Montaż okien na ciepło – przytulny ciepły dom

Budując lub remontując dom należy korzystać z najlepszych rozwiązań. Takich, które będą trwałe, by po kilku latach nie musieć przeprowadzać kolejnego remontu. Ważna jest oczywiście cena, budowa domu nie jest tania. Czasami jednak nie warto oszczędzać na materiałach.
Najlepsze dostępne na rynku rozwiązania niosą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwolą w dłuższej perspektywie zaoszczędzić. Jednym z takich rozwiązań jest ciepły montaż okien. Dobrze chroni dom przed utratą energii, sprawia, że okna są bardziej szczelne.

Pewien rodzaj inwestycji – szczelne okna

Zakup stolarki okiennej to dość kosztowny zakup, warto, więc nabyć okna wysokiej klasy. Takie, które charakteryzują się dobrymi parametrami izolacyjnymi. Można potraktować je, jako inwestycję. Jeśli będą dobrze spełniały swoje zadanie, chroniły budynek przed utratą ciepła ich zakup zwróci się w pewnym stopniu. Pozwolą obniżyć koszty utrzymania domu.
Nowoczesna technologia pozwala zwiększyć izolacyjne właściwości okien. Poprzez nowatorską metodę instalacji utrata energii jest jeszcze mniejsza. Tą metodą jest właśnie ciepły montaż. W najprostszym wyjaśnieniu taki sposób osadzania okien polega na dodatkowym uszczelnieniu miejsca styku stolarki z murem. Dodane zostają dwie warstwy izolacyjne, wewnętrzna i zewnętrzna. Jest to znacząca zmiana wobec standardowego montażu wykorzystującego jedynie kotwy i piankę PUR.

okna drewniane Halupczok
Źródło: https://www.halupczok.com.pl/strona,Kolekcja-okien

Bardziej szczegółowe wyjaśnienie – czym jest ciepły montaż

Miejsce styku okna z murem jest kluczowe dla zachowania odpowiedniej izolacji. Jest najbardziej narażone na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci. Jeżeli nie jest właściwie zabezpieczone może pojawić się duży problem.
Ciepły montaż polega na zastosowaniu trzech warstw izolacyjnych. Pierwszą z nich jest warstwa sucha termiczna, zabezpiecza przed przemarznięciem i pleśnią. Uszczelnienie wewnętrzne zapobiega przedostawaniu się pary wodnej ze środka budynku. Sucha izolacja jest bezpieczna dzięki zastosowaniu taśmy paroszczelnej. Natomiast powłoka zewnętrzna zapobiega przenikaniu wilgoci do środka budynku przez użycie taśmy paroprzepuszczalnej. Jednocześni pozwala na wypuszczanie wilgoci z wnętrza budynku.ciepły montaz LUCH
Do tego wszystkiego jest jeszcze warstwa wewnętrzna, na którą składa się pianka montażowa. Stanowi dobrą barierę termiczną i akustyczną. Wszystkie elementy razem pomagają zabezpieczyć budynek przed utratą energii.

Cała masa zalet

Zainstalowanie okien we właściwy sposób daje wiele korzyści. Wnętrze budynku jest chronione przed wilgocią i zagrzybieniem ścian. Poprzez ciepły montaż zlikwidowane zostają mostki termiczne, które w głównej mierze są odpowiedzialne za utratę energii. Okna są bardziej szczelne, montaż jest też trwały, dobrze wykonany nie wymaga dodatkowych remontów. Wykorzystanie montażu warstwowego zwiększa też izolację akustyczną budynku, hałasy z zewnątrz nie będą stanowiły problemu.
Warto korzystać z nowych rozwiązań, przekładają się na oszczędności w przyszłości. Zniwelowanie utraty ciepła pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.