Jak poradzić sobie z zalaniem mieszkania?

Zalanie mieszkania zdarza się dość często. Zazwyczaj powodem jest uszkodzona instalacja wodociągowa oraz awarie sprzętów, takich jak np. lodówka czy pralka. Do zalania może dojść także wtedy, gdy do takiej awarii dojdzie w mieszkaniu sąsiada. W takiej sytuacji niezbędne jest podjęcie odpowiednich kroków, które pozwolą na usunięcie skutków zalania. Tylko szybka reakcja może uchronić przed poważnymi szkodami oraz uratować część wyposażenia mieszkania.

Usuwanie skutków zalania – od czego zacząć?

W przypadku zalania mieszkania bardzo ważne jest sprawdzenie, co dokładnie jest jego przyczyną. Pomoże to zapobiec rozprzestrzenianiu się wody. Do najczęściej występujących przyczyn zalania zaliczyć można przede wszystkim:

  • uszkodzenie wężyka doprowadzającego wodę do pralki lub zmywarki,
  • rozszczelnienie rur,
  • przeciekający dach,
  • pozostawienie otwartego okna podczas deszczu.

Jeśli zalanie wynika z niesprawnego wężyka lub jest efektem rozszczelnienia rur, to bardzo ważne jest niezwłoczne zakręcenie głównego zaworu wody. Dzięki temu uda się zapobiec rozprzestrzenianiu jej po całym domu czy mieszkaniu. Przed rozpoczęciem wypompowywania wody oraz usuwania skutków zalania trzeba wcześniej upewnić się, czy można to zrobić bezpiecznie. Woda, która dostanie się do instalacji elektrycznej może stanowić ogromne zagrożenie.

Jak przygotować się do usuwania skutków zalania?

W przypadku nieruchomości, które mają wykupione stosowne ubezpieczenie, niezbędne jest oczekiwanie na rzeczoznawcę, który oceni rozmiar szkód. Tylko na podstawie takich oględzin możliwe będzie uzyskanie odszkodowania. Nie należy wcześniej usuwać skutków działania wody, gdyż może to wpłynąć na obniżenie wysokości odszkodowania. Niektóre z towarzystw pozwalają na wydanie opinii na podstawie zdjęć. Dzięki temu niezwłocznie po zalaniu można rozpocząć porządkowanie.

W pierwszej kolejności, zaraz po odłączeniu zasilania, warto wynieść sprzęt, który w ten sposób można ochronić przed działaniem wody. Zwiększy to szanse na to, że będzie można z niego jeszcze korzystać.

Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?

Po wyniesieniu sprzętów z zalanych pomieszczeń należy przystąpić do wypompowywania wody, a następnie usunąć muł, jeśli do zalania doszło w wyniku awarii rurociągu. Usuwanie zanieczyszczeń powinno odbywać się bardzo dokładnie, gdyż tylko wtedy takie pomieszczenia będą na tyle czyste, że będą nadawały się do użytkowania. Bardzo ważne jest to, aby po usunięciu wody przeprowadzić pomiary wilgotności. Pozwoli to dopasować odpowiednie metody osuszania. Szczególną uwagę należy przyłożyć do sprawdzania poziomu wilgoci ścian, podłóg oraz elementów wyposażenia wykonanych z drewna.

Niektóre rzeczy znajdujące się w zalanych pomieszczeniach trzeba wyrzucić, nawet jeśli nie uległy one całkowitemu zniszczeniu. Jest to szczególnie ważne, jeśli do zalania doszło w wyniku powodzi. W takiej wodzie znajduje się wiele groźnych drobnoustrojów, które mogą osiadać na elementach wyposażenia, dlatego muszą być zutylizowane. Najczęściej po zalaniu konieczne jest usunięcie podłóg, tapet oraz płyt kartonowo-gipsowych. Należy wyrzucić także książki, zabawki, tapicerowane meble, materace i pościel oraz dywany, jeśli miały kontakt z wodą. Potrzebują bardzo dużo czasu do tego, aby wyschnąć. W tym czasie mogą być natomiast doskonałym środowiskiem dla bakterii i innych drobnoustrojów.

powódź

Jak skutecznie zająć się zalanym mieszkaniem?

Jednym z najlepszych sposobów na usunięcie szkód powstałych w wyniku zalania jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Przeprowadzi ona dokładne czyszczenie oraz zutylizuje rzeczy, które nie nadają się już do użytku. Profesjonalne sprzątanie mieszkania po zalaniu obejmuje bardzo często także ozonowanie pomieszczeń. To metoda polegająca na wykorzystaniu specjalnej maszyny produkującej ozon. Jest on wtłaczany do pomieszczeń, co pozwala na skuteczne usunięcie drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń. Dzięki temu i dokładnemu sprzątaniu możliwe jest przywrócenie pierwotnego stanu mieszkania. Jest to w pełni bezpieczna dla zdrowia metoda, która pozwala usunąć także przykry zapach wilgoci. Ozonowanie chroni przed rozwojem grzybów oraz pleśni. 

Zalanie najczęściej wiąże się ze sporymi stratami, które wyrządza woda. Jednak szybkie i skuteczne sprzątanie po takim zdarzeniu pozwoli usunąć szkody. Warto wybrać profesjonalną firmę, która przeprowadzi to bardzo dokładnie oraz przy użyciu nowoczesnych sprzętów.