Projektowanie wnętrz a praca dekoratora

Wiele osób używa tych dwóch określeń wymiennie, traktując jako synonimy dekorację i projektowanie wnętrz. Jednak warto wiedzieć, że są to dwa różne zawody i dwie odmienne techniki i metody pracy, choć do pewnego stopnia są podobne, co pewnie powoduje te pomyłki.

Projektant wnętrz – większa odpowiedzialność

Z tych dwóch zawodów to projektant wnętrz ma bardziej odpowiedzialne zadanie. Aby zaprojektować wnętrze – pojedyncze pomieszczenie, cały lokal czy wyposażenie budynku – trzeba posiadać gruntowną wiedzę i znajomość norm i przepisów budowlanych. Osoba taka ma za zadanie stworzyć w danym miejscu tak ukształtowaną przestrzeń, że korzystanie z niej pozwoli na wygodę i umożliwi funkcjonalne użytkowanie. W niektórych krajach, np. w USA i Kanadzie, projektant wnętrz musi zdobyć licencję i akredytacje poświadczające zdobyte wykształcenie i umiejętności.

Można wyróżnić dwie główne specjalizacje – projektant wnętrz lokali mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej, lokali użytkowych itp. Projektant współpracuje z klientem, pomagając mu w przedsięwzięciu, jakim jest zaprojektowanie oraz wyposażenie pomieszczeń w sposób pozwalający na zapewnienie wygody i sprawnego korzystania z dostępnej przestrzeni.

Ważne jest zagospodarowanie pomieszczenia, ale także przygotowanie solidnego wykończenia, które posłuży użytkownikom przez lata. Wybrane rozwiązania powinny być także zgodne z normami budowlanymi i normami bezpieczeństwa – nie do pomyślenia jest sytuacja, w której projektantem wnętrz zostaje osoba bez doświadczenia i wykształcenia, która będzie proponować swoim klientom wykończenia czy elementy wyposażenia nietrwałe, zapewniające jedynie ładny wygląd, a nie solidność.

aranżacja wnętrz

Dekorator wnętrz – łatwiejsze zadanie?

Można by zatem powiedzieć, że dekorator wnętrz ma znacznie łatwiejsze zadanie, choć nieco mniejsze pole do popisu. Osoba taka może nie posiadać wykształcenia z zakresu architektury czy designu, a być jedynie hobbystą z dobrym wyczuciem stylu, koloru i przestrzeni. Dekorator nie będący jednocześnie profesjonalnym projektantem wnętrz nie musi posiadać szerokiej wiedzy technicznej. Osoba ta pełni właściwie rolę doradcy.

Oczywiście projektant wnętrz może być równocześnie dekoratorem – takie rozwiązanie jest właściwie najkorzystniejsze, ponieważ nawet jeśli zależy nam tylko na efektownej aranżacji wnętrz zgodnie z wybranym stylem, jego rady będą bardzo cenne, a przy okazji możemy skorzystać z profesjonalnej, szerokiej wiedzy osoby, która posiada gruntowne wykształcenie w tym zakresie. Nie doradzi więc rozwiązań niekorzystnych od strony funkcjonalności czy bezpieczeństwa. Sama funkcja dekoratora wnętrz może wystarczyć, jeśli chcemy dobrać kolory poszczególnych elementów wyposażenia. Przy poważniejszych zadaniach, lepiej sprawdzi się konsultacja z fachowym projektantem, będącym jednocześnie dekoratorem.