Gałka obrotowa – do jakich drzwi ma najlepsze zastosowanie?

Wiemy już, że o stylistyce wnętrza i otoczenia posesji decydują nie tylko z daleka widoczne elementy, takie jak meble czy ogrodzenie, lecz też i drobiazgi, którymi posługujemy się na co dzień. Dotyczy to m.in. uchwytów do drzwi. Jednym z nich jest gałka obrotowa. Podpowiadamy, przy jakich drzwiach sprawdzi się ona najlepiej i jakie są jej najważniejsze cechy. 

Gałka obrotowa do drzwi zewnętrznych

W przypadku drzwi zewnętrznych gałka obrotowa będzie równie dobrym rozwiązaniem, co zwykła klamka. Z uwagi jednak na to, że od zewnętrznej strony będzie ona narażona na działanie czynników atmosferycznych w znaczącym stopniu, należy stawiać na gałki wykonane z odpornych materiałów, które będą mogły służyć przez długie lata. Do materiałów takich należy m.in. mosiądz, aluminium, czy też najczęściej wybierana stal nierdzewna. 

gałka do drzwi zewnętrznych ze stali nierdzewnej

Czasem stosuje się łączenie klamki z gałką, np. w przypadku pomieszczeń, do których dostęp powinien być nieco utrudniony. Jest to dobrym rozwiązaniem np. wtedy, gdy w domu są małe dzieci i nie chcesz, by mogły one w dowolnej chwili wyjść na dwór. Gałka może być wyposażona w blokadę, a do tego dzieciom trudniej jest ją otworzyć, niż zwykłą klamkę. Można też zastosować gałkę od zewnątrz, z wmontowanym kluczem, jednak zależnie od systemu zamykania, każdorazowo przy wchodzeniu do domu może być konieczne używanie klucza.

Gałka obrotowa w drzwiach wewnętrznych

Tutaj nie musisz już tak bardzo zastanawiać się nad warunkami atmosferycznymi, chyba że mówimy o promieniowaniu słonecznym, narażającym niektóre elementy na płowienie. W przypadku gałek do drzwi wewnętrznych szczególnego znaczenia nabiera dopasowanie ich do stylistyki wnętrza. Gałki sprawdzają się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tych rustykalnych. W tym pierwszym przypadku lepiej sprawdzą się modele proste, pozbawione zdobień, w kolorach bieli, czerni lub szarości, zaś w stylach retro dopuszczalne są wszelkie złocenia, zabiegi postarzające lub fantazyjne wzory. 

Co ciekawe, gałka obrotowa będzie świetnym rozwiązaniem w stylu glamour. Na współczesnym rynku dostępne są gałki stylizowane na ozdobne kryształy, dzięki czemu doskonale wpiszą się w bogatą, luksusową stylistykę wnętrza w tym charakterze.

gałka nierdzewna do drzwi zewnętrznych

Najważniejsze cechy gałki ze stali nierdzewnej

  • Gałki obrotowe są na ogół lekkie, dlatego też nie będą one dobrym wyborem w przypadku dużych i masywnych drzwi, dlatego, że ich otworzenie będzie wymagało znacznie większego wysiłku. 
  • Otwieranie drzwi z jej pomocą nie powinno sprawiać kłopotu. Warto jednak pamiętać o tym, że klasyczną gałkę obrotową znacznie trudniej jest odtworzyć, kiedy ma się mokre lub wilgotne ręce. 
  • Aby wybrać jak najbardziej estetyczne rozwiązanie, wszelkie elementy montażowe powinny być ukryte pod rozetą. 
  • Najbardziej polecanym materiałem, szczególnie w przypadku gałki do drzwi zewnętrznych, będzie gałka wykonana ze stali nierdzewnej. 
  • Faktura i kolorystyka klamki powinna być taka sama, jak zawiasów. Połączenie błyszczącej klamki z matowymi zawiasami lub odwrotnie, czy też stosowanie tych dwóch elementów w różnych kolorach zapewni niezbyt ciekawy efekt.

Szeroki wybór gałek drzwiowych w sklepach internetowych

Klamki czy też gałki drzwiowe nie są elementem, który wymieniasz szczególnie często, warto zatem zadbać, by były jak najlepiej dobrane. Szeroki wybór stylowych gałek znajdziesz w sklepie internetowym Fastkop, w którym oferowane są gałki okrągłe i kuliste, a także, wyjątkowo sprawdzające się we wnętrzach nowoczesnych, gałki kwadratowe.