Jak wybrać ekologiczne farby?

Większość z nas lubi od czasu do czasu wprowadzać jakieś małe zmiany w życiu, jak chociażby zmiana wystroju mieszkania. Każde mieszkanie potrzebuje zresztą od czasu do czasu remontu i odświeżenia, bo jak wiadomo, z biegiem lat wszystko powoli niszczeje i staje się mniej estetyczne. Doskonałym, prostym i niedrogim sposobem na odmianę wnętrza jest pomalowanie ścian.
Decydując się nowy kolor ścian w pomieszczeniach przede wszystkim należy wybierać dobre farby do malowania wnętrz. Co prawda każdy producent zapewnia, że to właśnie jego produkt jest najlepszy spośród wszystkich dostępnych na rynku, jednak farby różnią się między sobą składem, proporcjami użytych składników, a co za tym idzie konsystencją, trwałością czy choćby zapachem. W wielu z nich znajdują się niestety substancje, które mogą podrażniać, dlatego ze szczególna ostrożnością powinniśmy wybierać farby do ścian dla alergików, czy farby do pokoików dzieci. Wśród alergików największą grupę stanowią właśnie najmłodsi.

Remontując mieszkanie, bardzo często zauważamy, że również używane od lat meble czy zasłony wymagałyby wymiany, ale niekiedy nie mamy wystarczająco dużo funduszy na zakup nowych. Jednak wyblakłych zasłon wcale nie musimy wyrzucać do kosza – doskonałym pomysłem na ich odnowienie będą barwniki do tkanin, które pozwalają nam uzyskać nowe, piękne kolory.

Również stara, zniszczona szafa, komoda czy stolik z drewna może stać się znów pięknym i gustownym meblem, i to bez ponoszenia  dużych kosztów, dzięki renowacji. Do malowania drewna i mebli należy jednak wybrać odpowiedni preparat – rzecz jasna, nie użyjemy do tego farby do malowania ścian na zewnątrz czy farb do metalu. Drewniana powierzchnia przed przystąpieniem do malowania powinna być również odpowiednio przygotowana, a wiec oczyszczona, zmatowiona i wypolerowana oraz odtłuszczona. Tylko wtedy farba czy lakier będzie się dobrze rozprowadzał i dobrze trzymał.

Farbowanie i malowanie daje zatem mnóstwo możliwości, jednak trzeba wiedzieć, że zdecydowana większość farb, zarówno do ścian, jak i drewna, czy nawet farb do włosów może być szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Bez względu na to jakiego rodzaju farby potrzebujemy i na do czego miałby on być przeznaczony, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na skład i starać się wybierać najmniej toksyczne warianty. Farbując włosy, zamiast typowej chemicznej farby możemy np. wybrać naturalne roślinne farby do włosów lub przynajmniej farby bez amoniaku.

Dobre farby do malowania wnętrz

Każdy z nas chciałby mieć piękne mieszkanie, stylowo i modnie urządzone. Urządzając swoje cztery kąty z ogromna starannością wybieramy zatem meble, biorąc pod uwagą styl, materiał i jakość wykonania. Również tkaniny odgrywają dużą rolę w wystroju estetycznego wnętrza, dywany, firanki i zasłony czy różnego rodzaju narzuty czy ozdobne, podobnie jak drobne dodatki. Każdy przyzna jednak, że również od koloru ścian w dużej mierze zależy efekt i właśnie malowanie ścian jest jednym z kluczowych elementów każdego remontu. Jak zatem wybrać najlepsza farbę do wnętrz?

Wybór farby do malowania wnętrz nie jest prosty, tym bardziej, że w dzisiejszych czasach producenci oferują ich mnóstwo, zatem naprawdę jest w czym wybierać. Przy wyborze warto kierować się nie tylko kolorem, jaki chcielibyśmy uzyskać, ale również jakością farby, gdyż to właśnie od niej zależy z efektu będziemy zadowoleni przez długie lata – radzi firma Tafla, specjalizująca się w wykończeniach wnętrz.

Jakie farby na ścianę

Jakość niestety bardzo często zależy od ceny farby. Nierzadko chcąc nieco zaoszczędzić i decydując się na tańszy wariant, bardzo szybko przekonujemy się, że jednak nie był to trafny wybór. Już w trakcie malowania okazuje się, że farba bardzo słabo kryje, aby uzyskać pożądany efekt musimy malować ścianę kilkakrotnie, co oznacza że farba jest mało wydajna. Okazuje się, że musimy dokupywać kolejne opakowania, aby pokryć zamierzoną powierzchnię i w efekcie wydajemy więcej niż gdybyśmy od razu wybrali droższą farbę.

Dobra farba do wnętrz powinna być zatem dobrze kryjąca, a co za tym idzie wydajna, dlatego wybierając się do sklepu po jej zakup, zwróćmy uwagę na informacje na opakowaniu, jaka powierzchnię pokryjemy daną objętością farby. Farba powinna mieć również odpowiednią konsystencję, niezbyt gęstą, aby dobrze się rozprowadzała, ale także niezbyt rzadką, aby uniknąć chlapania i spływania po powierzchni.

Szukając idealnej farby do malowania wnętrz, powinniśmy również dobrać ją do rodzaju ściany i wziąć pod uwagę, jakie pomieszczenia będziemy malować. Ogólnie rzecz biorąc, dobra farba akrylowa powinna sprawdzić się w każdym wnętrzu, jednak dla przykładu bardzo modne ostatnio farby lateksowe i winylowe często są zupełnie nieodporne na wilgoć, dlatego też niekoniecznie sprawdzą się w łazience. O jakości świadczy również odporność na zmywanie, szczególnie ważna przy wyborze jasnych kolorów, które szybko się brudzą. Choć wielu producentów reklamuje wyroby o takich właśnie właściwościach, bardzo często okazuje się, że choćby przy lekkim przetarciu wilgotną szmatką, na ścianie pozostają nieestetyczne plamy.

Na pewno każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że ściany co jakiś czas trzeba odświeżyć, jednak niewiele osób ma ochotę malować ściany co kilka miesięcy. Farba powinna być zatem trwała, nie powinna zmieniać odcienia koloru, ani się łuszczyć. Jeśli podczas zakupu dokonamy dobrego wyboru, z efektu na pewno będziemy zadowoleni przez długi czas.