Jak zaaranżować mieszkanie na poddaszu?

Urządzenie mieszkania na poddaszu nie należy do prostych zadań, ponieważ pojawiają się niedogodności w postaci belek konstrukcyjnych i skosów. Pomimo, że sprawiają sporo problemów przy projektowaniu takiej przestrzeni, to z drugiej strony stanowią dodatkowy jego walor, nadając wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Takie mieszkanie daje duże możliwości niebanalnej aranżacji. Właśnie na poddaszu znajdują się apartamenty o podwyższonym standardzie. Ze względu na trudności związane z niekonwencjonalną przestrzenią poddasza warto, zanim podejmie się prace remontowo-budowlane, zamówić wizualizację architektoniczną, dzięki której można w sposób optymalny wykorzystać tę niebanalną przecież przestrzeń.

Co to są wizualizacje architektoniczne?

Wizualizacje architektoniczne należą do podstawowych narzędzi pracy architektów i projektantów. Dzięki nim zarówno klienci jak i deweloperzy uzyskują wiedzę na temat potencjalnego wyglądu domu, osiedla, czy wnętrza. Klient jeszcze przed realizacją inwestycji może zobaczyć w przestrzeni trójwymiarowej, jak będzie wyglądał zamówiony przez niego produkt. Wizualizacja przybliży wygląd zaaranżowanej przestrzeni oraz jej wyposażenia w postaci mebli, oświetlenia, dekoracji i innych elementów.

poddasze

Poza tym wizualizacja pozwala ocenić, czy zaaranżowana przestrzeń wygląda dobrze i podoba się klientowi, czy elementy wyposażenia odpowiadają jego gustom i poczuciu estetyki. W każdym momencie można do projektu wprowadzić zmiany, które zadowolą klienta. Ten rodzaj prezentacji pozwala w sposób maksymalnie funkcjonalny wykorzystać przestrzeń i to tak trudną i wymagająca, jaką jest poddasze. Dzięki wizualizacji 3D oszczędzamy czas i pieniądze, ponieważ ostatecznie kupujemy produkt, który będzie funkcjonalny i idealnie dopasowany do zaaranżowanego wnętrza.

Możemy zobaczyć, jak będą prezentowały się dodatki i dekoracje, gdyż do wizualizacji projektant nanosi nie tylko kolory, ale również faktury materiałów, a także oświetlenie i ocenić, czy wszystko dobrze się ze sobą komponuje stylistycznie. Ten fotograficzny hiperrealizm jest zaletą wizualizacji 3D. Projektantowi zdecydowanie łatwiej, dzięki takiemu narzędziu jakim jest wizualizacja, przygotować projekt aranżacji wnętrza i to nie tylko w ogólnym zakresie, ale także z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów, co ułatwia klientowi podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości lub wyborze koncepcji przebudowy, czy remontu przestrzeni mieszkalnej.

Trudności w aranżowaniu mieszkań na poddaszu

Trudności w aranżowaniu poddasza wynikają nie tylko z uciążliwych belek konstrukcyjnych i skosów, ale również z problemu jakim jest najczęściej niewystarczająca termoizolacja. Dach jest powierzchnią narażoną na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Latem poddany jest silnemu nasłonecznieniu, co sprawia, że we wnętrzu mieszkania może być bardzo gorąco, natomiast zimą pomieszczenie szybko się wychładza.

Do wnętrza może dostawać się wilgoć, dlatego niezwykle ważne jest użycie podczas remontu właściwych materiałów, gwarantujących niskie rachunki za ogrzewanie mieszkania na poddaszu. Jeśli natomiast są one wygórowane, może to być sygnałem, że z pomieszczeń ucieka ciepło. Kolejnym problemem w aranżowaniu przestrzeni na poddaszu jest dostępność światła dziennego. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie jasnych barw, które rozjaśnią wnętrza. Użycie ciemnych kolorów może działać przytłaczająco.

urządzenie poddasza

Poza tym trzeba się liczyć z wyższymi kosztami zakupu mebli na zamówienie, co jest związane ze specyfiką ścian na poddaszu, ze skosami i innymi utrudnieniami. W trakcie ustalania z projektantem wytycznych do sporządzenia wizualizacji aranżacji poddasza trzeba zdecydować, czy elementy więźby dachowej zostaną  wyeksponowane, czy ukryte pod tynkami. Jeśli są estetycznie wykonane, to mogą stanowić element dekoracyjny przestrzeni mieszkalnej.

Niezwykle trudną sztuką jest stworzenie funkcjonalnego, estetycznego i wygodnego mieszkania we wnętrzu z tyloma niedogodnościami, jakimi są skosy, belki konstrukcyjne, nieustawne pomieszczenia oraz problemy z dziennym światłem, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta, który wykona wizualizację architektoniczną.

Zalety dobrze urządzonego mieszkania na poddaszu

Mieszkania na poddaszu wbrew powszechnemu przekonaniu mają wiele zalet. Jedną z nich jest większy metraż niż tych na niższych kondygnacjach, co wynika ze sposobu obliczania metrażu „po podłodze”, co skutkuje atrakcyjniejszą cena za metr kwadratowy. Poza tym są zdecydowanie wyższe, co pozwala realizować oryginalne i ciekawe pomysły z wykorzystaniem na przykład antresoli.

Skosy wymagają umiejętnego zaaranżowania, ale mogą być ciekawym elementem dekoracyjnym, jeśli zostaną w odpowiedni i funkcjonalny sposób wykorzystane, na przykład dzięki zamówieniu mebli na wymiar, czy umieszczeniu pod nimi sofy, foteli, biblioteczki. Niedostatek światła dziennego można zlikwidować umieszczając okna dachowe, które zapewnią go aż w nadmiarze, a poza tym dostarczą ciepło. Mieszkanie na poddaszu zapewni jego mieszkańcom cenioną przez wiele osób prywatność i ciszę, wynikającą z braku sąsiadów na wyższych kondygnacjach i oddalenia od ruchu miejskiego.

Mieszkanie na poddaszu, dzięki odpowiedniej aranżacji za pomocą wizualizacji 3D, może stać się przytulnym, oryginalnym miejscem do zamieszkania.