Duże zainteresowanie oknami drewnianymi sprawia, że coraz częściej inwestujemy w nie nie tylko wówczas, gdy chcemy wyposażyć nasz dom. Nad ich zakupem poważnie zastanawiamy się i wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się domek letniskowy zwłaszcza, że to domki z drewna cieszą się obecnie szczególną popularnością.
Znawcy tematu, których pyta się o to, czy okna drewniane nadają się również do domków letniskowych zazwyczaj nie mają co do tego żadnych wątpliwości. Owszem, pewnym ograniczeniem dla właścicieli domków tego typu bywa cena okien, która może być uznana za wygórowaną, nie można jednak utrzymywać, że w dwudziestym pierwszym wieku jest to ograniczenie, któremu nie jesteśmy w stanie sprostać. Wszystkie inne argumenty mają drugorzędne znaczenie, istnieją zaś i takie, które sprawiają, że to właśnie nad montażem okien drewnianych powinniśmy zastanowić się w pierwszej kolejności.
W tym kontekście warto wspomnieć choćby o bardzo atrakcyjnym wyglądzie okien drewnianych, które idealnie pasują wówczas, gdy i sam dom letniskowy jest wykonany z drewna. Nie można jednak zapominać i o tym, że okna tego rodzaju są bezpieczne, zapewniają dobrą izolację akustyczną i znakomicie chronią dom przed utratą ciepła, co jest niezwykle ważne w okresie jesienno-zimowym. Okna drewniane nie są również aż tak szczelne, jak okna plastikowe. Niekiedy można usłyszeć, że jest to wada, właściciele domków letniskowych docenią jednak z pewnością to, że w pomieszczeniu, którego nie odwiedzają przecież codziennie, nie panuje po ich przyjeździe trudny do zniesienia zaduch.
Zalety (i wady) okien drewnianych
Choć okna drewniane cieszą się coraz większą popularnością, a o ich zaletach mówi się z dużym uznaniem, przed zdecydowaniem się na zakup rozwiązań tego typu warto przeanalizować nie tylko walory okien z drewna, ale również nieociągnięcia z nimi związane. Tylko wówczas zyskamy pewność, że podjęta przez nas decyzja jest rzeczywiście przemyślana, a same okna będą nam służyć w sposób, którego od nich oczekujemy.
Największą zaletą okien drewnianych wydaje się ich atrakcyjny wygląd oraz to, że są to rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu, eksperci zwracają jednak uwagę na to, że mówimy tu o atutach, za które przychodzi nam zapłacić określoną cenę. Piękny wygląd okien wymaga specjalnej troski i o ile same zabiegi konserwacyjne nie budzą niepokoju, o tyle sytuacja nie jest już aż tak komfortowa, gdy uświadamiamy sobie, że wiążą się one również z koniecznością malowania okien przynajmniej raz na kilka lat. Co ciekawe, kwestionowana jest również sama ekologiczność okien z drewna. Obrońcy środowiska naturalnego przypominają przy tym nie tylko o konieczności wycinania zasobów leśnych po to, aby powstać mogło okno, ale również o tym, że samo drewno pokrywane jest wieloma warstwami lakieru, aby możliwe było poprawienie jego właściwości, a przecież trudno uwierzyć, że lakier ten nie zawiera szkodzących przyrodzie substancji chemicznych. Sama naturalność drewna również może być źródłem niemałych zmartwień, nawet najbardziej uznany producent nie może nam bowiem zagwarantować tego, że oferowane przez niego okno drewniane nie posiada skazy ukrytej pod warstwami farby.
Czy można malować okna drewniane?
Malowanie okien drewnianych wydaje się czynnością znacznie bardziej skomplikowaną, niż ma to miejsce w odniesieniu do okien plastikowych. Nie oznacza to jednak, że mówimy o zadaniu, którego nie można zrealizować. Okazuje się przy tym, że wcale nie trzeba w takim przypadku korzystać z usług profesjonalnej ekipy, staranne przygotowanie i wiedza dotycząca elementarnych zasad związanych z malowaniem okien drewnianych sprawiają bowiem, że jest z nim w stanie poradzić sobie nawet laik.
Już na wstępie warto zwrócić uwagę na to, czy okna są przygotowane do malowania. Cel ten można osiągnąć przede wszystkim zabezpieczając ich szyby taśmą malarską, przed samym malowaniem warto jednak również przyjrzeć się ramom. Jeśli ich stan nie budzi naszych zastrzeżeń, nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych czynności, w innym przypadku jednak wskazane jest uszczelnienie ewentualnych pęknięć. Dopiero po upewnieniu się, że stan okna jest zbliżony do tego, z jakim mieliśmy do czynienia kupując je możemy rozpocząć usuwanie starej farby w szczególny sposób zwracając uwagę na spoiwa i złącza, gdzie jest jej najwięcej. Przed malowaniem wskazane jest również odpylenie oczyszczonej powierzchni, co nie tylko ułatwi nam pracę, ale i będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie okna.
Samo malowanie nie jest czynnością skomplikowaną, choć i w jego przypadku warto dokonać pewnych wstępnych przygotowań. W tym kontekście najważniejsza wydaje się pamięć o tym, że przyda się nam nie tylko dobra farba, ale również niezawodny pędzel, który pomoże na we właściwym rozprowadzeniu farby po powierzchni ramy.
Odpowiadając na pytanie z tytułu – okna drewniane powinny zostać wykonane wyłącznie z najlepszej jakości drewna. Drewno musi być suche, twarde, wytrzymałe, wyheblowane oraz dokładnie przygotowane do zbicia w trwałe okno. Takie drewno możecie zakupić w tartaku.