Poduszki antyalergiczne dla uczulonych

Alergie są zmorą życia wielu osób. Potrafią bardzo mocno uprzykrzyć życie. Jako podstawowy środek ochrony wskazuje się po prostu unikanie alergenów – co jednak zrobić, jeśli uczulają nas rzeczy, z którymi spotykamy się na co dzień?

Uczulenie na pyłki i roztocza w poduszkach

Uczulenie na kurz, roztocza i pyłki roślin to jedne z najpopularniejszych wziewnych alergii. O ile pylenie roślin ogranicza się do kilu miesięcy w ciągu roku, o tyle alergie na kurz i roztocza towarzyszą nam przez cały rok. Często łączą się one z alergią na pierze, przez co noc może stać się trudną porą doby – a spanie na poduszce wypełnionej piórkami może nawet prowadzić do duszności lub rozwinięcia się astmy oskrzelowej, która ujawnia się niespodziewanie przy nadmiernym wysiłku. To szczególnie groźne dla dzieci.

poduszka antyalergiczna

Ważne jest wczesne rozpoznawanie alergii. Uporczywy, nawracający kaszel, katar, bóle gardła, które przechodzą krótko po przebudzeniu, mogą świadczyć o uczuleniu na pierze. Nie wystarczy jednak kupienie poduszki „sztucznej”, która po prostu nie zawiera pierza. Dobra poduszka antyalergiczna jest wykonana w taki sposób i przy użyciu takich materiałów, że nie sprzyja także gromadzeniu się kurzu, w którym z kolei wylęgają się roztocza. Znakomitym materiałem jest mikrofaza, która umożliwia swobodną wymianę powietrza, ale nie przepuszcza roztoczy i wydzielanych przez nie substancji, które są bardzo silnie uczulające.

Poduszki antyalergiczne

Bardzo istotne jest także odpowiednie potraktowanie pościeli, szczególnie poduszek, na których w czasie snu leży głowa. Ważne jest, aby w bezpośrednim sąsiedztwie twarzy – a przede wszystkim chodzi tu o nos i usta – nie znalazły się alergeny, które po długotrwałym wdychaniu mogą blokować albo podrażniać układ oddechowy. Zazwyczaj poduszki antyalergiczne mają wypełnienie syntetyczne – to różne włókna lub granulki z poliestru albo silikonu.

W przypadku alergików bardzo ważne jest często pranie i wietrzenie pościeli. Okazuje się, że roztocza giną w zimnych temperaturach, dlatego w mroźne dni warto wynieść pościel na zewnątrz. Im zimniej, tym lepiej. Jeśli chodzi o pranie, należy trzymać się zaleceń producenta, aby poduszki czy kołdra jak najdłużej zachowały swoje właściwości. Aby minimalizować ryzyko pojawienia się roztoczy w poduszkach antyalergicznych, należy je wymieniać co 5 lat.