Meble na wymiar, meble gotowe

Dokładnie, użytecznie… i drogo?

Wybór mebli do jakiegokolwiek pomieszczenia często jest trudną kwestią. Meble na wymiar mają opinię droższych, a ich producenci często jawią się jako nierzetelni wykonawcy, którzy tylko chcą pomnożyć swoje koszty. Oczywiście zdarza się, że realizacja zamówienia odbiega od oczekiwań, ale to często jest przyczyną prób cięcia kosztów przez obie strony. Sprawdzona, dobra firma meblarska nie pozwoli sobie na podobne sytuacje.

Meble na wymiar to rozwiązanie nieco kosztowniejsze, jednak nieporównywalnie wygodniejsze do zastosowania w przestrzeni mieszkania. Dzięki dokładnemu rozplanowaniu układ mebli w kuchni, łazience czy niewielkim pokoju uwzględni nie tylko możliwości przestrzenne – zostaną także wzięte pod uwagę instalacje elektryczne, kanalizacyjne czy gazowe, tak by nie zablokować sobie dostępu do któregoś ze strategicznych punktów dla zaopatrywania mieszkania w prąd czy wodę.

Ponadto meble na wymiar z niezmierną dokładnością wykorzystują całą przestrzeń pomieszczenia, dzięki czemu korzystanie z danego pokoju jest wydajniejsze, łatwiejsze i oszczędniejsze. Zyskuje się więcej miejsca do zagospodarowania.

meble na wymiar

Gotowe meble na zamówienie – czy to możliwe?

Tymczasem meble gotowe są tańsze, co często wiąże się z ich obniżoną jakością. W małych pomieszczeniach lub w nietypowym układzie mogą pojawić się znaczące trudności z dostosowaniem mebli do wymiarów kuchni czy pokoju. Atrakcyjnym rozwiązaniem wydaje się kupno mebli gotowych z możliwością dostosowania – takie opcje oferują popularne salony meblowe, jak Bodzio czy Ikea.

W Ikei możliwości są znaczenie poszerzone – można zaprojektować całe pomieszczenie, uwzględniając wszelkie nietypowe uwarunkowania. W efekcie otrzymuje się praktycznie meble na zamówienie, w cenie wyższej niż gotowy komplet, jednak nadal nieco taniej, niż w przypadku dobrego standardu mebli na zamówienie.

projektowanie wnętrz

Wybierając meble warto mimo wszystko zwracać uwagę na cenę. Zazwyczaj jest ona związana z jakością wykonania samych mebli – rodzaj użytych materiałów jest nie bez znaczenia. Najmniej zapłaci się za płytę laminowaną, znacznie więcej za drewno, fornir i wszelkie usprawnienia. Cena obejmuje także jakość usługi, a więc właściwe pomiary, projekt, wykonanie, transport i montaż – kluczowe kwestie, na których nie warto oszczędzać.