Ozonowanie mieszkania może być świetnym sposobem na pozbycie się wszelkich nieprzyjemnych zapachów, które utrzymują się mimo zastosowania wszelkich dostępnych metod ich zwalczania. Jest to doskonała propozycja dla każdej osoby, która chce odświeżyć swoje mieszkanie.
Co warto wiedzieć o ozonowaniu i kiedy powinniśmy zdecydować się na to rozwiązanie?
Czym jest ozon i ozonowanie?
Ozon jest gazem o właściwościach biobójczych, który naturalnie występuje w środowisku powstając na przykład podczas wyładowań atmosferycznych. Jest on wykorzystywany do dezynfekcji dlatego doskonale sprawdza się w przypadku chęci odświeżenia pomieszczenia mieszkania, samochodu czy klimatyzacji.
Podczas ozonowania usuwane są wszelkie mikroorganizmy a także nieprzyjemne zapachy. Co więcej ozon usuwa także pleśnie, wirusy oraz wszelkie bakterie. Ogromną zaletą jest fakt, że ozon jest naturalną substancją, a podczas ozonowania nie są wykorzystywane żadne inne dodatkowe środki chemiczne.
Chcąc idealnie oczyścić nasze mieszkanie lub konkretny pokój wykorzystując ozon możemy być pewni, że nie zaszkodzi on żadnym przedmiotom znajdującym się w danej przestrzeni.
Jak przebiega ozonowanie pomieszczenia?
Ozonowanie mieszkań rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania danego pomieszczenia. Należy usunąć z niego wszelkie rośliny oraz zwierzęta, a także urządzenia elektroniczne czy cenne dzieła sztuki. Koniecznie należy zabezpieczyć również dane pomieszczenie tak by ozon nie przedostawał się z niego na zewnątrz.
Jeśli ozonowanie przeprowadzane jest w celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu koniecznie należy zwalczyć jego główne źródło. Jeśli jeśli utrzymujący się odór jest spowodowany na przykład obecnością gryzoni koniecznie należy przeprowadzić w pierwszej kolejności gruntowną deratyzację.
W procesie ozonowania wykorzystywane są ozonatory, które są rozstawione na podwyższeniach, dzięki którym możliwe jest równomierne osadzenie ozonu na danej przestrzeni. Ze względu na fakt, że ozon z powodu swojej ciężkości ma tendencję do opadania niekiedy rozstawiane są również dodatkowe wentylatory, których celem jest rozdmuchiwanie ozonu na pozostałe części pomieszczenia.
Poziom ozonu w pomieszczeniu jest stale monitorowany przez specjalistów. Gdy osiągnie on odpowiednie stężenie pokój pozostawiany jest na około 30 minut tak by ozon był w stanie w pełni zadziałać, usunąć bakterie, grzyby oraz nieprzyjemny zapach.
Ozonowanie do pomieszczeń i do samochodów
Warto pamiętać, że ozonowanie może być wprowadzone w pomieszczeniach gdy zachodzi potrzeba ich odgrzybienia i odświeżenia jednak coraz więcej osób decyduje się również na ozonowanie wnętrza samochodu.
Samochód bardzo często wykorzystywany jest nawet codziennie dlaczego bardzo szybko gromadzą się w nim zabrudzenia, bakterie, a także nieprzyjemne zapachy, które wnikają w tapicerkę.
Ozonowanie może również być doskonałym rozwiązaniem w przypadku gdy kupujemy samochód używany, którego zapachy spowodowane na przykład paleniem papierosów utrzymują się nawet po jego gruntownym wietrzeniu. Ozonowanie samochodu trwa około 20 minut, jednak efekty są odczuwalne natychmiast po zakończeniu całego procesu.
Czas trwania ozonowania, niezależnie od tego czy jest ono przeprowadzane w pomieszczeniach czy samochodach, nie jest z góry ustalony ze względu na fakt, że zależy on przede wszystkim od indywidualnych potrzeb.
Może on ulegać zmianom ze względu od tego jak intensywny jest nieprzyjemny zapach, który chcemy usunąć, jak głęboko wniknął oraz jaki jest jego rodzaj. Pamiętajmy jednak, że bez względu na to z jakim problemem się zmagamy warto zdecydować się na wypróbowanie ozonowania, które jest metodą całkowicie naturalną i nie stwarza z żadnych zagrożeń.