Zakładanie trawników – wady i zalety

Każdy kto wybudował dom, zdaje sobie sprawę, że na postawieniu budynku się nie kończy. Wnętrze trzeba wykończyć, ale i zagospodarować ogród. Często do tego celu wykorzystuje się fachowca, który pomoże w odpowiednim zagospodarowaniu terenu.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się zakładanie trawników. Niejedna osoba decyduje się na tego typu pomysł z racji tego, że nie ma potrzeby czekania aż murawa urośnie. Ma się zatem od razu zielony trawnik.

Trawa, której nie trzeba kosić

Jest to zatem wersja dla niecierpliwych. Dla małżeństw z małymi dziećmi jest to bardzo istotne, ponieważ im szybciej trawa zagości w ogrodzie, tym szybciej z dziećmi będzie można tam spędzać czas. Poza tym trawnik z wykładziny jest bujniejszy i bardziej zielony, a do tego zdecydowanie łatwiejszy w utrzymaniu. Nie trzeba takiej trawy kosić, wystarczy jedynie systematyczne mycie.

Poza tym kolor (soczystej zieleni) utrzymuje się przez cały rok, bez względu na temperaturę czy obfitość opadów. Jest więc szansa na możliwość pochwalenia się trawnikiem za każdym razem, gdy są zaproszeni goście. Poza tym korzystając z takiego rozwiązania nie ma potrzeby martwić się o krety czy mrowiska. Ten problem zwyczajnie nie występuje na tego typu trawnikach.

Wystarczy rozwinąć trawnik i cieszyć się wykończonym terenem wokoło domu. Warto jednak zastanowić się, czy są jakieś wady takiej metody.sztuczna_trawa

Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, człowiek decydujący się na trawnik z wykładziny musi liczyć się z tym, że nie jest ona naturalna. Z takiej murawy wydzielane są toksyczne związki, które negatywnie wpływają na zdrowie człowieka. Widać od razu, że nie do końca jest to jednak dobre rozwiązanie dla rodzin z malutkimi dziećmi, które dopiero co zaczynają przygodę z chodzeniem. Raczkując bowiem czy systematycznie upadając mają dużą styczność z materiałami wykorzystanymi do wykonania trawnika.

Chcąc schłodzić swoje stopy człowiek bardzo często zdejmował w tym celu obuwie i bosymi nogami dreptał po trawie. Niestety sztuczna trawa nie daje takiej możliwości, ponieważ tego typu murawa ma tendencję raczej do grzania niż schładzania. I na sam koniec to rzecz jasna cena. Wykładziny sztucznej trawy są zdecydowanie droższe niż zasianie naturalnego trawnika.