oczywiście nie jest konieczne korzystanie z pomocy projektanta przy organizacji terenu wokół domu. W dzisiejszych czasach istnieje bardzo wiele specjalistycznych czasopism, które mogą być niewątpliwym ułatwieniem w samodzielnym urządzeniu- nie tylko domu, ale i ogrodu. Architekt krajobrazu może pomóc dobrze zagospodarować powierzchnię, dobrać rośliny i meble ogrodowe, ale także zajmie się nawierzchnią. Układanie kostki brukowej do jego obowiązków oczywiście nie należy, ale na pewno pomoże w wyborze odpowiedniego kształtu czy koloru, jak również w jej rozmieszczeniu. Projektant ogrodu sprawi, że otoczenie wokół domu stanie się miejscem idealnym zarówno do wypoczynku, jak i rodzinnych spotkań w otoczeniu zieleni. Jednak przed przystąpieniem do organizacji i projektowania działki, należy odpowiedzieć sobie na pytanie do jakich celów ma ona służyć. Jeśli ma być stworzona głównie pod kątem dzieci, to nie warto przesadzać ze zbyt dużą ilością kostki brukowej.

Co zrobić w ogrodzie?

Niech zostanie ona ograniczona do potrzebnego minimum- byle byłoby po czym przejść od furtki do domu; cała reszta terenu może zostać obsiana trawą, która sprawdzi się idealnie podczas dziecięcych zabaw lub wypoczynku dorosłych. Natomiast, jeśli ogród ma być miejscem bardziej reprezentacyjnym, ale także przeznaczonym jedynie do wypoczynku lub spotkań rodzinnych, warto postawić na bardziej wyszukane rośliny, ale i większą powierzchnię z kostki chodnikowej. Z odpowiednio dobranej i we właściwy sposób ułożonej kostki brukowej można stworzyć przepiękne kompozycje najróżniejszych wzorów, które niejednokrotnie podnoszą walory estetyczne ogrodu. Należy jednak pamiętać, że sama kostka brukowa nie stworzy z naszej działki ogrodu niczym tego z powieści F. Brunett „Tajemniczy ogród”. Jeśli ma się do dyspozycji większy teren, to zawsze można go podzielić na obszary. Jedna część może zostać przeznaczona do spotkań rodzinnych i wypoczynku, kolejna może być zarezerwowana dla dzieci, a jeszcze inna część (z przeważającą ilością kostki brukowej) przeznaczona na podjazd dla samochodu. W ten oto sposób ogród staje się wielofunkcyjny.