Dom pod klucz – ile to kosztuje?

Budowa domu to życiowa inwestycja. Potrzebne są nie tylko środki finansowe, ale także cierpliwość i wiele wyrzeczeń. Wszystko to rekompensuje jednak dzień, w którym można wprowadzić się do własnego, wymarzonego mieszkania.

Często najwięcej zmagań wywołują koszty budowy domu. To problem, który pojawia się w momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu budowania domu. Jednak można go rozwiązać na kilka sposobów, oferują je banki. Każda placówka chętnie przydzieli kredyt budowlany, trzeba tylko spełniać odpowiednie warunki, które sprowadzają się do zdolności kredytowej.

Finansowanie budowy to opłacenie robotników, architekta, geodety, a także materiałów i sprzętu. W trakcie przedsięwzięcia mogą pojawić się niespodziewane koszty, dlatego warto mieć przygotowaną nieco większą sumę niż przewidujemy. Jakość naszego mieszkania będzie w dużym stopniu zależała od wyspecjalizowanych pracowników budowy, dlatego spore znaczenie ma firma budowlana.

Jest wiele przedsiębiorstw świadczących usługi budowlane. Wiele z nich posiada specjalistyczne profile. Obecnie wiele firm zajmuje się wyłącznie jedną dziedziną, np. budownictwo stalowe. Konstrukcje stalowe są dziś bardzo popularne, stosowane głównie w przemyśle, ale decyduje się na nie także mnóstwo rodzin, które chcą posiadać własny dom.

Wiele firm oferuje kompleksowe usługi, począwszy od projektu, na pracach wykończeniowych kończąc. Można zakupić gotowe projekty domów lub razem z architektami zrealizować własny, oryginalny pomysł na wymarzone rodzinne mieszkanie.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych

Każdy, kto planuje budowę domu marzy o idealnym budynku według własnego pomysłu. Jednak aby zaoszczędzić czas oraz pieniądze na indywidualnych spotkaniach z architektem, można wykorzystać gotowe projekty domów. Jest wiele firm budowlanych, które oferują zrealizowane już lub całkiem nowe projekty.

Zamawiając standardowy projekt mieszkania, będziemy mieli pewność co do jego jakości na podstawie wybudowanych już domów. Chcąc skorzystać z nowatorskich pomysłów architektów, można pod okiem fachowca dokonać poprawek, przystosowując mieszkanie do własnych potrzeb.

Firmy budowlane oferują tysiące gotowych projektów domów jednorodzinnych. Budynki o powierzchni od stu do stu pięćdziesięciu metrów kwadratowych wyceniane są na tysiąc lub dwa tysiące złotych. Jest to cena, w skład której wchodzi prezentacja graficzna, plany, dokładne wymiary i schematy, opisane materiały budowlane, a także rady oraz zniżki na realizację projektu, jeśli będzie się korzystać z usług tej samej firmy.

Nowy dom

Im większa powierzchnia mieszkania, tym wyższa cena, jaką trzeba zapłacić architektowi za projekt. Możliwości jest wiele. Osoby udające się do biura architektonicznego często pod wpływem wielu ofert zmieniają zdanie dotyczące wymarzonego domu, co nikogo nie dziwi, bo jest w czym wybierać. Gotowe projekty dotyczą zarówno domów jednokondygnacyjnych, jak i wielopiętrowych. Kuchnia może być otwarta, całe mieszkanie może mieć charakter studyjny. Łazienka i toaleta mogą być połączone lub mieć osobne wejścia. Opcji jest wiele, a rozwiązań jeszcze więcej.

Wybierając projekt trzeba wziąć pod uwagę koszty budowy domu. Im bardziej wymyślny i nietypowy budynek, tym więcej będzie kosztowała jego budowa, dlatego zanim zdecydujemy się na projekt, warto dokładnie go przeanalizować i zweryfikować z naszymi oczekiwaniami i możliwościami finansowymi.

Budowa domu to życiowa decyzja, która wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, jednak moment, w którym można urządzić mieszkanie i w nim zamieszkać wynagradza wszelkie utrudnienia, z którymi spotyka się każdy, kto rozpoczyna budowę domu.