Aranżacja wnętrz – jak robią to profesjonaliści?

Każdy człowiek pragnie dobrze czuć się we własnym domu czy biurze. Gustownie urządzone wnętrze przyczynia się do lepszego pełnienia funkcji określonego pomieszczenia. Sprawia, że człowiek który tam przebywa czuje się bardzo dobrze, jakby był w miejscu, które jest dla niego przeznaczone. Dlatego też kwestia aranżacji wnętrz jest tak ważna? Jak robią to profesjonaliści? Jakie zasady należy uwzględnić przy aranżacji wnętrz?

Nie ma dobrych przepisów na stworzenie idealnego wnętrza. Aranżacja musi spełniać osobiste wymagania oraz oczekiwania osób przebywających w pomieszczeniu. Obecne są jednak podstawowe zasady projektowania, których przestrzeganie pozwoli na stworzenie harmonijnej całości, która będzie zarówno efektowna jaki i ergonomiczna. Takimi zasadami kierują się profesjonaliści.  W projektowaniu idealnego wnętrza uwzględnić należy takie czynniki jak: estetyka oraz ergonomia, przestrzeń i światło, a także kolor i materiał.

Estetyka oraz ergonomiaapartment

Idealna aranżacja powinna zapewniać miłe wrażenia dla oka, ducha, a także ciała. Estetyka to kwestia, która decyduje o tym jak czujemy się we własnym wnętrzu. Nie wskazane jest w tym przypadku ślepe podążanie za modą. Ważne w tej kwestii jest dopasowanie stylu aranżacji do swojego gustu. W sytuacji gdy lubimy naturalne otoczenie, możemy postawić na klasykę albo niezwykle popularny styl skandynawski. W sytuacji kiedy bliższa jest nam wyrazistość oraz ekstrawagancja, możemy postawić na nowoczesną albo industrialną formę. Dla zapewnienia komfortu psychicznego istotną rolę pełni także ergonomia. W związku z tym warto jest się zastanowić nad podziałem stref na dzienną oraz nocną, czyli na miejsce normalnego funkcjonowania i wypoczynku. Warto także zadbać o bezproblemowe poruszanie się po pomieszczeniu, odpowiednią wysokość oraz ustawienie sprzętów, ponadto otwieranie drzwi we właściwą stronę.

Przestrzeń oraz światło

Profesjonalnie przygotowany projekt aranżacji wnętrza powinien uwzględniać w swoim zakresie eksponowanie zalet, a także tuszowanie mankamentów pomieszczenia. W związku z tym ważne jest tutaj umiejętne eksponowanie światłem, a także przestrzenią. Przyczyni się to do poprawy proporcji określonego pomieszczenia. Doświetlając wnętrze sprawimy, że będzie ono wyglądało na większe. W małych pomieszczeniach należy zrezygnować z zasłon oraz firan, dla wyeksponowania okien, powodując wpuszczenie jak największa ilość światła dziennego. Bardzo ważny jest także dobrze przemyślany układ oświetlenia elektrycznego. Ponadto podkreślić należy, że ciężkie meble, a także liczne dekoracje spowodują, że większa przestrzeń będzie bardziej przytulna.

Kolor oraz materiałpaleta-kolorow

            Każdy z nas bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z ważnego znaczenia koloru w każdym wnętrzu. Podkreślić należy fakt, że barwy wyraziste, a także ciemne spowodują optyczne zmniejszenie pomieszczenia, w sytuacji natomiast w której zdecydujemy się na biel, która odbija światło, uzyskamy efekt powiększenia pomieszczenia. Ponadto kolorystka wpływa na samopoczucie człowieka. Jasne kolory są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku pracy umysłowej, natomiast bardziej intensywne barwy dodają dużo energii. Warto podkreślić, iż znaczenie tutaj mają także faktury we wnętrzach. Duży połysk laminatu, czy też marmuru powodują odbijanie światła, a także powiększają wnętrze, a także nadają wnętrzu chłodny charakter. Ponadto naturalne materiały takie jak drewno przyczyniają się do tworzenia miłej oraz ciepłej atmosfery.

Stworzenie harmonijnej aranżacji nie jest rzeczą prostą. Profesjonaliści mają zatem zadanie polegające na stworzeniu projektu funkcjonalnego wnętrza, który obejmuje widoki ścian, plan wyburzeń, ponadto schemat sufitów, posadzek wraz z propozycjami barw. Plany aranżacyjne powinny także uwzględniać instalacje. Bardzo profesjonalna porada profesjonalistów od aranżacji wnętrz obejmuje także wybór materiałów, mebli, dekoracji, wizualizacje, a ponadto nadzór autorski.  Cena profesjonalnego projektu uzależniona jest przede wszystkim od takich czynników jak metraż pomieszczenia, zakres, a ponadto standard pracy.