Rolety – stara moda która powraca

W oknach domów i mieszkań od pewnego czasu królują rolety. Coraz rzadziej można zauważyć firanki, które – trzeba to przyznać – nie są zbyt funkcjonalne.

Modnie i wygodnie

Firany przeszkadzają, zbierają kurz, a też dobór odpowiedniej długości i szerokości do okna praktycznie wyklucza możliwość użycia danej firanki w jakimkolwiek innym pomieszczeniu. Rolety natomiast można w ciągu dnia podnieść, a opuścić dopiero wieczorem, jeśli chcemy zapewnić sobie prywatność – nieważne, czy mieszkamy na osiedlu domków jednorodzinnych, czy na blokowisku. Firany nie osłaniają przed wścibskim wzrokiem sąsiadów – rolety zaś robią to doskonale.

rolety

Utrzymująca się od paru lat tendencja prostoty wystroju nie słabnie – widać ją także w modelach rolet okiennych, gdzie we wzornictwie dominują proste kroje i delikatne, pastelowe barwy. Dla miłośników nieco bardziej wyrazistych tonacji kolorystycznych czy efektownych wzorów projektanci przygotowali również rolety z geometrycznymi deseniami. W bardzo ascetycznych wnętrach taka żywsza roleta może doskonale przełamywać stonowane barwy czy prostotę wystroju.

Rolety – nowe trendy

Wielu osobom rolety kojarzą się z brzydkimi, szarymi plastikowymi harmonijkami, które tak łatwo się wyginały i były niemal niemożliwe do wyczyszczenia. Inni widzą długie pasy ze sztucznego tworzywa, tak charakterystyczne dla biurowych okien albo bardzo proste kawałki materiału, które rozwija się za pomocą sznureczka. Nic bardziej mylnego – i takich rolet z pewnością nikomu nie doradzimy.

Wśród popularniejszych rodzajów rolet nie sposób pominąć konkretne odmiany rolet, cieszące się niesłabnącą popularnością. Pierwsze to rolety japońskie – doskonale pasują do nowoczesnych aranżacji, gdzie dominują chłodne, pastelowe barwy i skromny wystrój. Mogą jednak stanowić także udany kontrast dla wnętrz o nieco bardziej zróżnicowanych elementach dekoracji, jednak to dość ryzykowny krok, który nie zawsze się udaje. Japońskie rolety to długie pasy o szerokości 40-100 cm, przesuwane po szynie wzdłuż okna. Nadają się do dużych okien na całą ścianę. W doskonały sposób można dzięki nim wykorzystywać światło dzienne lub osłonić pokój w nocy.

rolety

Rolety Pamir

Jeśli ktoś szuka rozwiązań nieco bardziej uniwersalnych, z pewnością przypadną mu do gustu rolety typu day & night. Sprawdzą się świetnie we wnętrzach nowoczesnych, w tradycyjnym wystroju, a także – co najważniejsze – w pokojach, gdzie trudno byłoby wskazać dominującą stylistykę. Rolety day & night nazywa się również „zebrą” – dwie warstwy materiału przesuwa się równolegle na rolce, a pasy na materiale na zmianę tworzą jednolitą lub przerywaną powierzchnię, zatrzymującą lub przepuszczającą światło.

Również modną wersją rolet są tzw. rolety rzymskie. To stosunkowo nowy trend w Polsce, bo choć słyszeli o nim chyba wszyscy, nadal większość osób nie wie, jak one wyglądają. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że z powodzeniem łączą funkcje firan i rolety – mogą ozdabiać okno oraz zasłaniać je. Stelaż jest obszyty tkaniną – z dowolnego materiału – tak że całość można ściągać lub opuszczać na dowolną wysokość.