Jak wybrać drewniane drzwi do mieszkania?

Elegancki, piękny surowiec, jakim jest drewno daje wrażenie ciepła i przytulności. Doskonale nadaje się do wnętrz utrzymanych w nowoczesnym stylu, jak i do tych, w których dominują nawiązania do rustykalnych czy tradycyjnych trendów. To dlatego wewnętrzne drzwi drewniane cieszą się taką popularnością i są coraz chętniej wybierane przez osoby, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie urządzanych wnętrz.

Drzwi drewniane – rodzaje konstrukcji

Wybierając drzwi drewniane trzeba wiedzieć, że pod tym pojęciem mogą kryć się zarówno drzwi wykonane z litego drewna, jak i klejone warstwowo, mogą także w znacznym stopniu różnić się wyglądem. Zależnie od indywidualnych preferencji drzwi mogą mieć jedno lub dwa skrzydła, otwierać się jednostronnie lub wahadłowo, przesuwnie, harmonijkowo czy przez składanie skrzydeł.

Drzwi to jednak nie tylko skrzydło, ale również okalająca całe przejście w ścianie ościeżnica, gwarantująca prawidłowe osadzenie drzwi w ścianie. Funkcjonalność drzwi zapewniają okucia – zawiasy, które umożliwiają poruszanie skrzydłem drzwi, klamki czy gałki oraz zamki.

drzwi drewniane Śląsk
Faktura drewna sprzyja nadaniu wnętrzom przytulnego charakteru.

Różne zakłady stolarskie przygotowują drzwi według własnych koncepcji, jednak podstawowe zasady są takie same – rama wykonana z dobrej jakości klejonki stanowi konstrukcję, na której trzymają się pozostałe elementy. Klejonka to trzy warstwy drewna, zapewniające odporność na zniszczenie czy wypaczanie się drzwi. Rama wypełniona jest kilkoma warstwami drewna lub połączeniem trzech warstw:

  • Drewna,
  • Sklejki,
  • Płyty wiórowej.

Drzwi jako element wystroju

Dla zapewnienia wyjątkowej trwałości oraz atrakcyjnych efektów wizualnych producent może zastosować wypełnienie szkłem czy jego odpowiednikami. Aby drzwi drewniane prezentowały się elegancko na zewnątrz mogą być pokryte specjalną warstwą laminatu bądź fornirem. Można wybrać wówczas warstwy imitujące drewno albo inne materiały. Jest to opcja o tyle ciekawa, że nawet przy wyborze tańszych rozwiązań konstrukcyjnych można uzyskać wrażenie litego drewna o egzotycznym pochodzeniu.

Oryginalne drzwi drewniane przygotowuje dla swoich klientów firma świadcząca usługi stolarskie – Halupczok.com.pl – jako doświadczony producent zapewnia drzwi z surowców najwyższej jakości, o doskonałych parametrów.

Dopasowanie drzwi wewnętrznych do swoich preferencji obejmuje przede wszystkim dobranie kształtu drzwi, wybór rodzaju wypełnienia ramy – drewno lub jego imitacja albo szkło – oraz dopasowanie koloru. Wiele osób decyduje się na drzwi wewnętrzne drewniane przygotowane z drewna, ponieważ oprócz oczywistych efektów wizualnych gwarantują one bardzo dobre efekty wizualne.