5 pomysłów na wykończenie kuchni

Aranżacja swojej wymarzonej kuchni może stanowić zarówno niezwykłą przygodę jak i niemałe wyzwanie. Współczesny rynek proponuje wiele ciekawych i efektownych rozwiązań jak zaaranżować przestrzeń, aby była funkcjonalna i jednocześnie zapewniała zachwycające wrażenia estetyczne. Oto kilka propozycji, które warto rozważyć.

Panel szklany

To jeden z najbardziej popularnych motywów dekoracyjnych, który stosuje się we współczesnych kuchniach. Interesującą grafikę umieszcza się na specjalnie zahartowanym szkle, które posiada wysoką odporność na mechaniczne uszkodzenia, wilgoć oraz wysoką temperaturę. Jest to doskonały sposób na zastąpienie tradycyjnego wykończenia ściany w postaci glazury.

kuchnia

Niektóre panele ścienne są na tyle duże, że mogą elegancko wypełnić całą lukę przestrzenną, znajdującą się między podwieszanymi szafkami kuchennymi a blatem. W ten sposób skutecznie zabezpieczają ścianę przed kontaktem z oleistymi substancjami, wodą czy odpryskami przyrządzanej, gotowanej żywności. Ponadto, szkło idealnie czyści się z wszelkich zabrudzeń, a barwna i żywa dekoracja graficzna skutecznie zamaskuje ewentualne smugi. Ze względu na duże możliwości graficzne współcześnie można w atrakcyjny sposób udekorować swoją kuchnię obrazem np. z ziarnami kawy, trójwymiarowym widokiem na wodospad, soczystą roślinnością czy po prostu klimatycznym widokiem miasta nocą.

Fototapeta

Świetną alternatywę dla paneli szklanych stanowi barwna fototapeta. Dostępne do wyboru wielkoformatowe rozmiary mogą skuteczne zakryć dużą część ściany i zabezpieczyć przed zabrudzeniami. W przeciwieństwie do szkła, fototapety są zdecydowanie łatwiejsze do transportu i montażu. Spośród dostępnych rodzajów warto wybrać grube, cechujące się dużą gramaturą, które są pokryte dodatkową, ochronną warstwą PCV. Klejone na specjalnej warstwie flizeliny, potrafią doskonale zamaskować nierówności na ścianie i są bardzo wytrzymałe na wilgoć i mechaniczne uszkodzenia. Kiedy zaistnieje chęć szybkiej zmiany dekoracyjnego motywu, nie trzeba fototapety usuwać tak jak w przypadku panelu szklanego. Można w wygodny i prosty sposób nakleić na nią następną warstwę.

Naklejki

kuchniaChcesz urozmaicić monotonne, utrzymane w jednostajnej stylistyce kafle ścienne albo przykryć powstałe ubytki albo pęknięcia? Do tego celu warto zastosować specjalne naklejki, które skutecznie maskują wszelkie, nieestetyczne elementy kuchni. Żywe barwy, kontrastowe i wyraźne grafiki, które są uzyskiwane za pomocą druku UV na zimno, z powodzeniem mogą imitować prawdziwą terakotę, nawet w formie modnej, arabskiej mozaiki. Tanim kosztem i w bardzo czysty sposób można tak dokonać pobieżnej renowacji kuchni. A może chcesz zakryć fronty sprzętów AGD, część mebli kuchennych? Trwałe i odporne na zniszczenia naklejki idealnie maskują i dekorują lodówkę, zmywarkę albo szafki kuchenne. Alternatywą są magnesy na lodówkę. Bardzo dobrze trzymają się frontu również innych sprzętów AGD, a w razie zmiany decyzji można je z łatwością usunąć albo wymienić. Jest to skuteczny sposób na ciekawą aranżację kuchni, której nie można poddać całkowitej zabudowie lub po prostu nie zamierza się przeprowadzać gruntownego remontu.

Dekory oraz plakaty w ramce

Jeśli nie chcesz wprowadzać zdecydowanych i dużych motywów graficznych, można zdać się na piękne, nasycone barwną kolorystyką dekory szklane. Wystarczy zamontować pojedynczy, barwny akcent, w postaci wykadrowanego ujęcia kwiatów, który delikatnie urozmaici całe wnętrze kuchni. Jeśli nie ma być to trwała zmiana, można zainteresować się powieszeniem plakatu w ramce. Może on odzwierciedlać ciekawe hasła motywacyjne albo zawierać żartobliwy przekaz, który skutecznie przykuje uwagę oraz poprawi nastrój.