Dekoracje z cortenu – niezwykła dekoracja do każdego domu

Obserwując aktualne trendy w designie widzimy, że natura wciąż górą. Nowoczesny design już nie kojarzy nam się z chłodem – szkłem, stalą nierdzewną i szarością. Coraz częściej wypełniamy nasze domy naturalnymi materiałami: surowym drewnem, skórą, wełną, metalem w kolorze miedzi i złota. Jasne do tej pory skandynawskie wnętrza zyskują coraz więcej ciemnych kolorów: brązu, rudego, złotego. Klimat się ociepla, również w designie. Poszukujemy domowego ciepła i przytulności. W ten trend idealnie wpisuje się cor-ten.

Co to jest cor-ten?

Architekt wnętrz - Kosmala Warszawa BemowoCor-ten to stal o specjalnym składzie, która po wystawieniu na działanie powietrza i deszczu, pokrywa się warstwą rdzy, przez co staje się odporna na dalszą korozję. Został wynaleziony w Stanach w latach 30-tych ubiegłego wieku i początkowo służył do budowy wagonów kolejowych. Materiał ten nie wymaga malowania ani traktowania środkami antykorozyjnymi, a przy tym posiada wszystkie właściwości stali. Ponieważ ten zardzewiały metal nie wymaga pielęgnacji, jest idealnym materiałem do stosowania na zewnątrz. Obecnie stał się bardzo popularny w architekturze – wykonuje się z niego okładziny elewacyjne, jak w przypadku Muzeum Solidarności w Gdańsku czy Muzeum w Palmirach. Pojawia się w ogrodach jako donice, paleniska, ogrodzenia, ścianki oporowe, gdyż jego rudo-brązowy kolor pięknie współgra z zielenią. Cor-ten ma wszystkie zalety blachy czarnej i jest przy tym odporny na korozję – dzięki swojej wytrzymałości pozwala tworzyć lekkie konstrukcje znacznych rozmiarów, łatwe i tanie w utrzymaniu. Także artyści chętnie tworzą z niego rzeźby i instalacje.

Ozdoby ścienne z cor-tenu

Zaprośmy teraz cor-ten do naszych domów. Dzięki swoim rudo-brązowym kolorom i chropowatej fakturze wprowadzimy do wnętrza ciepło i przytulność. Możemy ozdobić białą ścianę wieszając na niej duży obraz z cor-tenu, który podświetlimy od tyłu. Zamiast wieszać wiele ozdób, wprowadźmy jeden, znaczący element, który przyciągnie wzrok i uspokoi zmysły. Możecie zamówić wycięcie dowolnego motywu, który odda Waszą osobowość i idealnie wpisze się w charakter miejsca, w którym będzie eksponowany.
Możemy mieć wpływ na wybarwienie cor-tenu. W zależności od czasu patynowania rdza przechodzi poprzez kolory: od żółto-pomarańczowego, poprzez rudy, brązowy aż do mahoniu. Nigdy też nie jest to jednolite wybarwienie, powierzchnia jest pełna niuansów. A jeśli nie jesteśmy zadowoleni z efektu – przecieramy powierzchnię papierem ściernym i ponawiamy cały proces rdzewienia.