Kuchnie na wymiar – snobizm czy wygoda?

Tworzenie kuchni na wymiar to dość często powracający temat. Tym, którzy wybierają takie rozwiązanie zarzuca się nieraz snobizm, ponieważ idealnie dopasowane kuchnie na wymiar są często inwestycją pokaźnych rozmiarów. Z drugiej strony – trudno oprzeć się wrażeniu, że to inwestycja opłacalna, bo otrzymujemy wnętrze idealnie zagospodarowane oraz dostosowane do potrzeb użytkowników.

Kuchnie na wymiar…

Za kuchnią na wymiar przemawia jej doskonałość. Meble kuchenne oraz cała zabudowa są w tym przypadku idealnie dostosowane do pomieszczenia. Samo dostosowywanie jednak może wiązać się z wydłużonym czasem realizacji – skoro chcemy zaplanować każdy detal, wszystko trzeba dokładnie omówić i nanieść na plany. Rozrastający się plan z kolei przekłada się na wzrost kosztów. Jednak odpowiednio zaprojektowane kuchnie na wymiar dają możliwość uwzględnienia takich czynników jak wysokości blatów, powierzchnie przeznaczone do pracy, rozkład sprzętów AGD.

Kuchnie na wymiar to także możliwość samodzielnego dobrania takich detali jak kolorystyka czy rodzaj użytych materiałów. Można wybrać zwykłe powierzchnie laminowane albo naturalne drewno. Blaty może kryć prawdziwy marmur, a uchwyty – dowolny materiał. W ten sposób powstaje kuchnia prawie autorska, gdzie zamawiający jest niemal współautorem projektu.

…a kuchnie gotowe

Za kuchniami gotowymi przemawia nie tylko cena. Są one bardziej uniwersalne i w razie przeprowadzki można zabrać ze sobą i meble, i sprzęty AGD. W przypadku kuchni na wymiar byłoby to trudne, jeśli nawet nie niemożliwe, ponieważ kuchenka, zmywarka a często nawet lodówka są zabudowane w sposób właściwie uniemożliwiający ich transport. Na tym jednak właściwie kończą się zalety gotowych kuchni. Nie dają one możliwości tak wygodnego i sprawnego zagospodarowania przestrzeni kuchennej. W rezultacie z gotowych zestawów mebli czasem trudno jest zmontować wygodną, funkcjonalną przestrzeń.

Kuchnie na wymiar projektuje się dłużej, dłużej też trwa oczekiwanie na realizację projektu oraz montaż wszystkich mebli wraz z dostosowaniem przestrzennym pomieszczenia. Jednak ostateczny efekt jest wart zachodu i czasu. Pewnym rozwiązaniem pośrednim są kuchnie modułowe, oferowane przez niektóre większe sieci meblowe – można wówczas w dość wygodny sposób dostosować gotowe meble do pomieszczenia.

Jeśli jednak liczymy na stuprocentową wygodę i najlepsze zagospodarowanie przestrzeni, kuchnie na wymiar są rozwiązaniem idealnym. Być może warto wobec tego odłożyć nieco większą sumę, by zafundować sobie kuchnię marzeń. Zainteresowanych takimi wnętrzami zapraszamy tutaj aby poznać czar mebli na wymiar.