Dlaczego porcelanowe naczynia są takie wyjątkowe?

Wyroby z porcelany są już od wieków doceniane jako jeden z najlepszych przykładów kunsztu i wyrafinowania. Delikatne, piękne i ekskluzywne zastawy stołowe goszczą zarówno na królewskich stołach, jak i w domach wielu ludzi. Czy to z okazji specjalnego przyjęcia, czy też rodzinnego obiadu, zastawienie stołu jednakowym serwisem potrafi stworzyć niepowtarzalny klimat i zamienić zwyczajny posiłek w prawdziwie uroczyste danie. Skąd jednak wzięła się tak ogromna popularność i prestiż porcelany i dlaczego do dziś uważa się ją za wyjątkowy i poniekąd ekskluzywny materiał?

Czym jest porcelana i skąd wzięła się jej popularność?

Porcelana to nic innego jak ceramika bardzo wysokiej jakości, wytwarzana z mieszanki glinki kaolinowej, skalenia oraz kwarcu. Naczynia wykonane z porcelany cechuje przede wszystkim biała barwa (kolorowe zastawy to zastawy malowane) oraz charakterystyczna przeźroczystość, którą łatwo zauważyć podnosząc filiżankę „do światła”. Porcelana nazywana jest często białym złotem. Choć z pozoru delikatna, jej wytrzymałość i twardość można porównać do samego granitu. Porcelana nie powinna się ścierać, ani łatwo brudzić, a same naczynia z niej wykonane można z łatwością zidentyfikować przez charakterystyczną przepuszczalność światła, która nadaje im jednocześnie niezwykłej elegancji. To właśnie dzięki tej niezwykłej delikatności porcelana zawdzięcza sobie imię jednego z najbardziej prestiżowych materiałów do wyrobu naczyń i serwisów obiadowych.

Pierwszymi twórcami porcelany byli Chińczycy, którzy używali jej już w II wieku przed Chrystusem. To właśnie chińska porcelana do dziś cieszy się na świecie największym uznaniem, przez co jest zwykle też porcelaną najdroższą. Do Europy przywiózł ją znany podróżnik, Marco Polo. To między innymi dzięki niemu królowie i władcy krajów europejskich przyjęli tradycję stosowania porcelany jako zastawy stołowej, nadając materiałowi tym samym jeszcze większy prestiż i klasę.

 porcelana zestaw obiadowo kawowy

Porcelana kiedyś i dziś – dlaczego jest tak wyjątkowa?

Choć dziś porcelana nie jest już towarem o bardzo niskiej dostępności, a jej zakupu można dokonać właściwie wszędzie, zastawy porcelanowe wciąż uchodzą jako coś bardzo ekskluzywnego. Często uważa się je wręcz za prawdziwe dzieła sztuki, zwłaszcza w przypadku serwisów zdobionych bardzo unikalnymi wzorami na zamówienie klienta. Elegancka porcelanowa zastawa wykorzystywana jest zwykle w trakcie ważnych uroczystości i jest niewątpliwie doskonałym sposobem na stworzenie wokół stołu aury luksusu i elegancji.

Choć wiele zastaw mogłoby dziś zostać uznanymi za antyki, to przede wszystkim klasyczna, nowoczesna, niedekorowana porcelana cieszy się największą popularnością w domach wielu ludzi. Pasująca do każdej okazji i dopasowująca się do charakteru wydarzenia zastawa powinna być podstawą wyposażenia każdej kuchni. Stosując porcelanę sprawiamy przyjemność wizualną nie tylko sobie, ale i zebranym gościom. A przecież dużą część posiłku stanowi jego oprawa estetyczna!

Wiele wariantów porcelany

Jako że zastawy z porcelany potrafią być niezwykle drogie i często unikatowe, wiele osób decyduje się na ich stosowanie wyłącznie „od święta”. Zastawy takie są często bogato zdobione lub charakteryzują się nietypowym kształtem, co oczywiście jedynie podnosi rangę serwisu. Niektórzy jednak lubią cieszyć się porcelaną na co dzień, stawiając wówczas na bardziej klasyczne i proste wzornictwo oraz wysoką jakość, która gwarantuje oczywiście lepszą wytrzymałość. Nawet gładka, biała porcelana może być uznana za wyjątkowy dodatek i stanowić idealne wykończenie aranżacji stołu bez względu na sytuację i zebrane przy stole grono gości.