Odnów swoją sypialnię – proste triki w aranżacji wnętrz

Twoja sypialnia wydaje się nudna i bez wyrazu? Wiele osób spotyka się z takim efektem, bo z reguły chcemy, by sypialnia była urządzona prosto i gwarantowała spokojny, zdrowy sen. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wprowadzić do sypialni odrobinę wnętrzarskiej fantazji i postawić na dodatki, które całkowicie odświeżą aranżację. Sprawdź proste tricki na odnowienie sypialni i pożegnaj nudę bez potrzeby remontu.

Tekstylia ozdobią każde wnętrze

Poduszki, narzuty, kapy, zasłony, dywany – wykorzystanie tekstyliów w dekorowaniu sypialni to jeden z najprostszych sposobów na jej odświeżenie i wprowadzenie zupełnie innego nastroju do pomieszczenia, w którym spędzasz nawet 1/3 swojego życia. Stawiając na prosty wystrój wnętrza i zmieniając regularnie dodatki możesz z powodzeniem dopasować wystrój swojej sypialni do pory roku czy aktualnych trendów, nie przejmując się przygotowywaniem do dużego remontu czy malowaniem ścian. Tekstylia to też dobry sposób na wprowadzenie koloru do sypialni, która najczęściej pozostaje biała lub szara i niewiele w niej przyciągających uwagę kolorów. Takie problemy łatwo zmienić.

Wybierając poduszki, narzuty i kapy do sypialni postaw na różnorodność. Jeśli Twoje łóżko jest duże i masz możliwość ustawienia na nim kilku ozdobnych poduch i narzuty, wybierz dwa lub trzy kolory które się ze sobą komponują i pobaw się nie tylko odcieniami, ale też wzorami i fakturą tkaniny. Jednolity kolor poduszki typu „shaggy” doskonale połączy się z bardziej wzorzystą poduchą i gładką, satynową narzutą ułożoną w nogach łóżka.

Lubisz koce? Połóż ten najbardziej puszysty jako wykończenie gładkiej pościeli i zestaw z gładkimi poduchami ozdobnymi w uzupełniających się kolorach. Dobre połączenia? Na topie są obecnie wszelkie barwy natury – stonowana, leśna zieleń dobrze łączy się z pomarańczową terrakotą i brudnym różem.

Łączenie różnych wzorów

Wrzucenie do sypialni kilku ozdobnych poduch czy narzuty na łóżko jest dobrym pomysłem, o ile zrobisz to ostrożnie. Łącząc ze sobą różne wzory można dość łatwo stworzyć wrażenie bałaganu i chaosu. Zwróć uwagę, by wszystkie elementy łączyła jakaś wspólna cecha – wzór, kolor, tonacja.

Dobrym pomysłem jest wybieranie dodatków z jednej kolekcji. Wspomniane wcześniej motywy inspirowane naturą, chociaż mogą wprowadzać kilka kolorów, zawsze połączą się wspólnym motywem zieleni i stonowanym, chłodniejszym odcieniem.

Dywan i zasłony w sypialni

Jeśli Twoja sypialnia jest duża, wprowadzenie kilku elementów kolorystycznych w postaci narzut czy poduch może nie wystarczyć. Dobrym pomysłem jest w takim wypadku dywan, który będzie współgrał z dekoracjami na łóżku, a także zasłony które dodatkowo przefiltrują wpadające do wnętrza światło i stworzą ciekawy klimat. Jeszcze kilka lat temu wiele osób rezygnowało z zasłon, które w większości przypadków stanowią jedynie siedlisko kurzu. Jeśli jednak zadbasz o ich regularne pranie, dobrze wystylizujesz i dopasujesz kolorystycznie do wystroju całej sypialni, efekty będą widoczne od razu.

Dodawanie do sypialni tekstyliów jest najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na odnowienie jej wystroju. Prosty, miękki dywan, kilka ozdobnych poduszek, narzuta na świeżo zaścielonym łóżku czy zasłony wpuszczające do pokoju delikatne światło dają w sypialni coś, co przyciąga wzrok i uwagę, ale nie rozprasza całkowicie zbudowanej aury spokoju i relaksu. Dodatki tego typu są też stosunkowo tanie i nie wymagają dużego wysiłku – znacznie łatwiej jest zmienić poduszki ozdobne i zamienić je na nowe, niż pomalować ścianę na inny kolor akcentowy za każdym razem, gdy poprzednia aranżacja sypialni zupełnie Ci się znudzi.