Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Sprzedanie mieszkania wcale nie zależy wyłącznie od kwestii takich jak lokalizacja czy przystępna cena. Wbrew pozorom nawet podczas tak ważnych zakupów, jak nieruchomości, znaczącą rolę odgrywa pierwsze wrażenie. Ludzie, szukając mieszkania, szukają domu, dlatego w dużym stopniu o werdykcie decydują emocje. Mieszkanie więc musi wywrzeć pozytywne wrażenie na oglądających. Tylko jak to uzyskać?

Znaczenie przygotowania mieszkania do wynajmu czy sprzedaży

Nie wszyscy wierzą, że odpowiednie przygotowanie mieszkania ma sens. Niektórym wydaje się to zbędne, myśląc że o wszystkim zadecyduje rzeczywista wartość mieszkania. Czy coś takiego w ogóle istnieje? W końcu dom to nie tylko lokalizacja. Dlatego tak istotne jest, aby oglądający potencjalni kupcy poczuli się naprawdę dobrze. To może zmienić bardzo wiele. Człowiek jest istotą czułą na pierwsze wrażenie, a mieszkanie to poważny wydatek. Jeśli ktoś już na początku poczuje się niekomfortowo, to nic go nie przekona, aby jeszcze rozważyć zakup. Większość osób szukających mieszkania na wynajem nawet nie wie czego szuka i czego oczekuje, czekają oni wyłącznie na moment, w którym wejdą do mieszkania i poczują to coś.

Każde mieszkanie można upiększyć niewielkimi kosztami. Istnieją specjalne firmy zajmujące się tak zwanym home stagingiem, które znacznie pomagają w odpowiednim przygotowaniu mieszkania do sprzedaży lub wynajmu. Warto wiedzieć, że sensowne przygotowanie mieszkania wymaga czasu i pracy. Jednak wysiłek ten odbije się później na zarobku z mieszkania, jest to fakt niezaprzeczalny. Istnieje kilka prostych trików, które uatrakcyjnią nawet najgorsze mieszkanie. Nie warto się poddawać, większość z nich nie wymaga dużego nakładu pieniędzy, a tylko trochę sprytu i czasu.

przygotowanie mieszkania do sprzedaży

Transformacja mieszkania

Najprostszy i podstawowy manewr, bez którego nie uda się donikąd zajść, czyli sprzątniecie mieszkania. Jest to zabieg konieczny i nie chodzi tylko o delikatne uprzątnięcie. Ludzie przepadają za mieszkaniami świeżymi i jasnymi. Nie uda się wywrzeć dobrego pierwszego wrażenia, gdy mieszkanie będzie zaniedbane. Przyszli właściciele nie muszą przecież wiedzieć, jak dbali o mieszkanie poprzednicy. Podstawą są czyste okna, inaczej mieszkanie wygląda ponuro. Może akurat uda się natrafić na jakieś słońce i ktoś zachwyci się klimatem naszego mieszkania. To musi być porządne sprzątanie, należy zainteresować się: dywanami, fugami, kurzem, podłogami. Nie zapominajmy o oczywistościach takich jak zmycie naczyń.

Kolejna kwestia, o której nie zdaje sobie sprawy większość osób, próbujących sprzedać lub wynająć mieszkanie, a więc usuwamy swoje ślady. Chowamy czy wynosimy wszystkie bibeloty, prywatne rzeczy, zbędne drobiazgi i pamiątki. Potencjalny nabywca musi poczuć, że w mieszkaniu jest przestrzeń dla niego i jego rodziny. Często też posiadamy ważne dla nas ozdóbki, które nie pasują do stylu mieszkania i źle wpływają na estetykę i aranżacje wnętrza. Zdecydowanie trzeba się ich pozbyć.

Zaleca się pomalowanie ścian, wówczas mieszkanie wygląda czysto i świeżo. Najlepiej postawić na biel lub kolory jasne i ciepłe. Oglądający traktują ściany jak tło dla ich wymarzonego ułożenia mebli, więc dobrze, gdy są one neutralne. Jeśli nie chcemy bieli, można postawić na jasne odcienie szarości czy brązu.

Kolejna istotna kwestia, mieszkanie nie może być zagracone. Ludzie potrzebują przestrzeni, którą należy uwypuklić. Dlatego dobrze jest zastanowić się nad dotychczasowym umeblowaniem. Warto pozbyć się zbędnych mebli. Nie powinno ich być zbyt dużo w mieszkaniu. Zostawmy tylko te praktyczne, estetyczne i jedne z nowszych.

Ostatnia podstawowa sprawa to usterki, które warto naprawić. Nie chodzi o gruntowny remont, tylko o naprawę drobne defektów, które mogą wpłynąć na zły obraz mieszkania. Wymień żarówkę, napraw cieknący kran i niedomykające się drzwi, bo to może wiele zmienić.